Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć

Prak­ty­cznie każ­da kobi­eta w ciąży najbardziej prag­nie, aby dziecko urodz­iło się zdrowe. Stra­ch, że może być inaczej niszczy cza­sa­mi radość, która powin­na towarzyszyć okre­sowi ciąży. Łat­wo pozbyć się tych obaw wykonu­jąc bada­nia pre­na­talne. Co praw­da są one refun­dowane przez NFZ w Polsce tylko w ściśle określonych sytu­ac­jach, ale warto je wykon­ać pry­wat­nie. Kom­fort psy­chiczny mat­ki jest cen­niejszy niż kosz­ty badań pre­na­tal­nych. Co musisz wiedzieć o nich oprócz ich ceny?  

Dlaczego robi się badania prenatalne

Bada­nia te wykonu­je się w celu wykrycia chorób gene­ty­cznych oraz wad roz­wo­jowych pło­du. Jeśli dziecko nie jest w pełni zdrowe, cza­sa­mi moż­na rozpocząć lecze­nie jeszcze w cza­sie ciąży. Gdy nie jest to możli­we, wykrycie niepraw­idłowoś­ci pozwala per­son­elowi medy­czne­mu i rodz­i­com dziec­ka przy­go­tować się odpowied­nio na jego urodze­nie się. 

Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć o badaniach dostępnych na NFZ

W czer­w­cu 2024 r. weszły w życie nowe przepisy doty­czące wykony­wa­nia badań pre­na­tal­nych na NFZ. Zgod­nie z nimi każ­da kobi­eta w ciąży “bez wzglę­du na wiek) ma pra­wo do badań bio­chemicznych ( w tym m. in. biał­ka PAPP‑A) oraz bada­nia USG w kierunku wad wrod­zonych. Jeżeli wyni­ki tych badań wskazu­ją na ryzyko  niepraw­idłowoś­ci w roz­wo­ju pło­du — ciężar­na ma pra­wo do:

  • porad­nict­wa u badań genetycznych,
  • pobra­nia prób­ki mate­ri­ału gene­ty­cznego pło­du do: biop­sji tro­foblas­tu, amniop­unkcji bądź kordocentezy).

Nieste­ty bada­nia gene­ty­czne pło­du refun­dowane przez NFZ mają charak­ter inwazyjny. Wiążą się z niewielkim ryzykiem przed­w­czes­nego poro­du. Zde­cy­dowanie lep­szym rozwiązaniem jest wyko­nanie bez­piecznych badań prywatnie.

Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć o płatnych testach nieinwazyjnych

Testy NIPT

To nowoczesne i bez­pieczne badanie moż­na przeprowadz­ić już ok. 10 tygod­nia ciąży. Do jego wyko­na­nia potrzeb­na jest niewiel­ka prób­ka krwi przyszłej mamy. Oce­nie podle­ga DNA dziec­ka, które zna­j­du­je się w krwi kobi­ety w ciąży. Trze­ba jed­nak mieć na uwadze, że bada­nia wol­nego DNA pło­du to tzw. testy prze­siewowe, które określa­ją ryzyko praw­dopodobieńst­wa wys­tąpi­enia wady gene­ty­cznej. Jeśli wynik wskazu­je na jakieś niepraw­idłowoś­ci, powin­no się wykon­ać dodatkowe bada­nia, które to potwierdzą. Test NIPT to koszt ok. 2–3 tys. zł.

Pre­na­tal testDNA

Jest to bard­zo dokładne badanie, do którego wyko­rzys­tu­je się niez­naczną ilość krwi ciężarnej. Wykry­wa wiele chorób, w tym te rzad­kie, których nie sprawdza się przy innych bada­ni­ach pre­na­tal­nych. Koszt wyko­na­nia Pre­na­tal testD­NA nie przekracza 3 tys. zł i jest uza­leżniony od zakre­su badania. 

mail