Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Co powinno niepokoić w ciąży, a co jest normalną dolegliwością?

Już od początku ciąży orga­nizm kobi­ety funkcjonu­je nieco inaczej. Pojaw­ia się wiele dolegli­woś­ci, które niepoko­ją ciężarną. Co powin­no niepokoić w ciąży, a czym nie trze­ba się martwić? 

Co powinno niepokoić w ciąży i trzeba zawsze omówić to z lekarzem?

Orga­nizm kobi­ety w ciąży wysyła syg­nały, których nigdy nie wol­no lekce­ważyć. Bezwzględ­nie należy udać się do lekarza, a cza­sa­mi nawet bezpośred­nio do szpitala. 

Krwaw­ie­nie i ból

Może one świad­czyć o niebez­pieczeńst­wie na każdym etapie ciąży. W I trymestrze pojaw­ia się przy poronie­niu oraz w przy­pad­ku ciąży poza­maci­cznej. W II trymestrze przy poronie­niu.  Krew może wys­tąpić także np. przy zag­nieżdża­niu się zar­o­d­ka w maci­cy i nie jest to nic groźnego. Kobi­eta jed­nak nie będzie w stanie tego ocenić samodziel­nie. Nato­mi­ast krwaw­ie­nie w ostat­nim trymestrze ciąży może być objawem przed­w­czes­nego odd­ziela­nia się łożys­ka od maci­cy. Tym co powin­no niepokoić w ciąży jest krwaw­ie­nie połąc­zone z sil­nym  bólem. Zale­ca się wtedy naty­ch­mi­as­tową kon­sul­tację z lekarzem, np. na pogotowiu. 

Silne i męczące nud­noś­ci i wymioty

Nud­noś­ci i wymio­ty są nor­mal­ny­mi oznaka­mi  ciąży. Niekiedy jed­nak są tak uciążli­we, że kobi­eta zbyt mało je i pije. Jest to niebez­pieczne, ponieważ może doprowadz­ić do odwod­nienia i niedożywienia.

Gwał­tow­na i wyraź­na zmi­ana akty­wnoś­ci dziecka

Oczy­wiś­cie moż­na to ocenić dopiero, gdy ciężar­na wyraźnie czu­je już ruchy pło­du i i trochę “je poz­nała” Zbyt mała akty­wność dziec­ka może świad­czyć o jego dyskom­for­cie związanym np. z niedotle­nie­niem lub otrzymy­waniem niewystar­cza­jącej iloś­ci skład­ników odży­w­czych. Z kolei gwał­towne ruchy mogą być syg­nałem, że np. maluch właśnie przekrę­ca się do pozy­cji głową w dół, ale też, że np. płód okrę­ci się pępow­iną albo braku­je mu powi­etrza ( bo np. mat­ka cho­ru­je na nadciśnienie).

Skur­cze na początku trze­ciego trymestru

Skur­cze na tym etapie ciąży są oznaką, że maci­ca przy­go­towu­je się do poro­du. Jed­nak tym co powin­no niepokoić w ciąży, są skur­cze pow­tarza­jące się przez pon­ad godz­inę i co 10 min­ut lub wcześniej. To może oznaczać, że rozpoczął się przed­w­czes­ny poród. 

Wyciek lub ode­jś­cie wód płodowych

Cza­sa­mi pod koniec ciąży, w wyniku ucisku maci­cy na pęcherz, dochodzi do nagłego odd­a­nia więk­szej iloś­ci moczu. Jeśli jed­nak kobi­eta nie jest pew­na czy to fak­ty­cznie mocz albo jeżeli sytu­ac­ja się szy­bko powtórzy — powin­na udać się do szpi­ta­la, ponieważ być może odchodzą jej wody płodowe.

Co niepokoi w ciąży, a nie ma powodu do obaw? 

Nie trze­ba się martwić więk­szą niż zazwyczaj iloś­cią śluzu. Panie w ciąży prze­ważnie niepokoi niewiel­ki ból w pod­brzuszu. Jest on związany z roz­cią­ganiem się maci­cy, która pow­ięk­sza się w trak­cie roz­wo­ju pło­du. Jeśli jed­nak ból jest uciążli­wy i przedłuża się — lep­iej to skon­sul­tować z lekarzem prowadzą­cym ciążę. 

 

mail