Autyzm – leczenie – jak leczyć autyzm dziecięcy?
Objawy autyzmu rozwijają się u dziecka zazwyczaj do 3 roku życia. Jak wygląda leczenie autyzmu u dzieci? Czy są dostępne metody leczenia autyzmu, które mogą uratować rozwój dziecka, pomimo tego, że ma ono autyzm? Leczenie zależy tak naprawdę od przyczyny zaburzeń. Nowoczesne badania genetyczne autyzmu mogą pomóc ją odkryć!
Autyzm – leczenie – najważniejsze informacje:
- Leczenie autyzmu u dzieci zależy od przyczyny zaburzeń
- Autyzm – jak leczyć – kluczowa jest diagnostyka genetyczna
- Jak leczyć autyzm dziecięcy – w przypadku chorób metabolicznych może pomóc dieta
- Metody leczenia autyzmu pozwalają poprawić funkcjonowanie dziecka w sferze społecznej i psychologicznej
- Metody leczenia autyzmu – jakie badania genetyczne wykonać u dziecka?
➡Leczenie autyzmu u dzieci zależy od przyczyny zaburzeń
Autyzm to nie choroba, a objaw. By możliwe więc było leczenie autyzmu u dzieci, konieczne jest poznanie przyczyny zaburzeń. Rodzice dziecka, u którego zaobserwowano objawy autyzmu, mogą się zwrócić ze swoją pociechą do wielu wyspecjalizowanych ośrodków, w tym także do lekarza pierwszego kontaktu. Następnie otrzymują oni skierowanie na badania logopedyczne oraz wizytę u neurologa i psychiatry. Dopiero zespół specjalistów jest w stanie postawić diagnozę autyzmu.
Leczenie autyzmu u dzieci jest możliwe dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy. Zanim tak się jednak stanie, maluch musi przejść specjalistyczne badania na autyzm. Należą do nich między innymi testy oceniające rozwój intelektualny, rozwój fizyczny oraz rozwój emocjonalny dziecka. Ważną rolę w leczeniu autyzmu u dzieci odgrywają także badania obrazowe takie jak tomografia, elektroencefalografia czy rezonans magnetyczny. Rzadko jednak wyniki badań neurologicznych czy psychiatrycznych dają pewną odpowiedź na pytanie, co spowodowało autyzm. By wiedzieć, jak powinno wyglądać leczenie autyzmu, poza różnego rodzaju terapiami, które wspomagają rozwój dziecka z autyzmem, warto także wdrożyć dodatkowe postępowanie w postaci innych badań, które mogą pomóc w poznaniu przyczyny autyzmu.
➡ Autyzm – jak leczyć – kluczowa jest diagnostyka genetyczna
Wciąż nie znamy dokładnie przyczyn autyzmu, wiemy, że do wystąpienia zaburzeń ze spektrum ASD mogą doprowadzić okołoporodowe lub powypadkowe uszkodzenia układu nerwowego, a także liczne infekcje przebyte w trakcie ciąży. Wiele mówi się także o wpływie czynników środowiskowych oraz wpływie czynników genetycznych. Ponieważ u nawet 35% dzieci z autyzmem przyczyną są wrodzone zaburzenia genetyczne [1], najnowsze rekomendacje wskazują, by diagnozę autyzmu stawiać przede wszystkim w oparciu o badania genetyczne dziecka.
Do wywołania autyzmu mogą się przyczynić różne choroby genetyczne, takie jak np.:
- choroba metaboliczna fenyloketonuria,
- Zespół Cri Du Chat,
- Zespół łamliwego chromosomu X.
Ponieważ dzieci z chorobami genetycznymi rodzą się pozornie całkowicie zdrowe i dopiero z czasem zaczynają się pojawiać u nich różnego rodzaju objawy, diagnoza autyzmu nie jest łatwa. Na szczęście w Polsce są już dostępne nowoczesne badania genetyczne, które rozwiązują ten problem. Testy DNA pomagają zidentyfikować źródło zaburzeń, czyli niekorzystne zmiany w genach, dzięki nim możliwe jest także oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych wywołujących autyzm u najbliższych krewnych chorego.
➡ Jak leczyć autyzm dziecięcy – w przypadku chorób metabolicznych może pomóc dieta
Jak leczyć autyzm dziecięcy? Jeśli autyzm wynika z uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej, leczenie wcale nie jest trudne. Opiera się ono na wprowadzeniu odpowiedniej, bezpiecznej diety. Dlatego właśnie przy autyzmie badania metaboliczne są tak ważne.
Co dokładnie należy wykluczyć z pożywienia, by możliwe było leczenie autyzmu u dzieci? Czasem należy wyeliminować z składniki, których nie potrafi metabolizować organizm chorego (i odkładają się one w toksycznej postaci w komórkach), innym razem konieczna jest dodatkowa suplementacja (wprowadzenie do diety składników, których dziecku brakuje). Leczenie autyzmu wywołanego chorobą metaboliczną zależy od rodzaju zaburzeń metabolicznych i, jeśli zostało ono trafnie dobrane, może przynieść znaczną poprawę stanu zdrowia, a nawet doprowadzić do całkowitego zahamowania rozwoju autyzmu.
➡ Metody leczenia autyzmu pozwalają poprawić funkcjonowanie dziecka w sferze społecznej i psychologicznej
Jak leczyć autyzm? Istotne są: poprawna i pewna (poparta badaniem genetycznym) diagnoza, a także czas postawienia diagnozy. Jeśli leczenie autyzmu zostało wdrożone, zanim doszło do uszkodzenia mózgu, u malucha można uniknąć głębokiej niepełnosprawności intelektualnej, poprawić jego funkcjonowanie w sferze społecznej i psychologicznej, a także… uratować jego zdrowie. Nieleczone choroby metaboliczne mogą bowiem, poza niepełnosprawnością intelektualną, powodować także inne uszkodzenia — wywoływać padaczki, drgawki oraz upośledzać rozwój fizyczny. Warunkiem powodzenia leczenia autyzmu jest więc prawidłowa diagnoza i szybka reakcja.
➡ Metody leczenia autyzmu – jakie badania genetyczne wykonać u dziecka?
Specjalistyczne badania genetyczne odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o metody leczenia autyzmu u dzieci, nie tylko w kontekście chorób metabolicznych, ale i także innych chorób genetycznych, które mogą wywołać autyzm u dziecka.
U około 1 na 10 dzieci z objawami autystycznymi stwierdza się chorobę monogenową, czyli chorobę wywołaną zmianą w pojedynczym genie [2]. Wśród nich wyróżnia się między innymi Zespół kruchego chromosomu X (wywołany mutacją w genie FMR1) oraz zespół Retta (wywołany mutacją w genie MECP2) [1].
U dzieci cierpiących na autyzm, jako jedną z możliwych przyczyn autyzmu, diagnozuje się również: zmiany na chromosomach (mikrodelecje i mikroduplikacje), stwardnienie guzowate oraz szereg różnych zespołów – chorób uwarunkowanych genetycznie (Zespół Sotosa, Zespół Cowdena, Zespół DiGeorge‘a, Zespół Williamsa i Beurena, Zespół Cri Du Chat i wiele innych). Jak wykryć te nieprawidłowości u dziecka? Jest to możliwe dzięki badaniom genetycznym autyzmu, takim jak:
- badanie FRAX – to test DNA w kierunku zespołu łamliwego chromosomu X,
- badanie mikromacierzy – badanie obejmuje 227 genów związanych z autyzmem,
- panele autystyczne – badanie DNA obejmuje geny, co do których mamy pewność (na podstawie danych literaturowych), że zmiany w nich mogą wywołać autyzm,
- badanie WES – to najszersze i najdokładniejsze spośród dostępnych na polskim rynku badań DNA. Test analizuje aż 23 000 genów, w tym także te, które są niezwiązane z objawami autyzmu i na życzenie pacjenta może zaraportować także o innych niebezpiecznych dla zdrowia, a możliwych do leczenia, chorobach genetycznych.
Przeczytaj też:
Badania genetyczne noworodka
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Szczałuba K., 2014. Diagnostyka genetycznych przyczyn chorób spektrum autystycznego z perspektywy lekarza specjalisty genetyki klinicznej, Psychiatria Polska; 48(4): 677–688.
-
Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem – zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas –Zgorzalewicz, E. Mojs, Poznań.