Badania genetyczne w kierunku padaczki
Padaczka to uciążliwa choroba, której objawy nie muszą być typowe ‑z tego powodu jej diagnoza nie jest prosta i wymaga przeprowadzenia badań DNA. Padaczka może mieć podłoże genetyczne, a wadliwe geny często są dziedziczone przez potomstwo. Badania genetyczne na padaczkę wykrywają zaburzenia genetyczne, które mogą prowadzić do rozwoju padaczki u dzieci i dorosłych.
Badania na padaczkę — jakie są rodzaje padaczki?
Badania na padaczkę — jakie są wczesne objawy padaczki?
Czy badania na padaczkę pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Kto pomoże dobrać odpowiednie badania na padaczkę?
Badania na padaczkę — jakie są rodzaje padaczki?
Padaczka dzieli się na 3 zasadnicze typy. Epilepsja idiopatyczna nie ma wyraźnej przyczyny, a jej podłoże może leżeć w genach. Padaczka symptomatyczna jest spowodowana wyraźną i znaną przyczyną. Padaczka kryptogenna to schorzenie, którego podłoża lekarze nie mogą łatwo znaleźć, jednak są przekonani, iż diagnostyka jest możliwa.
Badania na padaczkę — jakie są wczesne objawy padaczki?
Charakterystycznym objawem choroby są napady padaczkowe, podczas których występuje odrętwienie, utrata przytomności czy drgawki u dziecka. Napady padaczkowe mogą się wiązać z mlaskaniem, cmokaniem i problemami z nawiązaniem logicznego kontaktu. Nie ma znaczenia, czy jest to atak padaczki po raz pierwszy w życiu, czy kolejny — każdy może wyglądać inaczej, dlatego ciężko mówić o wczesnych objawach padaczki u dzieci.
Czy badania na padaczkę pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Badania na padaczkę mogą pomóc w doborze odpowiedniej terapii z racji tego, że pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie genetycznego podłoża choroby. Kiedy padaczka nie daje jednoznacznych objawów, można pomylić ją z innymi schorzeniami, a wprowadzone leczenie będzie nieskuteczne.
Kto pomoże dobrać odpowiednie badania na padaczkę?
Badania na padaczkę może polecić lekarz specjalista, który prowadzi pacjenta. Można wykonywać badania genetyczne dziecka na własną rękę, szczególnie kiedy diagnoza jest trudna. Przykładem jest badanie WES lub analizy panelowe, które zleca się prywatnie, a wynik należy skonsultować z lekarzem genetykiem. Warto skonsultować się ze specjalistą, który poleci wybrane badania, przedstawi ich zalety oraz podpowie, w jaki sposób można wykorzystać wynik.