Rak jelita grubego. Czy dieta jest ważna. Zapobieganie, diagnoza i leczenie?
Rak jelita grubego występuje dość często u Polaków. Ze względu na fakt, że czasami nie daje on długo objawów, nierzadko jego leczenie zaczyna się dosyć późno. To jedna z przyczyn tego, że w zestawieniu nowotworowych przyczyn zgonu od wielu już lat w czołówce znajduje się rak jelita grubego. Czy dieta jest ważna w zapobieganiu tej chorobie? Jak się przed nią uchronić i jak się ją leczy? Przeczytaj.
Rak jelita grubego — Czy dieta jest ważna w profilaktyce przeciwnowotworowej?
Nie ma żadnych wątpliwości, że sposób odżywiania się wpływa na możliwość rozwinięcia się raka jelita grubego. Jedzenie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, czerwone mięso, z niewielką podażą warzyw, owoców, selenu i wapnia- to wręcz proszenie się o jeden z rodzajów raka układu pokarmowego, także nowotworu jelita grubego. Natomiast regularne spożywanie odpowiedniej ilości błonnika oraz nabiału, a także duża ilość ruchu w ciągu dnia, stanowi tutaj profilaktykę antynowotworową.
Czy rak jelita grubego może być dziedziczony?
Przyjmuje się, że około 15% zachorowań na raka jelita grubego przyczyna zachorowania kryje się w DNA. W trakcie badań genetycznych czasami udaje się wyodrębnić geny odpowiedzialne za występowanie tej choroby. Zdarza się też, że nowotwór ten wyraźnie “upodobał” sobie konkretną rodzinę, a nie udaje się jednoznacznie określić, czym to jest spowodowane. Według statystyk 1% osób chorych na raka jelita grubego zachorowało w wyniku mutacji genu APC. Dlatego ludzie, u których ktoś na niego zachorował, są w grupie ryzyka. Powinny one wcześniej i częściej wykonywać badania na raka jelita, ponieważ wczesne rozpoznanie nowotworu daje szansę, że chory wyzdrowieje i jeszcze długo pożyje.
Rak jelita grubego — rozpoznanie i leczenie
Czasami rak jelita grubego daje objawy np. w postaci krwi w stolcu, trudnościami z wypróżnianiem się. W wielu przypadkach choroba zaczyna się od polipa, który latami rośnie bez wyraźnych oznak ze strony organizmu. Wtedy przeważnie jego obecność wykrywa się w trakcie profilaktycznej kolonoskopii. Leczenie raka jelita grubego zależy od stopnia jego zaawansowania, ale prawie zawsze wykonuje się operację. W niektórych przypadkach niestety niezbędne jest założenie stomii.
Rak jelita grubego — Czy dieta jest ważna w trakcie leczenia?
W czasie leczenia nowotworu jelita grubego chory musi ściśle przestrzegać zasad diety lekkostrawnej, ale odmiennie do diety profilaktycznej, zaleca się ograniczenie ilości spożywanego błonnika pokarmowego. Owoce i warzywa przed posiłkiem najlepiej upiec albo ugotować bez skórki. Chory powinien sięgnąć po chude mięso.