Test VERAgene i test VERACITY – na czym polegają?
Test VERAgene oraz test VERACITY to nieinwazyjne badania prenatalne. Analizują one ryzyko pojawienia się u dziecka nieprawidłowej liczby chromosomów oraz mikrodelecji. Test Veragene bada dodatkowo ryzyko wystąpienia chorób jednogenowych. Testy te mogą zostać wykonane zarówno w ciąży pojedynczej, jak i ciąży bliźniaczej. Jaka jest ich cena?
Spis treści:
- Test VERACITY – informacje o badaniu
- Test VERAgene — na czym polega?
- Test VERAgene i test VERACITY – jakie choroby mogą wykryć?
- Test VERACITY – cena
- Test VERAgene — cena badania
- Test VERAgene i test VERACITY – wskazania do wykonania badania
- Test VERAgene i test VERACITY – przeciwwskazania do wykonania badania
- Test VERAgene i test VERACITY a badanie NIFTY pro i inne testy prenatalne
Test VERACITY – informacje o badaniu
Test VERACITY to nieinwazyjne badanie prenatalne (przesiewowe). Sprawdza się w nim wolne pozakomórkowe DNA płodu, które znajduje się w próbce krwi przyszłej mamy. Badanie to można wykonać już w 10 tygodniu ciąży. Na jego wynik czeka się średnio kilka dni roboczych.
Test VERACITY jest bardzo czułym badaniem, które nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Nie jest to jednak badanie diagnostyczne więc jeśli wykaże nieprawidłowości, to konieczne będzie wykonanie badań bardziej inwazyjnych np. amniopunkcji w celu potwierdzenia wyniku.
Test VERAgene — na czym polega?
Test VERAgene to połączenie najbardziej rozszerzonej badania VERACITY oraz screeningu rodziców dziecka. Wykonać można je najwcześniej w 10 tygodniu ciąży po otrzymaniu skierowania od ginekologa prowadzącego ciążę. Do wykonania testu VERAgene potrzebna jest próbka krwi ciężarnej oraz wymaz z policzka ojca dziecka. Materiał genetyczny przyszłych rodziców jest analizowany pod kątem 2000 mutacji genetycznych, które powodują choroby monogenowe. Dzięki temu można wykryć, czy w genach dziecka również znajdują się takie mutacje.
Test VERAgene i test VERACITY – jakie choroby mogą wykryć?
Test VERACITY jest w stanie wykryć nietypowe zmiany liczby chromosomów oraz kilka mikrodelecji. Choroby, które jest w stanie wykryć to:
- Zespół Downa (trisomia chromosomu 21);
- Zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18);
- Zespół Patau (trisomia chromosomu 13);
- Zmiany liczby chromosomów płci — zespół Turnera (monosomia X), zespół potrójnego X (trisomia X), zespół Klinefeltera (XXY), zespół Jacobsa (XYY);
- Mikrodelecje – delecja 1p36, zespół DiGeorge’a, zespół Wolfa-Hirschhorna, zespół Smith-Magenis;
Z kolei test VERAgene jest w stanie wykryć wszystkie wyżej wymienione zmiany liczby chromosomów oraz mikrodelecje. Może on także wykryć zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka około 100 chorób monogenowych np. mukowiscydozy czy fenyloketonurii.
Test VERACITY – cena
Cena testu VERACITY jest zależna od zakresu chorób, które identyfikowane są podczas badania. Wynosi ona od ok. 2 100 do ok. 2 500 zł.
Test VERAgene — cena badania
Cena testu VERAgene wynosi średnio ok. 3 000 zł.
Test VERAgene i test VERACITY – wskazania do wykonania badania
Zarówno test VERACITY, jak i test VERAgene może wykonać każda kobieta ciężarna. Badania te są jednak szczególnie wskazane w przypadkach, w których istnieje ryzyko urodzenia się dziecka z chorobą o podłożu genetycznym. Testy te powinny zostać wykonane szczególnie w przypadkach nieprawidłowych wyników pozostałych badań prenatalnych np. testu PAPP‑a lub testu potrójnego.
Test VERAgene i test VERACITY – przeciwwskazania do wykonania badania
Istnieją również przeciwwskazania do wykonania testu VERAgene oraz testu VERACITY. Tych badań prenatalnych nie powinno się wykonywać w przypadku:
- Bliskiego pokrewieństwa rodziców;
- Mozaicyzmu łożyska przyszłej mamy lub płodu;
- Przebytego przez matkę przeszczepu narządu;
- Wykonania transfuzji krwi w przeciągu ostatniego roku;
- Translokacji zrównoważonej u matki lub ojca;
Test VERAgene i test VERACITY a badanie NIFTY pro i inne testy prenatalne
Przyszli rodzice często nie wiedzą czym test VERAgene i test VERACITY różni się od prenatalnego testu NIFTY pro i innych NIPT. Wszystkie te testy to nieinwazyjne badania, w których trakcie analizuje się wolne płodowe DNA. Różnią się one jednak przede wszystkim zakresem sprawdzanych schorzeń:
- W teście VERACITY bada się niektóre mikrodelecje oraz zmiany liczby chromosomów;
- W teście VERAGENE bada się niektóre mikrodelecje, zmiany liczby chromosomów oraz 100 chorób jednogenowych;
- W teście NIFTY pro bada się 94 choroby, a w tym trisomie, zmiany liczby chromosomów oraz 84 mikrodelecje i mikroduplikacje;
- Test NIFTY pro zawiera także ubezpieczenie, które gwarantuje wysokie odszkodowanie w przypadku m. In. fałszywie negatywnego wyniku (i dotyczy ono wszystkich badanych chorób). Żaden inny NIPT nie posiada takiego ubezpieczenia.
Zastanawiasz się jak wybrać prenatalny test NIPT? Zobacz artykuł: Porównanie testów NIPT
Autor: genetyczne.pl