Badanie WES- Najważniejsze informacje
Co to jest badanie WES?
Dla kogo jest badanie WES?
Jak wykonuje się badanie WES?
Ile czeka się na wynik badania WES?
Co to jest badanie WES?
Badanie WES to sekwencjonowanie całego eksomu (ang. Whole Exome Sequencing). Są to części kodujące wszystkie znane genomy występujące u ludzi. Wyróżnia się ok. 23 tysiące tych genów, a są one analizowane w ramach jednego badania. Dzięki temu ma ono ogromną przewagę nad tradycyjnymi badaniami genetycznymi, podczas których możliwe jest zbadanie zaledwie kilku genów jednocześnie, co wiąże się ze sporymi kosztami.
Dla kogo jest badanie WES?
Badanie WES jest wskazane szczególnie w przypadku osób, u których występują niepokojące objawy, a których przyczyna jest trudna do ustalenia. Są to także badania genetyczne dziecka, które są w stanie wykryć powody specyficznego zachowania, a w szczególności zaburzeń rozwoju oraz padaczki. Wskazaniem do ich wykonania jest także nieprawidłowe napięcie mięśni, opóźnienia w rozwoju i podejrzenie wrodzonej choroby metabolicznej u dziecka. Może być ono przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Jak wykonuje się badanie WES?
Badanie WES polega na analizie wszystkich mutacji punktowych w genach, które związane są z występowaniem charakterystycznych objawów. Podczas badania wykorzystywana jest metoda NGS cechująca się dokładnością sekwencjonowania. Po dokonaniu wnikliwej analizy na pobranej od pacjenta próbce przestawiony zostaje raport opisujący wszelkie nieprawidłowości występujące w obrębie genów. WES stosowane jest bardzo często jako badanie na autyzm oraz zespół Aspergera. Uzyskane na jego podstawie wyniki są omawiane z lekarzem-genetykiem, który przedstawi ich interpretację.
Ile czeka się na wynik badania WES?
Wynik badania WES dostępny jest już nawet do kilku tygodni po pobraniu próbki. Pozwala to znacząco ograniczyć stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Od pacjenta pobierana jest próbka krwi lub wymaz z policzka, które następnie wysyłane są za pośrednictwem kuriera do laboratorium. Cały proces pobrania próbki odbywa się w domu pacjenta lub wybranej placówce medycznej, co jest ogromnym ułatwieniem.