Badania genetyczne przed ciążą
To, co każdy z nas ma zapisane w genach, może wpływać nie tylko na problemy z poczęciem dziecka, ale również na przebieg ciąży. Na szczęście zwykle wystarczy już tylko proste leczenie, żeby w najbliższym czasie móc cieszyć się zdrowym potomkiem. Chcąc zagwarantować sobie odpowiedni przebieg ciąży wraz z rozwojem dziecka, zaleca się wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę szereg badań. Badania genetyczne przed ciążą można wykonać, kiedy w rodzinie pojawiły się wcześniej pewne schorzenia, które są związane z mutacją genową albo występował problem z szczęśliwym zajściem w ciążę. Pomimo tego, że są one drogie to dają parze jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy przyszłe dziecko będzie wolne od jakichkolwiek chorób genetycznych. Poza tym pomagają one prowadzić leczenie niepłodności wśród par zmagających się z tym ważnym problemem.
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne przed ciążą?
Objawy choroby metabolicznej u dzieci a diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej
mtDNA — czy badanie mtDNA pomoże przy diagnozowaniu wrodzonej choroby metabolicznej?
Badanie WES — korzyści z tego badania, jako badania genetycznego przed ciążą
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne przed ciążą?
Badania genetyczne przed ciążą warto wykonać z wielu powodów. Dzięki nim można przede wszystkim sprawdzić, czy którykolwiek partner jest nosicielem mutacji utrudniającej tej proces, co jednocześnie prowadzi do niepłodności. Spośród takich mutacji można wskazać m.in. na nieprawidłowości występujące w genach F2, F5 i FMR1, AR oraz mutacje regionu AZF znajdujące się na chromosomie Y.
Objawy choroby metabolicznej u dzieci a diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej
Choroby metaboliczne u dzieci — objawy, na które warto zwrócić uwagę to: częste wymioty, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nadmierna senność, drgawki z atakami padaczki albo zaburzenia napięcia mięśniowego. Jeśli chodzi o noworodków to choroby metaboliczne mogą nawet nie dawać jakichkolwiek charakterystycznych objawów bądź będą one niespecyficzne, jak np. drgawki, wymioty i nadmierna senność. Istotne jest również to, że objawy wrodzonej choroby metabolicznej u dzieci mogą wystąpić dopiero po kilku/kilkunastu latach.
Diagnoza wrodzonej choroby metabolicznej już na I etapie objawów w okresie noworodkowym oraz niemowlęcym stanowi ogromną szansę na zatrzymanie ich lub całkowite cofnięcie. Wybraną genetyczną diagnostykę chorób metabolicznych można wykonać nawet w ok. 3 dobie po urodzeniu. Celem tego jest wyjście naprzeciw skutkom wrodzonych chorób metabolicznych. Być może wystarczy tylko wdrożenie właściwej diety albo suplementacji, aby przywrócić odpowiednie funkcjonowanie organizmu.
mtDNA — czy badanie mtDNA pomoże przy diagnozowaniu wrodzonej choroby metabolicznej?
Badanie mtDNA pomoże zdiagnozować wrodzoną chorobę metaboliczną. Dzięki temu można zweryfikować wiele występujących objawów, które być może są odpowiedzialne za daną chorobę metaboliczną. Dzięki wczesnej diagnozie genetycznej choroby metabolicznej, specjalista może pomóc zapobiec wszelkim nieodwracalnym uszkodzeniom narządów. Teraz już jest to możliwe, ponieważ badanie genetyczne sprawdza jakie jest źródło problemu, czyli jaki jest uszkodzony gen. Badanie jest go w stanie wykryć nawet, jeśli choroba jak dotąd nie dała jakichkolwiek charakterystycznych i niepokojących objawów.
Badanie WES — korzyści z tego badania, jako badania genetycznego przed ciążą
Badanie WES wykonane jako badanie genetyczne przed ciążą daje wiele korzyści przyszłym rodzicom. Najważniejszą z nich jest sprawdzenie układu obojga rodziców oraz budowę ich genów. Na tej podstawie lekarz może oszacować, jak zostaną ona przekazane dalej — planowanemu właśnie dziecku. Poza tym to badanie wskaże również, czy występuje ryzyko ewentualnego odziedziczenia przez przyszłe dziecko danej choroby genetycznej.
Innymi korzyściami z badania WES, jako badania genetycznego przed ciążą jest głównie spokój psychiczny rodziców, ponieważ będą oni wiedzieć, że nie występuje ryzyko zachorowania na dziedziczone choroby. Specjalista na podstawie uzyskanych wyników będzie wiedział jak lepiej przygotować pacjentkę do ciąży, np. poprzez dobranie odpowiedniego kwasu foliowego.
Kolejną korzyścią jest zyskanie cennej informacji odnośnie własnego stanu zdrowia oraz możliwości profilaktyki wielu niezdiagnozowanych zaburzeń genetycznych. Inna wiedza, którą się uzyskuje, odnosi się do możliwych genetycznych przyczyn problemów związanych z zajściem w ciążę — nie tylko u kobiety, ale też u mężczyzny.