Padaczka a badania genetyczne. Jakie badania wykonać?
W przypadku padaczki bardzo ważne jest ustalenie przyczyny objawów, dzięki czemu można szybko wdrożyć indywidualne, jak najlepiej dostosowane do pacjenta leczenie oraz przewidzieć postępowanie choroby w przyszłości. Badania genetyczne na padaczkę to szansa na odkrycie pierwotnej przyczyny choroby oraz na poprawę jakości życia osób ciepiących na epilepsję.
Badania na padaczkę — czy padaczka może wystąpić po szczepieniu?
Badania na padaczkę — czy padaczka to choroba genetyczna?
Badania na padaczkę a diagnoza genetyczna
Badania na padaczkę — czy badanie WES to najlepszy wybór?
Badanie na padaczkę — czy padaczka może wystąpić po szczepieniu?
Padaczka nie jest powikłaniem po szczepieniu. Zgodnie z wynikami badań naukowych między szczepieniem a występowaniem padaczki nie ma zależności. Najczęściej występujące po szczepieniu powikłania to: gorączka, ból głowy oraz ból mięśni, a ich występowanie i nasilenie jest indywidualne. Co więcej według Polskiego Towarzystwa Wakcynologii choroba ta nie powinna być powodem do odraczania szczepień. Wyjątkiem są tutaj dzieci do 1. r.ż., u których odkłada się szczepienie przeciw krztuścowi, gdy niemożliwa jest wystarczająca farmakologiczna kontrola.
Badania na padaczkę — czy padaczka to choroba genetyczna?
U ok. 60% chorujących na padaczkę choroba ta ma podłoże genetyczne. W takich sytuacjach padaczka najczęściej ujawnia się już w dzieciństwie (1. r.ż., wiek przedszkolny, wczesnoszkolny). Według badań genetycznych nawet dziedziczna epilepsja nie zawsze musi dawać objawy w rodzinie. Istnieje szansa, że rodzice dziecka przekażą mu po jednym wadliwym genie. Każdy z nich z osobna może mieć jeden gen padaczki i z tego względu nie będą mieli objawów charakterystycznych dla tej choroby.
Badania na padaczkę a diagnoza genetyczna
Przyczyny epilepsji mogą być różne. Warto prawidłowo je rozpoznać, gdyż może mieć to niebagatelny wpływ na skuteczność leczenia padaczki. Ataki padaczki mogą stanowić początkowe symptomy choroby wrodzonej — w takim przypadku podjęcie leczenia może zatrzymać rozwój innych poważnych konsekwencji, takich jak np. uszkodzenie mózgu. Badania genetyczne padaczki mają na celu wykrycie pierwotnej przyczyny. Wówczas lekarz dobiera lek, który wpłynie na jakość życia pacjenta, gdyż może znacznie zmniejszyć częstotliwość napadów, a w niektórych przypadkach je wyciszyć.
Badania na padaczkę — czy badanie WES to najlepszy wybór?
Najdokładniejsze i najszersze na rynka badanie na padaczkę to badanie WES. W ramach badania eksomowego WES analizie są poddawane wszystkie mutacje mogące powodować ataki padaczki. Dzięki temu możliwe jest znaczne skrócenie diagnostyki i szybkie dobranie odpowiednich metod leczenia. Ponadto w ramach badania WES uzyskamy konkretną informację o tym, jaka mutacja występuje u chorego. To pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia choroby u rodzeństwa, a nawet przyszłego potomstwa.