Autyzm – dieta przy autyzmie – sprawdź obecny stan wiedzy na ten temat!
Dieta a autyzm – to zagadnienie interesuje wielu rodziców, a także specjalistów, zajmujących się dziećmi z objawami ze spektrum autyzmu. Odpowiednia dieta przy autyzmie może bowiem wpłynąć znacząco na leczenie. Jak powinna być zbilansowana dieta w autyzmie? Na co uważać? Jaka dieta dla dzieci z autyzmem jest najlepsza? Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości!
Autyzm – dieta przy autyzmie – najważniejsze informacje:
- Dieta a autyzm – obecny stan wiedzy
- Autyzm – eliminacyjna dieta przy autyzmie bez istniejących wskazań medycznych nie pomoże
- Dieta w autyzmie a choroba metaboliczna
- Dieta przy autyzmie – jakie badania wykonać, by wykryć u dziecka chorobę metaboliczną lub wrodzoną nietolerancję pokarmową
- Autyzm – dieta – dzieci z autyzmem są bardziej narażone na niedobory pokarmowe
🔷 Dieta a autyzm – obecny stan wiedzy
Dieta w autyzmie, a zwłaszcza dieta eliminacyjna, stanowi szczególny obiekt zainteresowań rodziców dziecka z objawami autyzmu. W rzeczywistości jednak nie ma żadnych naukowych przesłanek, zgodnie z którymi u każdego dziecka autystycznego należy wprowadzić dietę eliminacyjną. O ile dziecko nie ma nietolerancji pokarmowej, powinno się je karmić normalnie i nie wolno pomijać żadnych ważnych produktów spożywczych.
Zupełnie inaczej kwestia diety i autyzmu wygląda, jeśli maluch ma wrodzoną nietolerancję pokarmową, np. jego organizm nie toleruje laktozy lub glutenu. Wtedy, po zdiagnozowaniu zaburzenia i wizycie u specjalisty wskazane jest, by stosować (zgodnie z zaleceniami) dietę bezmleczną, bezglutenową lub inny rodzaj diety eliminacyjnej.
Skąd więc przekonanie, by dieta w autyzmie mogła pomóc leczyć zaburzenia? Okazuje się, że u prawie połowy dzieci autystycznych występują liczne zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dolegliwości gastryczne mogą mieć postać biegunek, wzdęć, refluksów, zaparć czy bolesnych ataków niewiadomego pochodzenia i mogą one znacznie utrudniać choremu funkcjonowanie. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety przy autyzmie jest więc ważne, ponieważ dzięki leczeniu dietetycznemu można poprawić funkcjonowanie malucha w różnych sferach.
🔷 Autyzm – eliminacyjna dieta przy autyzmie bez istniejących wskazań medycznych nie pomoże
Rozważając zagadnienie dieta a autyzm, należy w szczególności pochylić się nad dietami eliminacyjnymi, wśród rodziców bowiem panuje błędne przekonanie, że dieta przy autyzmie powinna mieć postać tzw. 3 x BEZ – bez glutenu, bez mleka i bez cukru. Należy jednak pamiętać, że taka dieta eliminacyjna powinna być zawsze prowadzona pod okiem specjalisty, a dziecko stale monitorowane i badane pod kątem ewentualnych niedoborów. Nigdy nie należy jej wprowadzać samodzielnie.
Dieta przy autyzmie powinna zawierać składniki, które będą zaspokajać potrzeby żywieniowe dziecka. Wraz z pokarmem maluch musi otrzymać wszystkie substancje, które są niezbędne do wzrostu i rozwoju. Z tego powodu też eliminacyjna dieta w autyzmie, jeśli została źle dobrana, może być dla dziecka autystycznego niebezpieczna. Eliminując na własną rękę niektóre składniki z pożywienia, możemy doprowadzić do wystąpienia poważnych niedoborów pokarmowych i przyczynić się do zagrożenia zdrowia osoby chorej na autyzm. W wyniku niedoborów może dojść między innymi do zaburzeń w rozwoju kośćca, osłabionego wzrastania i obniżenia odporności malucha.
🔷 Dieta w autyzmie a choroba metaboliczna
Dieta w autyzmie powinna być eliminacyjna, jeśli u dziecka autystycznego potwierdzono występowanie uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej. To poważne zaburzenie metabolizmu, które prowadzi do zakłóceń w przyswajaniu składników odżywczych i uszkodzeń wielu różnych układów, a tym także nerwowego. Choroby metaboliczne u dzieci rozwijają się w ukryciu i dają objawy dopiero wtedy, gdy w organizmie doszło do poważnych uszkodzeń. Ich pierwsze symptomy często mają postać zaburzeń rozwoju intelektualnego, dlatego też pojawienie się cech autystycznych u początkowo dobrze rozwijającego się niemowlęcia powinno nasunąć każdorazowo podejrzenie wrodzonego błędu metabolizmu [1].
Według danych literaturowych [2] choroby metaboliczne stanowią przyczynę nawet do 5% przypadków autyzmu u dzieci. W przypadku tych kilku procent wczesne wykrycie choroby, diagnoza genetyczna i następnie włączenie specjalnie dobranego pod jej kątem leczenia dietetycznego może zahamować dalsze postępowanie objawów autystycznych. Zastosowanie specjalnej diety w autyzmie może znacznie poprawić ogólne funkcjonowanie dziecka, a nawet, jeśli nie doszło jeszcze do nieodwracalnych uszkodzeń, cofnąć niektóre objawy choroby metabolicznej.
🔷 Dieta przy autyzmie – jakie badania wykonać, by wykryć u dziecka chorobę metaboliczną lub wrodzoną nietolerancję pokarmową?
Co zrobić, gdy podejrzewamy u dziecka autystycznego wrodzoną nietolerancję pokarmową lub chorobę metaboliczną? Jeśli mamy wątpliwości co do diety w autyzmie, warto wykonać badana genetyczne dziecka. Testy DNA wskażą jednoznacznie, czy dziecko posiada nieprawidłowości w genach, które są odpowiedzialne za daną chorobę.
Nowoczesne badania genetyczne noworodków i dzieci są całkowicie nieinwazyjne, bezstresowe i bezpieczne. Większość testów DNA można wykonać na podstawie wymazu z policzka, nie tylko w placówce medycznej, ale i nawet w domu pacjenta. Następnie próbka jest wysyłana kurierem (w cenie badania) do laboratorium do analizy. Badania DNA nie wymagają specjalnych przygotowań i można je wykonać nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju – np. w ciąży lub tuż po porodzie – dzięki temu możemy zawczasu pomóc maluchowi i uratować jego zdrowie.
Wynik badania genetycznego jest ważny na całe życie. Jeśli nie wskaże ono nieprawidłowości, rodzice zyskują pewność, że maluch nie zachoruje na chorobę genetyczną ani teraz, ani w przyszłości. Z kolei, jeśli test DNA wykryje chorobę metaboliczną lub nietolerancję pokarmową, dowiedzą się oni, jak postępować z dzieckiem, by poprawić jego funkcjonowanie.
🔷 Autyzm – dieta – dzieci z autyzmem są bardziej narażone na niedobory pokarmowe
Jak powinna więc wyglądać dieta, gdy dziecko ma autyzm? Najważniejsze jest, by zadbać o to, by była ona bogata w witaminy i składniki mineralne, kluczowe dla jego rozwoju. W posiłkach nie może zabraknąć takich elementów jak wapń, żelazo, magnez, witamina A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Dziecku z autyzmem należy zapewnić także niezbędną ilość tłuszczów, białek i węglowodanów.
Jeśli dieta przy autyzmie jest źle zbilansowana, nie pomogą żadne suplementy diety, dlatego odradzane jest stosowanie tego typu specyfików na własną rękę. Dopiero gdy u malucha potwierdzono występowanie nietolerancji pokarmowej lub choroby metabolicznej, należy udać się do specjalisty i zastosować się do jego zaleceń związanych z wyeliminowaniem niektórych produktów spożywczych lub suplementacją.
Zobacz też:
Badania immunologiczne dzieci
Jak wzmocnić układ immunologiczny dziecka?
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Majos, Poznań.
-
Szczałuba K., 2017. Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu, „Pediatria Po Dyplomie”; 5.