Autyzm u dzieci – przyczyny autyzmu u dziecka można sprawdzić, wykonując nowoczesne badania genetyczne
Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu nie jest łatwa. Bez odpowiednich badań przyczyny autyzmu u dzieci mogą pozostać niewykryte nawet latami. Dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym na autyzm można jednak poznać lepiej czynniki genetyczne, które wywołują te objawy u dzieci. Przyczyny zaburzeń autystycznych mogą leżeć w chorobie metabolicznej lub innej chorobie genetycznej – wiedza na ten temat jest kluczowa, by móc podjąć z nimi walkę.
Autyzm u dzieci – przyczyny – co warto wiedzieć:
- Przyczyny autyzmu u dzieci mogą być zapisane w genach
- Autyzm u dzieci – przyczyny autyzmu u dziecka mogą mieć źródło w chorobie metabolicznej
- Autyzm u dzieci – przyczyny można zidentyfikować dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym
- Które badania genetyczne warto wykonać, by poznać przyczyny autyzmu u dzieci?
Przyczyny autyzmu u dzieci mogą być zapisane w genach
Autyzm u dzieci – przyczyny – to zagadnienie, które jest badane przez naukowców z różnych dziedzin i specjalizacji. Charakterystyczne objawy autyzmu, takie jak brak kontaktu z najbliższym otoczeniem, zaburzenia w rozwoju mowy czy zachowania agresywne może dawać duża liczba różnego typu chorób, w szczególności jednak zaburzenia autystyczne interesują lekarzy psychiatrów, neurologów oraz genetyków.
Wśród najważniejszych przyczyn autyzmu u dzieci wyróżnia się wpływ czynników środowiskowych oraz wpływ czynników genetycznych. Z tego też powodu dziecko, u którego zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu, powinno pozostawać pod opieką nie tylko psychologa czy lekarza psychiatry, ale i także lekarza genetyka [1].
Jak pokazują badania, których głównym tematem jest autyzm dziecięcy, przyczyny zaburzeń autystycznych u przynajmniej 35% dzieci z objawami autyzmu mogą być zapisane w genach, w postaci wrodzonej choroby [2]. Genetyczne przyczyny autyzmu u dziecka pozostać latami nieodkryte. Pierwsze oznaki choroby w postaci opóźnionego rozwoju intelektualnego ujawniają się zwykle przed ukończeniem 3 roku życia. Wtedy jednak jest już za późno na całkowite wyleczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na szczęście nowoczesne badania genetyczne dzieci są w stanie zidentyfikować genetyczne przyczyny autyzmu u dzieci na bardzo wczesnym etapie, gdy jeszcze możliwe jest podjęcie terapii.
Autyzm dziecięcy – przyczyny można sprawdzić, jeśli wynikają one z wadliwych genów
Nowoczesne genetyczne badania na autyzm potrafią zidentyfikować wiele chorób monogenowych – przyczyn autyzmu u dzieci. Za pomocą jednego prostego testu DNA można wykryć u malucha np. zespół Retta (mutacje punktowe genu MECP2) lub zespół kruchego chromosomu X (badanie FRAX na mutację genu FMR1) [3].
Inne choroby genetyczne, które także są uznawane za przyczyny autyzmu u dziecka i również mogą one zostać zidentyfikowane podczas testu DNA to stwardnienie guzowate, Zespół Cri Du Chat oraz Zespół DiGeorge’a, a także setki innych mutacji i zmian w genach, odpowiedzialnych za zaburzenia rozwoju intelektualnego u dzieci.
Autyzm u dzieci – przyczyny autyzmu u dziecka mogą mieć źródło w chorobie metabolicznej
Genetyczną przyczyną autyzmu u dzieci mogą być również wrodzone choroby metaboliczne. Jak możemy przeczytać w publikacji Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny [4] pojawienie się cech autystycznych u początkowo dobrze rozwijającego się niemowlęcia powinno ukierunkować diagnozę zaburzeń na jeden z wrodzonych błędów metabolizmu. Dlaczego?
Wrodzona choroba metaboliczna to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metabolizmu, które polega na tym, że organizm nie potrafi produkować wystarczającej ilości enzymów, koniecznych do prawidłowego przyswajania i przetwarzania niektórych substancji dostarczonych z pożywieniem. W efekcie, każdorazowo po spożyciu posiłku, w komórkach dochodzi do nagromadzenia szkodliwych toksyn. Najbardziej narażony na uszkodzenia z tego powodu jest układ nerwowy oraz mózgowie.
Dlaczego poszukując przyczyny autyzmu u dzieci, warto wykonać badanie w kierunku chorób metabolicznych na autyzm? Wiele zaburzeń metabolizmu może rozwijać się latami bezobjawowo, a następnie ujawnić się po kilku miesiącach, a nawet latach życia. Wtedy jednak ilość toksycznych metabolitów w organizmie jest tak duża, że nie da się zatrzymać uszkodzeń. Im wcześniej choroba metaboliczna (np. fenyloketonuria lub homocystynuria, które mogą wywołać objawy ze spektrum autyzmu) zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na to, że uda się odzyskać szanse na normalny rozwój dziecka.
Autyzm u dzieci – przyczyny można zidentyfikować dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym
Obecnie na polskim rynku są już dostępne nowoczesne genetyczne badania na autyzm. Przyczyny genetyczne zaburzeń mogą zostać wykryte za pomocą jednego prostego testu DNA. Jakie korzyści płyną z wykonania badań genetycznych przyczyn autyzmu u dziecka?
Wynik badania dziecka DNA pozwala rodzicom oraz lekarzowi:
- zyskać cenną wiedzę odnośnie tego, z jakim zaburzeniem mamy do czynienia,
- przewidzieć, w jakim kierunku może rozwijać się zaburzenie i czy jest możliwe cofnięcie objawów choroby,
- oszacować ryzyko zachorowania u członków rodziny chorego,
- wprowadzić odpowiednią terapię, oraz, jeśli to możliwe – leczenie dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- wprowadzić indywidualną dietę — jeżeli przyczyną autyzmu u dziecka są wrodzone wady metabolizmu, takie postępowanie uratuje jego zdrowie.
Które badania genetyczne warto wykonać, by poznać przyczyny autyzmu u dzieci?
Są to:
- badanie FRAX — test ma na celu potwierdzić lub wykluczyć u dziecka zespół łamliwego chromosomu X, wywołany mutacją w genie FMR1,
- badanie mikromacierzy (inaczej kariotyp molekularny) – ta technika biologii molekularnej analizuje DNA pod kątem zespołów mikroduplikacji i mikrodelecji odpowiedzialnych za objawy ze spektrum autyzmu (takich jak np. Zespół Cri Du Chat),
- panele autystyczne – to badanie DNA, które analizuje konkretne zmiany w genach, o których wiemy (na podstawie dostępnych danych literaturowych), że mogą one stanowić przyczyny autyzmu u dzieci,
- badanie WES – to obszerne badanie DNA obejmuje analizę aż 23 000 genów, w tym także identyfikuje zmiany oraz choroby genetyczne, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie objawów autyzmu.
Przeczyta:
Badanie genetyczne noworodka — co warto wykonać?
Pierwotne niedobory odporności — czym są?
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem — zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań.
-
Szczałuba K., 2014. Diagnostyka genetycznych przyczyn chorób spektrum autystycznego z perspektywy lekarza specjalisty genetyki klinicznej, Psychiatria Polska; 48(4): 677–688.
-
http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2013–3‑5.pdf
-
Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. Galas-Zgorzalewicz B., Majos E., Poznań.