Od kiedy i jaka antykoncepcja po porodzie Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Od kiedy i jaka antykoncepcja po porodzie

Okres połogu jest cza­sem dość trud­nym dla świeżo upiec­zonej mamy. Nie ma częs­to cza­su i siły pomyśleć spoko­jnie o tym, jaka antykon­cepc­ja po porodzie będzie dla niej najlep­sza. Co więcej, sporo kobi­et zaczy­na zas­tanaw­iać się nad meto­da­mi zapo­b­ie­ga­nia ciąży zde­cy­dowanie zbyt późno.

Antykoncepcja po porodzie — od kiedy

Prze­ważnie dopiero po połogu panie myślą o tym, jaka antykon­cepc­ja po porodzie sprawdzi się najlepiej w konkret­nej sytu­acji. Nierzad­ko pode­j­mu­ją decyzję szy­bko i bez głęb­szego zas­tanowienia, ponieważ noworodek jest bard­zo absorbu­ją­cy i to jego potrze­by zaj­mu­ją więk­szość myśli mamy. Cza­sa­mi pyta­ją ginekolo­ga, jaką metodę zapo­b­ie­ga­nia ciąży wybrać, ale nie zawsze. To wszys­tko dzieje się zbyt późno. Wiele kobi­et pode­j­mu­je akty­wność sek­su­al­ną jeszcze przed wiz­ytą popoło­gową u ginekolo­ga, a u kobi­et niekarmią­cych pier­sią bard­zo szy­bko może nastąpić pier­wsza owu­lac­ja — w 25 dniu połogu. Decyzję odnośnie antykon­cepcji dobrze jest  skon­sul­tować z lekarzem jeszcze przed poro­dem. Co praw­da prez­er­waty­wy moż­na stosować bard­zo szy­bko po porodzie, ale już np. na tablet­ki antykon­cep­cyjne trze­ba mieć recep­tę oraz otrzy­mać instrukcję od medy­ka, kiedy zacząć je zażywać.

Jaka antykoncepcja po porodzie — dostępne metody

Jest wiele sposobów zapo­b­ie­ga­nia ciąży, ale niek­tórych nie powin­ny stosować np. kobi­ety w okre­sie lak­tacji, panie będące w grupie zwięk­szonego ryzy­ka choro­by zakrzepowo-zatorowej.

Jaka antykoncepcja po porodzie dla mamy nie karmiącej piersią?

Mama nie karmią­ca pier­sią ma do wyboru sze­ro­ki wach­larz metod antykoncepcji:

prez­er­waty­wy,

  • gąb­ki dopochwowe ze środ­kiem plemnikobójczym,
  • kap­tur­ki naszyjkowe,
  • tablet­ki antykon­cep­cyjne (jed­noskład­nikowe lub dwuskładnikowe),
  • wkład­ki domaciczne
  • krąż­ki dopochwowe,
  • plas­try antykoncepcyjne,
  • implan­ty dopochwowe.

Warto mieć na uwadze, że środ­ki mechan­iczne chronią też przed infekc­ja­mi intymnymi

Jaka antykoncepcja po porodzie dla mamy w trakcie laktacji?

Mat­ka, która kar­mi pier­sią ma trochę uboższy kat­a­log metod antykon­cepcji do wyboru, ponieważ niek­tóre środ­ki hor­mon­alne mogą wpły­wać negaty­wnie na lak­tację i/lub przenikać do mle­ka (co oczy­wiś­cie jest niewskazane dla niemowla­ka). Nadal może korzys­tać z antykon­cepcji mechan­icznej (kap­turek naszyjkowy, prez­er­waty­wy, wkład­ki domaci­czne, gąb­ki dopochwowe). Jeśli chodzi o antykon­cepcję hor­mon­al­ną, to zale­ca się sięg­nię­cie po:

- mikropiguł­ki, czyli jed­noskład­nikowe tablet­ki antykoncepcyjne,

- zas­trzy­ki hor­mon­alne jednoskładnikowe,

- wkład­ki domaci­czne zaw­ier­a­jące wyłącznie progesteron.

mail