Badania na padaczkę — jak dokładnie wyglądają?
Dane statystyczne wskazują, że na padaczkę choruje około 1% wszystkich ludzi, dlatego stanowi jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu nerwowego. Diagnoza padaczki wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, a także stwierdzenie występowania wybranych objawów, które maja miejsce bez bodźca zewnętrznego. Mają zatem charakter samoistny.
Badania na padaczkę — co wywołuje padaczkę?
Badania na padaczkę — jak rozpoznać atak padaczki?
Badania na padaczkę — jak leczy się padaczkę?
Badania na padaczkę — jakie wybrać?
Badania na padaczkę — co wywołuje padaczkę?
Badania na padaczkę pozwalają stwierdzić chorobę. Co jednak jest przyczyną napadów? U osób dorosłych zwykle odpowiadają za nie urazy głowy, stwardnienie rozsiane, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie hipokampa. Istnieją również czynniki, które mogą uaktywnić napady padaczkowe, w tym takie jak: alkohol, duże zmęczenie, deprywacja snu, wysiłek fizyczny i psychiczny, infekcje, a u dzieci — wysoka gorączka.
Badania na padaczkę — jak rozpoznać atak padaczki?
Badania na padaczkę pozwalają stwierdzić chorobę, ale zwykle pojawiają się wcześniej napady padaczkowe, które mają charakterystyczny przebieg. Towarzyszy im utrata przytomności, wyprężenie ciała, a później drgawki, zasinienie wybranych obszarów ciała, „piana z ust”, przygryzienie języka. W niektórych przypadkach pacjenci cierpią także na nieświadome oddawanie moczu lub nawet stolca.
Badania na padaczkę — jak leczy się padaczkę?
Badania na padaczkę pozwalają również dopasować odpowiednią metodę leczenia padaczki. Zwykle wprowadzana jest terapia farmakologiczna polegająca na podawaniu leków przeciwpadaczkowych. Nie leczą one jednak przyczyny choroby, a jedynie przeciwdziałają napadom padaczkowym.
Badania na padaczkę — jakie wybrać?
Badania padaczki dostępne w ofercie placówek medycznych to przede wszystkim badania genetyczne na padaczkę, które pozwalają stwierdzić podłoże genetyczne choroby. Jednym z nich jest badanie WES, które pozwala precyzyjnie stwierdzić rodzaj padaczki. Wykonywane są także inne badania diagnostyczne, w tym takie jak: EEG, rezonans magnetyczny, które zapewniają szeroki obraz i pozwalają lepiej dopasować sposób leczenia.