Objawy poronienia wczesnej ciąży
Szacuje się, że ok 25% ciąż kończy się poronieniem. Nierzadko jest tak, że kobieta nie wie nawet, że pod jej sercem rozwijało się nowe życie, a objawy poronienia wczesnej ciąży myli z bardziej obfitą miesiączką. Może to być niebezpieczne, gdy doszło do obumarcia jaja płodowego, ale macica nie oczyściła się prawidłowo i konieczna jest pomoc lekarza, ponieważ może dojść do zakażenia. Dlatego każda kobieta w wieku rozrodczym musi znać objawy poronienia wczesnej ciąży.
Spis treści
Jakie są objawy poronienia wczesnej ciąży?
Jeśli kobieta podejrzewa lub wie, że jest w ciąży, musi uważnie obserwować swój organizm. Najbardziej oczywistym sygnałem alarmowym jest krwawienie z dróg rodnych. Szczególnie niepokojące jest krwawienie tak obfite, że kobieta musi zmieniać podpaskę częściej niż raz na godzinę. Przy poronieniu mogą pojawiać się też silne skurcze, a w krwi widoczne mogą być skrzepy lub fragmenty tkanki. Jeżeli kobieta ma objawy poronienia wczesnej ciąży, powinna pojechać do szpitala. Trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do obumarcia płodu i czy macica oczyszcza się prawidłowo. Czasami jest konieczność podania leków ułatwiających ten proces oraz przyspieszających obkurczanie się macicy. Jeżeli to nie wystarczy, przeprowadza się zabieg łyżeczkowania (w znieczuleniu ogólnym).
Dlaczego dochodzi do poronienia na początku ciąży?
Najczęstszym powodem utraty wczesnej ciąży są wady genetyczne zarodka. Natura jest na tyle mądra, że sama usuwa organizm, który nie rozwija się prawidłowo z powodu błędnego kodu DNA lub nieprawidłowej liczby chromosomów. Te niekorzystne zmiany mogą powstać także wyniku dziedziczenia przez dziecko nieprawidłowej kopii genów. Dlatego oprócz standardowych badań po poronieniu dobrze jest zbadać geny rodziców. Dzięki temu poznają oni prawdopodobieństwo kolejnej utraty ciąży lub urodzenia się chorego dziecka. Utrata ciąży może być też skutkiem trombofilii, celiakii. Badania w tym kierunku oferuje m in. testDNA. Pobranie próbki jest bezbolesne i można to zrobić albo w punkcie pobrań, albo samodzielnie w domu (wtedy materiał do badań odbierze kurier). Poronienie wczesnej ciąży czasami wiąże się z nieprawidłową budową anatomiczną macicy. Szczególnie dotyczy to pań po cesarskim cięciu lub łyżeczkowaniu, ponieważ wtedy mogą pojawić się przewężenia i zrosty, które nie pozwalają na prawidłowy rozwój płodu. Przyczyną utraty ciąży na wczesnym etapie może być też tyłozgięcie macicy lub niedorozwój macicy. Zaburzenia hormonalne również zwiększają ryzyko poronienia.