Badania neurologiczne niemowlęcia
Badania specjalistyczne są bardzo ważne dla człowieka w każdym wieku. Szczególnie, wtedy kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Udając się do lekarza pierwszego kontaktu, który nie jest jednoznacznie zdiagnozować przypadłości, która nas dotknęła, powinien skierować nas do specjalisty, który pomoże postawić diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Choroba może nas dotknąć na każdym etapie życia, więc warto od razu skorzystać z pomocy lekarza. Bardzo istotne jest jak najszybciej rozpoznać chorobą. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o zdrowie już od okresu niemowlęcego. Już w pierwszych dniach życia dziecka, gdy zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy zadbać o szereg badań, w tym badań genetycznych dziecka które rozwieją nasze wątpliwości.
Kiedy warto wykonać badania neurologiczne niemowlaka?
Jakie sa dostępne badania neurologiczne niemowlaka?
Jak wybrać badania neurologiczne niemowlaka?
Ile się czeka na wynik badań neurologicznych niemowlaka?
Kiedy warto wykonać badania neurologiczne niemowlaka?
Badanie neurologiczne u niemowląt przeprowadza się wówczas, kiedy lekarz bądź rodzice zauważą coś niepokojącego. U niemowlaka sprawdzana jest prawidłowość odruchów bezwarunkowych: przede wszystkim odruch ssania, zaciskania rączek czy prostowania palców u stóp podczas dotyku, a także odruch chwytania. Wszystkie te odruchy wykształcają się już od pierwszych dni życia, jeśli nie zostaną zauważone, lub będą prawie niewidoczne warto skonsultować się z neurologiem.
Jakie są dostępne badania neurologiczne niemowlaka?
Badań neurologicznych u niemowlaka możliwych do wykonania jest kilka. Podstawowym z nich jest EEG- badanie elektrofizjologiczne, które pozwala na ocenę bioelektrycznej czynności mózgu. Mówiąc prościej, na głowę zostaje założony czepek, który rejestruje sygnały generowane przez impulsy przekazywane między neuronami. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne, a przede wszystkim bardzo dokładne.
Niemowlęta można również pobrać krew, aby wykryć ewentualne problemy zdrowotne.
Można również przeprowadzić rentgen czaszki, USG lub rezonans głowy.
Jeśli mamy podejrzenie, że zaburzenia neurologiczne dziecka spowodowane są chorobą genetyczną, to można wykonać badanie WES, podczas którego każdy gen zostanie wiele razy sprawdzony. Dzięki temu badaniu będzie można wykluczyć lub potwierdzić, że choroba ma podłoże genetyczne.
Jak wybrać badania neurologiczne niemowlaka?
Przede wszystkim należy zaufać lekarzowi, który wie, na jakie badanie skierować dziecko. Oczywiści najlepsze byłoby EEG, ponieważ jest najbardziej precyzyjne, jednakże w niektórych sytuacjach wystarczy pobranie krwi czy rezonans głowy. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie jesteśmy przekonani co do wyboru badania przez lekarza, to warto z nim porozmawiać i przedstawić swoje obawy. Lekarz powinien obszernie odpowiedzieć na zadane pytania i wyjaśnić, dlaczego takie badanie wybrał.
Ile się czeka na wynik badań neurologicznych niemowlaka?
Czas oczekiwania na wynik badania jest zależny od tego, jakie badanie zostało wykonane. Jeśli została pobrana krew do analizy, to wynik powinien być już gotowy następnego dnia. Natomiast jeśli przeprowadzone zostało badanie EEG to wynik mamy natychmiastowo, ponieważ maszyna drukuje wykres już w trakcie trwania badania. Czas oczekiwań pozostałych badań jest zróżnicowany przez to, które badanie zostało wykonane, a także, w jakiej placówce zostało wykonane.
Badania dziecka to zawsze stresująca sytuacja, ale jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości u swojego malucha, to natychmiast powinniśmy udać się do specjalisty. W razie ewentualnej choroby im szybciej zostanie wykryta, tym lepiej.