Maluch ma 8 miesięcy — kryzys ósmego miesiąca u niemowlaka
Zachowanie małego dziecka w trakcie jego rozwoju ulega niekiedy dość radykalnym zmianom. Jeśli dziecko ma już 8 miesięcy, prawdopodobnie rozpoczął się u niego kryzys ósmego miesiąca. Jak wpływa on na niemowlę i jego otoczenie?
Spis treści
Kryzys ósmego miesiąca-charakterystyczne objawy
Najbardziej wyraźną, a jednocześnie najtrudniejszą oznaką kryzysu ósmego miesiąca jest nagła zmiana zachowania dziecka i to na dłuższy czas. Pogodnie przeważnie niemowlę staje się marudne, płaczliwe i rozdrażnione. Łatwo jest też zauważyć tzw. lęk separacyjny — maluszek dużo gorzej znosi rozstanie z mamą. Bywa, że do innych ludzi odnosi się wręcz wrogo. Wrodzona ciekawość zmienia się w lęk przed nowościami i zmianami.
Kryzys ósmego miesiąca — dlaczego zachowanie niemowlęcia się zmienia?
Ciągłe rozdrażnienie dziecka jest nie tylko męczące dla rodziców, ale budzi też ich niepokój. Niepotrzebnie, ponieważ te z pozoru negatywne objawy są przejawem prawidłowego rozwoju małego człowieka. Czas ten określa się jako szósty skok rozwojowy. Właśnie wtedy intensywnie rozwijają się wszystkie zmysły dziecka, a niemowlę inaczej zaczyna odbierać otaczający je świat. Jest to niego dość stresujące. Wtedy właśnie pojawia się kryzys ósmego miesiąca. Co więcej, maluszek dostrzega już, że on sam i jego mama to dwie różne osoby, a ta druga osoba jest źródłem bezpieczeństwa i przyjemnych chwil. Dlatego zniknięcie matki, która przeważnie opiekuje się nim najwięcej, budzi w nim niepokój i niechęć. Bywa, że dziecko jest nawet agresywne wobec “tymczasowego” opiekuna — babci, niani, taty.
Kryzys ósmego miesiąca — dlaczego dziecko boi się obcych?
Kilkumiesięczny brzdąc, który na widok sąsiada płacze i wycofuje się, jest czasami negatywnie odbierany przez dorosłych. Tymczasem taka reakcja jest bardzo dobrym sygnałem prawidłowego rozwoju psychicznego. Oznacza, że dziecko potrafi odróżnić osoby mu najbliższe od obcych lub rzadko spotykanych. Niemowlę dystansuje się od ludzi, którzy nie kojarzą mu się z poczuciem bezpieczeństwa.
Kryzys ósmego miesiąca-jak ułatwić dziecku ten czas?
Istnieje kilka sposobów, aby pomóc dziecku odzyskać spokój w momentach, w których np. odczuwa strach w wyniku lęku separacyjnego. Matka, wychodząc na chwilę z pomieszczenia, powinna zadbać o to, aby dziecko cały czas słyszało jej głos. Jeśli nie jest to możliwe, można dać mu np. ulubionego misia czy kocyk. Częstym błędem opiekunów jest wymykanie się, podczas gdy maluch skupia się na zabawie. Przez to dziecko jeszcze bardziej traci poczucie bezpieczeństwa. Natomiast świetnym pomysłem jest bawienie się z nim “ w chowanego”.