Filmy, seriale i książki o spektrum autyzmu
Zaburzenia ze spektrum autyzmu są coraz częściej rozpoznawane. Z tego powodu rośnie świadomość społeczeństwa na ich temat. Aby rosła bardziej powstają różne kampanie społeczne, ale także filmy, seriale i książki. Pokazują one, jak wygląda życie autystyka oraz życie bliskich im osób. Poniżej znajduje się lista najlepszych dzieł, które poruszają tematykę autyzmu.
Zobacz:
Filmy i seriale o autyzmie:
- “Rain Man” — bohaterem tego filmu jest Charlie, który stracił ojca. Cały spadek po nim został przepisany na jego brata, o którym Charlie nie miał pojęcia. Bohater jedzie do brata, aby odzyskać spadek po ojcu. Na miejscu Charlie dowiaduje się, że jego brat ma autyzm. W celu odzyskania spadku Charlie porywa brata, dzięki czemu wywiązuje się między nimi więź.
- “Amazing things Happen” — jest to film o autyzmie dla dzieci i młodzieży, a właściwie filmik. Ma on na celu wykształcenie w dzieciach świadomości na temat autyzmu oraz budowanie w nich zrozumienia i akceptacji. Nie jest to polski film o autyzmie, ale została stworzona jego wersja polska.
- “Latarnia na wybrzeżu orek” — Bohaterem filmu jest naukowiec Beto. Zajmuje się on orkami. Pewnego dnia poznaję Loli i jej syna Tristana, który ma autyzm. Autystyczne objawy chłopca zaczynają ustępować po obejrzeniu filmu o orkach. Loli postanawia więc wyjechać do Argentyny, aby kontakt Tristana z orkami był większy.
- “Adam” — jest to film o autyzmie i zespole Aspergera. Tytułowy Adam boryka się właśnie z zespołem Aspergera. Poznaje on sąsiadkę Beth, którą ciekawi życie Adama. W końcu pojawia się między nimi uczucie.
- “Atypowy” — bohaterem serialu jest autystyczny Sam. Ma on 18 lat. Sam bardzo chciałby żyć tak jak jego rówieśnicy — mieć dziewczynę, imprezować. Serial w doskonały sposób obrazuje codzienne funkcjonowanie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
- “Miłość w spektrum” — jest to serial dokumentalny. Występują w nim prawdziwi autystycy, którzy opowiadają o swoim życiu miłosnym. Poruszane są tematy chodzenia na randki, związku, planowania ślubu.
- “Dobry Doktor” — bohaterem serialu jest autystyczny lekarz – Shaun Murphy. Pewnego dnia przeprowadza się on z małej wsi do dużego miasta, gdzie zaczyna pracować w prestiżowym szpitalu. Dzięki swojemu talentowi zjednuje sobie współpracowników mimo trudności.
- “Teoria Wielkiego Podrywu” — głównymi bohaterami serialu jest grupa 4 naukowców. Jeden z nich, Sheldon, wykazuje cechy zespołu Aspergera – nie potrafi on poprawnie odczytywać sarkazmu, ma problemy w relacjach międzyludzkich, powtarza wiele rytuałów np. jedzenie owsianki zawsze na śniadanie w poniedziałek. W serialu jednak nigdy nie zostało powiedziane, że Sheldon ma zespół Aspergera. Serial obrazuje, jak żyje osoba z takimi objawami – ukazuje jego życie w pracy, spotkania z przyjaciółmi, obowiązki domowe oraz życie miłosne.
Książki o autyzmie
- “Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aseargera” — jest to książka o autystycznym chłopcu, a konkretnie chłopcu z zespołem Aspergera. Autor książki — John Elder Robinson boryka się właśnie z tym zaburzeniem. Bohater żył w czasach, w których nikt jeszcze nie diagnozował zaburzeń ze spektrum autyzmu. Był on mało typowym dzieckiem — lubił rozkręcać odbiorniki radiowe, jego logika była specyficzna i unikał kontaktu wzrokowego. John potrafił również wizualizować dźwięki, co pozwoliło mu zdobyć pracę. Pewnego dnia dowiedział się o zespole Aspergera, co zmieniło jego postrzeganie świata i siebie.
- “Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie” — bohaterem książki jest Jacob, u którego w wieku 2 lat rozpoznano autyzm. Żadne działania lekarzy mu nie pomagały, więc jego mama zajęła się terapią samodzielnie. Dzięki temu Jacob uporał się ze wszystkimi problemami. Okazało się, że jego iq jest bardzo wysokie. Dzięki matce chłopiec został geniuszem.
- “Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie” — autorem tej książki jest Axel Brauns, który ma zespół Aspergera. Autor opisał w niej bardzo dokładnie to, jak postrzega świat, swoje trudności w relacjach z innymi osobami, problemy z okazywaniem uczuć.
- “Syndrom czerwonej hulajnogii” — bohaterem książki jest autystyk Michał. Działania lekarzy nie są w jego przypadku skuteczne, więc próbuje mu pomóc jego mama.
Czy to autyzm?
Jeśli w jakimkolwiek filmie lub książce o autyzmie zauważyłeś objawy, które ma Twoje dziecko, to powinieneś jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Zdiagnozowanie zaburzenia da możliwość wdrożenia skutecznej terapii. Proces diagnostyczny jest jednak długi i ciężki. Aby go usprawnić, warto wykonać genetyczny test na autyzm, ponieważ zmiany w genach mogą się przyczyniać do powstania autyzmu.
Polecanym testem na autyzm jest badanie genetyczne WES. Jest to kompleksowe badanie, które bada zmiany eksomowe w materiale genetycznym. Odpowiadają one za 89% chorób genetycznych. Badanie WES wykonuje się za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Polecany jest również test WES premium, który oprócz zmian eksomowych bada także poznane zmiany intronowe.