Autyzm – leczenie farmakologiczne autyzmu może wpłynąć na poprawę funkcjonowania dziecka autystycznego
Leczenie farmakologiczne autyzmu może wpłynąć na siłę oraz zakres występujących symptomów ASD i poprawić funkcjonowanie dziecka autystycznego. Ponieważ jednak przyczyny autyzmu są bardzo różnorodne, zanim rodzice przystąpią do leczenia, konieczne są odpowiednie badania. Dzięki testom DNA możliwe jest odkrycie przyczyny zaburzeń i podjęcie z nimi walki.
Autyzm – leczenie farmakologiczne – oto wszystko, co warto wiedzieć:
- Autyzm – leczenie farmakologiczne – przyczyny autyzmu są bardzo różnorodne
- Leczenie farmakologiczne autyzmu nie jest leczeniem przyczynowym
- Leczenie farmakologiczne autyzmu – dzięki niemu można wyleczyć niektóre objawy autyzmu
- Autyzm – leczenie farmakologiczne – jak jeszcze można leczyć autyzm?
- Autyzm – leczenie farmakologiczne – które badania DNA wykonać, by sprawdzić, czy zaburzenia wynikają z niekorzystnego zapisu w genach?
💙 Autyzm – leczenie farmakologiczne – przyczyny autyzmu są bardzo różnorodne
Leczenie farmakologiczne autyzmu nie należy do łatwych. Nie ma bowiem dwóch dzieci autystycznych z takimi samymi objawami. U niektórych maluchów za autyzm odpowiadają infekcje przebyte w czasie ciąży przez matkę lub okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego, inne mają zapisane opóźnienie intelektualne w genach (przyczyną autyzmu może być zespół łamliwego chromosomu X lub np. choroby metaboliczne). Warto wiedzieć, że, u aż 1/3 przypadków to właśnie zmiany w genach odpowiadają za zaburzenia ze spektrum autyzmu. Leczenie farmakologiczne musi więc zostać poprzedzone odpowiednimi badaniami genetycznymi dziecka.
💙 Leczenie farmakologiczne autyzmu nie jest leczeniem przyczynowym
Nowoczesne metody leczenia autyzmu mają na celu załagodzić objawy występujące u dziecka autystycznego. Leczenie farmakologiczne autyzmu nie zlikwiduje więc przyczyny zaburzeń, ale może się znacząco przyczynić do poprawy funkcjonowania dziecka autystycznego.
💙 Leczenie farmakologiczne autyzmu – dzięki niemu można wyleczyć niektóre objawy autyzmu
Leczenie farmakologiczne pozwala zmniejszyć natężenie objawów ze spektrum autyzmu. Odpowiednio dobrane leki pozwalają stłumić zachowania, takie jak:
- dziwne tiki – leki przeciwpsychotyczne pozwalają je zminimalizować, tak, by nie utrudniały codziennego życia;
- nadpobudliwość, ADHD – u dzieci z ADHD można zastosować metylofenidat lub atomoksetynę;
- zaburzenia psychiczne i obsesyjno-kompulsywne – w takiej sytuacji mogą pomóc leki SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny;
- zaburzenia snu – w przypadku, gdy występują problemy ze snem, dziecku autystycznemu można podawać melatoninę;
- zachowania destrukcyjne – jeśli dziecko jest agresywne lub autoagresywne, można mu podać leki „wyciszające” – rysperydon lub arypiprazol.
Leczenie farmakologiczne autyzmu może znacznie poprawić standard życia dziecka autystycznego, odpowiednia terapia pozwala także zadbać o relację chorego z najbliższym otoczeniem. Oczywiście wprowadzenie jakichkolwiek farmaceutyków powinno się odbywać wyłącznie pod opieką lekarza prowadzącego. W wielu przypadkach będzie to lekarz psychiatra.
💙 Autyzm – leczenie farmakologiczne – jak jeszcze można leczyć autyzm?
Leczenie farmakologiczne autyzmu to nie jedyna metoda, by pomóc choremu. U wielu pacjentów z autyzmem przyczyna autyzmu leży w zapisanej w genach chorobie metabolicznej [1]. Jeśli takie schorzenie zostanie zdiagnozowane, lekarz zaleca terapię dietetyczną. Wystarczy wyeliminować z pożywienia dziecka odpowiednie produkty (których jego organizm nie metabolizuje), by poprawić jego funkcjonowanie. Jeśli leczenie zostanie wdrożone na bardzo wczesnym etapie rozwoju autyzmu, istnieje szansa, że niektóre objawy autystyczne uda się cofnąć.
Zmian w diecie nie należy mylić z pojęciami takimi jak dieta 3XBEZ czy diety bez glutenu. Autyzm — dieta zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem.
Co jeszcze można zrobić, by pomóc dziecku autystycznemu? Wskazane jest, by unikać niebezpiecznych czynników środowiskowych. Obecnie uznaje się, że ryzyko rozwoju objawów ze spektrum autyzmu rośnie w wyniku spożywania przetworzonej żywności oraz ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza czy też dym papierosowy.
💙 Autyzm – leczenie farmakologiczne – które badania DNA wykonać, by sprawdzić, czy zaburzenia wynikają z niekorzystnego zapisu w genach?
Jeśli przyczyna autyzmu leży w genach, można ją jednoznacznie określić. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania genetyczne. To testy, które analizują nawet setki genów, powiązanych z autyzmem. Dzięki nim można sprawdzić takie genetyczne przyczyny autyzmu jak np.:
- wrodzone choroby metaboliczne
- stwardnienie guzowate;
- Zespół Cri du Chat;
- Zespół FRAX, czyli łamliwy chromosom X;
- Zespół Sotosa.
Jaki test DNA wybrać? Najlepiej wykonać badanie genetyczne, które obejmuje swoim zakresem wszystkie znane choroby metaboliczne oraz inne genetyczne przyczyny autyzmu, czyli badanie WES. To badanie, które sprawdza wszystkie geny dziecka pod kątem niekorzystnych mutacji punktowych oraz mikrodelecji i mikroduplikacji.
Badanie WES jest przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Wykonuje się je u osób, u których występują objawy kliniczne, których przyczyny nie udało się do tej pory określić lub podejrzewa się, że leży ona w genach. Test WES można wykonać także w celach profilaktycznych, np. u noworodka. Dzięki temu rodzice zyskują cenną wiedzę na temat ryzyka zachorowania swojego dziecka na choroby wrodzone. Wczesna świadomość na ten temat daje szansę na odpowiednie postępowanie profilaktyczne, które zapewni maluchowi zdrowie.
Inny przykład badania, które pozwoli odkryć genetyczne przyczyny autyzmu i następnie wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne autyzmu, to badanie FRAX. Zespół łamliwego chromosomu X to rzadka choroba chromosomowa, wynikająca z mutacji w genie FMR1. Schorzenie prowadzi do upośledzenia umysłowego o różnym zakresie. Test DNA sprawdza tę jedną, konkretną przyczynę zaburzeń autystycznych.
Test DNA polecany u osób autystycznych to także tzw. panele NGS. To badanie, w którego trakcie analizowane są 224 geny związane z ryzykiem wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badanie odgrywa znaczącą rolę w diagnostyce autyzmu, zespołu Aspergera oraz innych zaburzeń rozwoju intelektualnego.
Które z wymienionych badań genetycznych będzie najlepsze? Aby upewnić się co do przyczyny zaburzeń i jak najlepiej zadbać o zdrowie osoby chorej na autyzm, najlepiej wykonać badanie genetyczne o jak najszerszym zakresie. Warto zwrócić uwagę także na to, by w ramach badania raportowane były tzw. zmiany CNV (mikrodelecje i mikroduplikacje). Zmiany te często odpowiadają za rozwój niepełnosprawności intelektualnej, autyzmu, opóźnienia rozwoju oraz padaczek.
Na rynku dostępne jest badanie, które swoim zakresem pozwala najskuteczniej zadbać o zdrowie. Takim badaniem jest WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych. W zakres tego badania wchodzi badanie WES o najszerszym możliwym zakresie, a także badanie biochemiczne. Badanie biochemiczne ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby metabolicznej lub neurodegeneracyjnej wykrytej w genach.
Zobacz też:
Autyzm badanie dziecka — jakie możesz wykonać?
Badania profilaktyczne u dzieci
Badania immunologiczne u dzieci