Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt a ćwiczenia
W przypadku wystąpienia zaburzeń napięcia mięśniowego u niemowląt konieczna jest rehabilitacja. Przeprowadzać powinni ją wykwalifikowani fizjoterapeuci, ale także rodzice lub opiekunowie dziecka w domu. Jest to bardzo istotne, ale nie wielu rodziców wie, jak to robić. Wyjaśniamy!
Zobacz więcej:
- Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt- pozytywny wpływ ćwiczeń
- Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — metoda ćwiczeń NDT Bobath
- Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — metoda ćwiczeń Vojty
- Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt- ćwiczenia w domu
- Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — badania genetyczne
Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — pozytywny wpływ ćwiczeń
Jeśli niemowlę boryka się z zaburzeniem napięcia mięśniowego, to formą leczenia są ćwiczenia. Bez nich nie ma możliwości poprawy. Jednak kluczowe znaczenie ma moment zdiagnozowania zaburzenia – im wcześniej się to stanie, tym bardziej skuteczne będą ćwiczenia, a rehabilitacja będzie trwała krócej.
Rehabilitacja powinna przebiegać głównie w gabinecie fizjoterapeuty, który ćwiczenia dobierze do potrzeb niemowlaka. Zaleci on także rodzicom dziecka, jak powinni pracować z nim w domu. Niezbędne są nie tylko ćwiczenia, ale także odpowiedni sposób podnoszenia, pielęgnowania, ubierania i zabawy.
Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — metoda ćwiczeń NDT Bobath
Fizjoterapeuci u dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym często stosują metodę ćwiczeń NTD Bobath. Metoda ta wykorzystuje plastyczność mózgu, czyli zdolność mózgu do zmieniania swoich struktur poprzez działanie bodźców z zewnątrz. W ćwiczeniach korzysta się z tzw. nauczania przez ruch. Jest on w nich tak prowadzony, aby nie odbiegał za bardzo od wzorców z punktów kluczowych – tzw. punktów kontroli. Punktem kontroli jest np. obręcz barkowa oraz głowa. Metoda NDT Bobath ponadto zakłada, że do ośrodkowego układu nerwowego należy dostarczyć prawidłowych doznań ruchowych oraz czuciowych. Kluczowe dla tej metody jest również hamowanie patologicznych wzorców ruchowych oraz nauka postępowania wraz z naturalnym rozwojem ruchowym.
Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — metoda ćwiczeń Vojty
Oprócz metody NDT Bobath fizjoterapeuci w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego często wybierają także metodę Vojty. Zadaniem tej metody jest stymulacja ośrodkowego układu nerwowego oraz wspomaganie właściwych procesów ruchowych niemowlaka. Ćwiczenia te polegają na ułożeniu dziecka w konkretnej pozycji do momentu pobudzenia sfery stymulacji. W tym czasie fizjoterapeuta uciska dziecko w różnych punktach i obserwuje, jak dziecko reaguje na dany ucisk. Jeśli uda się pobudzić sferę stymulacji, to dziecko będzie chciało napiąć konkretne grupy mięśni. Ćwiczenia te powtarza się po kilka razy, aby mózg wytworzył potrzebne połączenia nerwowe. Konsekwencją metody Vojty będzie umiejętność napinania przez dziecko konkretnych mięśni w życiu codziennym.
Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt- ćwiczenia w domu
Dla prawidłowego rozwoju niemowlaka z zaburzeniami napięcia mięśniowego kluczowe są także ćwiczenia z rodzicami w domu. Muszą być one jednak zalecone przez fizjoterapeutę, bo niewłaściwymi ćwiczeniami łatwo jest zrobić dziecku krzywdę. Oprócz ćwiczeń terapeuta może zalecić także masaże oraz wibracje.
Oprócz ćwiczeń niezwykle istotne są także codzienne czynności — podnoszenie, noszenie, kąpiel, ubieranie, przykładanie do piersi oraz układanie do odbicia. Powinny być one wykonywane bardzo spokojnie. Niewskazane są żadne gwałtowne ruchy. Rodzice lub opiekunowie powinni także w odpowiedni sposób bawić się z dzieckiem – warto w zabawie przemycać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę.
Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt — badania genetyczne
W wielu przypadkach zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt mają podłoże genetyczne, dlatego w procesie ich diagnozowania warto wykonać badania genetyczne. Wykonując je, zyskujemy pewność, co do wystąpienia u nas schorzeń genetycznych, ponieważ ich wynik jest niezmienny.
U niemowląt zaburzenia napięcia mięśniowego często nie są osobną jednostką chorobową, ale jedynie objawem innej choroby. W ten sposób objawiają się takie schorzenia jak:
- Wrodzone choroby metaboliczne
- Zmiany submikroskopowe w chromosomach
- Zespół łamliwego chromosomu X
Z tego powodu tym bardziej warto wykonać badania genetyczne, ponieważ są one jedyną możliwością prawidłowego rozpoznania chorób oraz wdrożenia właściwego leczenia.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego jest wykonanie kompleksowego badania genetycznego. Badanie, które sprawdza jedynie pojedyncze geny, może być w tym przypadku nieskuteczne, ponieważ nie rozpozna wszystkich nieprawidłowości.
Rekomendowanym badaniem kompleksowym jest badanie eksomowe WES. Analizie poddawany jest w nim cały materiał genetyczny, czyli aż 23 000 genów. Badanie WES wykonuje się za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Polecana jest także rozszerzona wersja tego badania – test WES premium. Ma ono szerszy zakres — oprócz eksomów sprawdza się w nim także introny, które odpowiadają za 11% chorób genetycznych. W badaniu tym istnieje także możliwość sprawdzenia wrażliwości pacjenta na leki. Badania WES można wykonać z próbki pobranej z krwi lub z wymazu z policzka. Pobranie próbki jest bezbolesne. Na wynik badania oczekuje się 6–7 tygodni.