Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Nieinwazyjne badania prenatalne — Prenatal testDNA a Sanco: podobieństwa i różnice

Obec­nie mamy chcą jak najszy­b­ciej wiedzieć, czy ich dziecko urodzi się zdrowe, aby móc przeży­wać ciążę bez niepotrzeb­nych lęków. Testów pre­na­tal­nych, które są uznawane za wiary­godne, jest kil­ka. W tym artykule skupimy się na różni­cach i podobieńst­wach między Pre­na­tal testD­NA a Sanco.

Prenatal testDNA a Sanco — podobieństwa

Pre­na­tal testD­NA i San­co to testy niein­wazyjne, ale w odróżnie­niu od tes­tu PAPP‑a, są oparte na anal­izie DNA pło­du, a nie np. białek. Oba testy są bez­pieczne dla przyszłej mamy i jej malusz­ka, ponieważ do ich przeprowadzenia potrzeb­ne jest dostar­cze­nie małej iloś­ci krwi z żyły łok­ciowej kobi­ety w ciąży (podob­nie jak do mor­fologii).  Ich wyni­ki są dostęp­ne zazwyczaj w ciągu kilku dni. Oce­nie podle­ga cały mate­ri­ał gene­ty­czny pło­du — 23 chro­mo­somy. W przy­pad­ku ciąży bliź­ni­aczej prze­ci­wwskazaniem do przeprowadzenia Pre­na­tal testD­NA i San­co jest obu­mar­cie jed­nego z płodów po 8 tygod­niu ciąży. Moż­na je zro­bić już od wczes­nej ciąży, od 10 tygod­nia. Ist­nieje też możli­wość określe­nia Rh pło­du oraz płci dziec­ka (opc­ja dodatkowa na życze­nie klien­ta). Dlat­ego duża gru­pa przyszłych mam wybiera Pre­na­tal testD­NA albo San­co zami­ast mniej kom­for­towej amniop­unkcji. Nieste­ty w prze­ci­wieńst­wie do niej Pre­na­tal testD­NA i San­co nie są refun­dowane przez NFZ, podob­nie jak inne NIPT w Polsce, więc trze­ba za nie zapłacić. Są za to bardziej kom­for­towe, ponieważ nawet nie jest koniecz­na wiz­y­ta w placów­ce medy­cznej. Moż­na poprosić o pobranie prób­ki krwi we włas­nym domu.

Prenatal testDNA a Sanco — różnice

Co praw­da zarówno Pre­na­tal testD­NA jak i San­co są badane przy wyko­rzysty­wa­niu tej samej tech­nologii, ale Pre­na­tal testD­NA obe­j­mu­je również anal­izę naprawdę małych mikrod­elecji (odpowiedzial­nych np. za zespół DiG­orge’a, zespół Wolf-Hirschhor­na), których objawy mogą być jed­nak poważne. Wiary­god­ność jest potwierd­zona także w ich przy­pad­ku, ponieważ wal­i­dac­ja obe­j­mowała pon­ad 70 tys. ciąż. Czułość San­co jest o kil­ka pro­cent mniejsza, ale nadal bard­zo wyso­ka, bo wynosi pon­ad 94%. Z kolei Pre­na­tal testD­NA charak­teryzu­je się dużo mniejszym odsetkiem wyników fałszy­wie dodat­nich oraz wyników fałszy­wie ujemnych.

mail