Badanie WES — na czym polega?
Badanie WES cieszy się rosnącą popularnością. Jest dostępne w wersji Standard oraz Premium, nieco różniących się zakresem. Wynik może być wielokrotnie wykorzystywany, ponieważ geny nie zmieniają się przez całe życie. Badanie WES może zastąpić panelowe badanie na autyzm czy inne badania genetyczne dziecka, dlatego warto zdecydować się na jego wykonanie.
Czym jest badanie WES?
Czy badanie WES to najszersze badanie genetyczne na rynku?
Jakie objawy mogą być wskazaniem do wykonania badania WES?
W jakim celu wykonuje się badanie WES?
Czym jest badanie WES?
Badanie WES to analiza całego eksomu, czyli 23 tysięcy znanych genów za pomocą sekwencjonowania nowej generacji. W ten sposób można wykryć zaburzenia genetyczne, mogące powodować różnorodne schorzenia oraz skłonność do nich. Nie zawsze zaburzenia genetyczne powodują daną chorobę genetyczną jednak warto pamiętać, że mogą być dziedziczone przez potomstwo.
Czy badanie WES to najszersze badanie genetyczne na rynku?
Obecnie test WES to najszersze badanie genetyczne dla dziecka, jak i dorosłego — nie ma lepszego badania na rynku. Z powodzeniem zastępuje analizy pojedynczych genów, a także badania panelowe. Badanie WES wykonuje się raz na całe życie, dzięki czemu może być alternatywą dla drogiej diagnostyki, szczególnie jeśli przyczyna choroby może mieć podłoże w większej ilości wadliwych genów.
Jakie objawy mogą być wskazaniem do wykonania badania WES?
Badanie WES może wykonać każdy, jednak istnieją wskazania do analizy. Są to nawracające poronienia, planowanie ciąży po 35 roku życia lub wówczas, kiedy w rodzinie pojawiały się zaburzenia genetyczne. Badanie WES zaleca się wykonywać również podczas diagnostyki dzieci i dorosłych, kiedy przyczyna choroby nie jest do końca znana i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż za niepokojące objawy odpowiadają właśnie anomalie genetyczne.
W jakim celu wykonuje się badanie WES?
Badanie WES wykonuje się w celach diagnostyki genetycznej chorób dzieci i dorosłych, jak i sprawdzenia stanu zdrowia genetycznego. Wiele zaburzeń może być dziedziczonych, dzięki czemu można określić, czy u dzieci również występuje ryzyko dziedziczenia choroby, wadliwego materiału genetycznego. Jeśli standardowa diagnostyka nie przynosi zadowalających efektów, zaleca się wykonać badania DNA.