Czego nie robi dziecko autystyczne?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wciąż są poznawane. Jeszcze nie wiemy o nich wszystkiego. W konsekwencji pojawiają się różne fałszywe informacje, dotyczące tego, czego nie robi dziecko autystyczne. Poniżej znajdziesz najbardziej szkodliwe mity!
Spis treści:
- Dzieci z autyzmem nie mówią — mit
- Dzieci z autyzmem nie przytulają się — mit
- Dzieci autystyczne są agresywne — mit
- Osoby z autyzmem nie potrafią kochać — mit
- Dzieci z autyzmem nie patrzą w oczy — mit
Dzieci z autyzmem nie mówią — mit
Jednym z najczęstszych mitów dotyczących tego, czego nie robi dziecko autystyczne, jest to, że nie mówi. Nie jest to prawda. Co prawda, jednym z objawów autyzmu są zaburzenia mowy i komunikacji, ale nie oznacza to, że dzieci z autyzmem nie mówią.
Dzieci autystyczne mają problemy z rozumieniem sarkazmu i metafor, ich gestykulacja nie jest zbyt rozwinięta, a mowa często jest opóźniona. U niektórych autystyków problemy z mową są tak niewielkie, że trudno jest je zauważyć. Niektóre dzieci mają jednak z nią na tyle duże problemy, że potrzebują terapii logopedycznej.
Dzieci z autyzmem nie przytulają się — mit
Dzieci autystyczne często unikają kontaktu fizycznego. Nie jest jednak prawdą, że dzieci autystyczne się nie przytulają. Mogą one mieć z tym problem, ale nie jest to regułą. Wszystko zależy tutaj od konkretnego dziecka i tego, jakie jego bliscy mają do niego podejście. Niektóre dzieci nie mają z tym najmniejszego problemu.
Dzieci autystyczne są agresywne — mit
Dzieci autystyczne mogą być agresywne, ale nie muszą. Agresja często pojawia się, gdy nie radzą sobie one z otaczającą ich rzeczywistością. Do wybuchu agresji może dojść np. w sytuacji przebodźcowania czy jakiejś nagłej zmiany. W takiej sytuacji pomóc może spokojna reakcja rodziców oraz odpowiednia terapia.
Osoby z autyzmem nie potrafią kochać — mit
Dzieci z autyzmem mają problem z rozpoznawaniem i przetwarzaniem emocji. Nie oznacza to jednak, że one ich nie odczuwają. Dzieci z autyzmem potrafią kochać tak jak każde z nas. Odczuwają one wszystkie emocje. Cieszą się, smucą i złoszczą tak jak my. Ogromnym mitem jest więc to, że osoby z autyzmem nie potrafią kochać.
Dzieci z autyzmem nie patrzą w oczy — mit
Dzieci z autyzmem mogą nie potrafić utrzymywać kontaktu wzrokowego. Nie dotyczy to jednak każdego autystyka. Musimy pamiętać, że autyzm to spektrum. To, czego nie robi jedno dziecko autystyczne, nie znaczy, że drugie dziecko też tak nie zrobi. Niektórzy autystycy są więc w stanie bez problemu utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi osobami.