ADHD a autyzm — czy mogą występować razem?
ADHD i autyzm to zaburzenia, które są często ze sobą mylone. Niewiele osób wie, że mogą one także występować razem. Ogromnie utrudnia to funkcjonowanie dzieciom i ich rodzicom. Zobacz, jak można rozpoznać, że u dziecka występuje autyzm z ADHD!
Spis treści:
Współwystępowanie autyzmu z ADHD
Zdarza się, że ADHD i autyzm występują razem u jednego pacjenta. U takich osób zwykle pojawiają się objawy związane z triadą autystyczną, czyli problemy z mową i komunikacją, trudności w relacjach społecznych oraz ograniczone zachowania i zainteresowania. ADHD może z kolei przyjmować następujące formy:
- Zaburzenia koncentracji uwagi – w tym przypadku myśli chorego często uciekają gdzieś indziej
- Nadpobudliwość psychoruchowa i impulsywność — u takich dzieci nie występują problemy z koncentracją uwagi, ale są one impulsywne i nadpobudliwe
- Typ mieszany – ten przypadek ADHD łączy w sobie zarówno trudności ze skupieniem, jak i nadpobudliwość psychoruchową
Jak może objawiać się ADHD ze spektrum autyzmu?
U dzieci z ADHD i autyzmem pojawić mogą się różne objawy charakterystyczne dla tych zaburzeń. Najczęściej jednak u dzieci z tymi przypadłościami pojawia się:
- Nadwrażliwość sensoryczna, czyli niewłaściwe odbieranie i przetwarzanie bodźców pochodzących ze środowiska
- Nietolerowanie zmian – nawet najmniejsze zmiany mogą powodować u dzieci z autyzmem wybuch złości, ale ADHD może go jeszcze nasilać.
- Problemy gastryczne – u dzieci z ASD i autyzmem często występuje biegunka i wymioty, ponieważ ich układ pokarmowy nie działa do końca dobrze.
Autyzm i ADHD — co robić?
Jeśli u naszego dziecka widzimy objawy ADHD lub autyzmu, to przede wszystkim musimy skupić się na diagnozie. Sprawdźmy, czy u naszego dziecka nie występują oba zaburzenia. Pomoże nam w tym wizyta u psychologa dziecięcego, psychiatry oraz wykonanie badania genetycznego dziecku. Polecany szczególnie jest test WES, w którym na podstawie jednej analizy sprawdzane są wszystkie geny pacjenta.
Po usłyszeniu diagnozy w codziennym życiu polecamy zastosować się do poniższych porad:
• Bądź stanowczy i jasno formułuj zasady panujące w domu
• Nie reaguj zbyt emocjonalnie, zachowuj spokój
• Nie miej zbyt nierealistycznych wymagań
• Świętuj wszystkie sukcesy dziecka
• Próbuj wyeliminować bodźce, które powodują u dziecka dyskomfort
• Staraj się często organizować różne zabawy ruchowe