Autyzm – skąd się bierze autyzm u dziecka?
Autyzm to ogólnorozwojowe zaburzenie o charakterze wieloczynnikowym, którego objawy ujawniają się u dziecka zwykle przed ukończeniem 2 — 3 roku życia. Skąd się bierze autyzm u dziecka? Odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić nowoczesne badania genetyczne dzieci. Dzięki nim można w 1/3 przypadków poznać konkretną przyczynę autyzmu, czyli zmiany w genach odpowiedzialne za zaburzenia. Jakie badania warto wykonać u malucha? Zapraszamy do lektury!
Autyzm – skąd się bierze autyzm – najważniejsze informacje:
- Skąd bierze się autyzm? Zaburzenia ASD mogą wywołać czynniki środowiskowe, czynniki ciążowe i okołoporodowe oraz czynniki genetyczne
- Autyzm – skąd się bierze autyzm u dziecka — u przynajmniej 35% dzieci z objawami autyzmu przyczyna może leżeć w genach
- Skąd się bierze autyzm u dziecka? Nowoczesne badanie genetyczne WES może udzielić odpowiedzi na to pytanie!
- Gdzie wykonać badanie genetyczne na autyzm?
- Jakie korzyści daje wykonanie u dziecka badania genetycznego w kierunku autyzmu?
➡ Skąd bierze się autyzm? Zaburzenia mogą wywołać czynniki środowiskowe, czynniki ciążowe i okołoporodowe oraz czynniki genetyczne
Skąd się bierze autyzm u dziecka? Obecny stan wiedzy pozwala przyporządkować zaburzenia autystyczne do grupy schorzeń o podłożu wieloczynnikowym – oznacza to, że objawy ze spektrum autyzmu mogą pojawiać się wskutek interakcji różnych czynników.
- czynniki ciążowe i okołoporodowe – różnego rodzaju komplikacje w przebiegu ciąży, przebyte w tym okresie infekcje, a także uszkodzenia okołoporodowe mogą doprowadzić do zaburzeń w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego na etapie prenatalnym i tym samym – wywołać u dziecka zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- czynniki genetyczne — na rozwój cech autystycznych może wpłynąć wiele czynników genetycznych, np. uwarunkowane genetycznie choroby metaboliczne [1] [2] lub choroby genetyczne dziedziczone z płcią, takie jak zespół Retta [3],
- czynniki środowiskowe – istotne znaczenie dla rozwoju autyzmu mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i czynniki środowiskowe.
➡ Autyzm – skąd się bierze autyzm u dziecka — u przynajmniej 35% dzieci z objawami autyzmu przyczyna może leżeć w genach
Wciąż nie znamy dokładnej odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się autyzm, wiemy jednak, że u nawet 35% dzieci z autyzmem zaburzenia ASD wynikają z uwarunkowań genetycznych [4]. Dlatego też diagnozę autyzmu należy stawiać nie tylko w oparciu o wyniki badań neurologicznych, psychologicznych i psychiatrycznych, ale przede wszystkim w oparciu o badania genetyczne w kierunku autyzmu. Na szczęście w Polsce są już dostępne nowoczesne testy DNA, dzięki którym możliwa jest identyfikacja źródła zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Skąd bierze się autyzm u dziecka, jeśli w rodzinie nie było dotąd żadnych przypadków autyzmu? Ponieważ na pojawienie się cech autystycznych wpływają nie tylko geny, ale i inne czynniki, np. środowiskowe, to właśnie w zależności od nich u niektórych osób może dojść do ujawnienia się objawów ze spektrum autyzmu, a u innych zaburzenie to może mieć łagodny przebieg lub nie ujawnić się wcale.
Co więcej, do niektórych zaburzeń rozwoju intelektualnego mogą doprowadzić losowe i niedziedziczne zmiany w genach, tzw. mutacje de novo. Jeśli więc u dziadków, rodziców czy rodzeństwa nie wystąpiły objawy autyzmu, to wcale nie oznacza, że wszyscy członkowie są bezpieczni. Na szczęście badania genetyczne autyzmu pozwalają nie tylko wykryć niekorzystne zmiany w genach, ale i także oszacować predyspozycje genetyczne i ryzyko wystąpienia autyzmu u krewnych chorej osoby oraz zidentyfikować w genach te zmiany, które powstały de novo.
➡ Skąd się bierze autyzm u dziecka? Nowoczesne badanie genetyczne WES może udzielić odpowiedzi na to pytanie!
Jedynym sposobem na to, by sprawdzić, skąd się bierze autyzm u dziecka i czy zaburzenia wywołały czynniki genetyczne, jest wykonanie kompleksowych badań genetycznych w kierunku autyzmu. Do takich badań należy nowoczesne badanie eksomowe, inaczej zwane także badaniem WES.
Badanie WES to test DNA, który analizuje za jednym razem wszystkie znane geny człowieka – jest ich aż 23 000. Dzięki temu można sprawdzić wszystkie możliwe genetyczne przyczyny autyzmu u dziecka, a także zbadać zdrowie malucha pod kątem innych chorób, niezwiązanych z objawami autyzmu.
Test WES potrafi wykryć między innymi:
- choroby metaboliczne,
- genetycznie uwarunkowane predyspozycje do chorób psychiatrycznych, nowotworów itp.,
- nietolerancje pokarmowe,
- wrodzone niedobory odporności.
Najnowocześniejszym badaniem WES, które jest dostępne na rynku jest badanie WES COMPLEX. Badanie to łączy w sobie zalety badania WES o najszerszym możliwym zakresie, a także badania biochemicznego pozwalającego sprawdzić wybrane enzymy i biomarkery. Badanie biochemiczne przeprowadzane jest w sytuacji, kiedy w genach zostanie wykryta mutacja odpowiedzialna za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną.
➡ Gdzie wykonać badanie genetyczne na autyzm?
Badanie WES można wykonać na terenie całego kraju, pobranie próbki do badań jest możliwe do zrealizowania w jednym z ponad 200 punktów pobrań lub nawet w domu pacjenta (zamówienie wizyty domowej jest dostępne w cenie badania). Po pobraniu próbki jest ona wysyłana kurierem do analizy w laboratorium genetycznym. Wynik badania jest dostępny w formie online, w utworzonym specjalnie w tym celu Panelu Pacjenta.
➡ Jakie korzyści daje wykonanie u dziecka badania genetycznego w kierunku autyzmu?
Dlaczego warto wykonać u dziecka z objawami autyzmu badanie WES? Wynik testu WES pozwala jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić możliwe genetyczne przyczyny zaburzeń u dziecka. Dzięki temu rodzice oraz lekarz zyskują pewną wiedzę na temat tego, jak postępować z małym pacjentem i co zrobić, by wesprzeć jego rozwój. Jeśli przyczyną zaburzeń ze spektrum autyzmu są wrodzone choroby metaboliczne, leczenie jest stosunkowo proste – w wielu przypadkach wystarczy zmodyfikować dietę, by zatrzymać postępowanie choroby.
Badania genetyczne noworodków i dzieci takie jak WES pozwalają przewidzieć, w jakim kierunku mogą rozwinąć się zaburzenia i odpowiednio się na to przygotować. Test eksomowy umożliwia również oszacowanie, czy zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą wystąpić u rodzeństwa dziecka chorego na autyzm. Wynik testu DNA powinien zostać zinterpretowany w pierwszej kolejności przez lekarza pediatrę genetyka, a dopiero w dalszej kolejności przez lekarzy innych specjalizacji (np. lekarza prowadzącego lub neurologa).
Zobacz też:
Badania przesiewowe noworodków powtórne
Jakie badania przed szczepieniem?
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu.
-
Szczałuba K., Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu, „Pediatria Po Dyplomie” 2017, 5.
-
http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2013–3‑5.pdf
-
Szczałuba K., 2014. Diagnostyka genetycznych przyczyn chorób spektrum autystycznego z perspektywy lekarza specjalisty genetyki klinicznej, Psychiatria Polska; 48(4): 677–688.