Przyczyny i objawy padaczki skroniowej
Padaczka skroniowa dotyczy tylko jednej półkuli mózgu, a konkretniej płata skroniowego. Najczęściej ma ona podłoże genetyczne, ale może mieć również inne przyczyny. Jej objawy są zależne od tego, której półkuli mózgu epilepsja skroniowa dotyczy. Jak ją rozpoznać? Podpowiadamy!
Zobacz więcej:
- Padaczka skroniowa – opis choroby
- Przyczyny padaczki skroniowej
- Objawy padaczki skroniowej
- Epilepsja skroniowa u dzieci
- Diagnoza genetyczna w przypadku padaczki skroniowej
Padaczka skroniowa – opis choroby
Padaczka skroniowa jest chorobą neurologiczną. Jest to schorzenie przewlekłe. Jest to padaczka ogniskowa, czyli forma padaczki, która dotyka tylko prawej lub lewej półkuli mózgu. W jej przypadku to płat skroniowy odpowiada za ataki padaczkowe. Wśród osób borykających się z padaczką aż 60% ma epilepsję skroniową.
Istnieją dwie odmiany padaczki skroniowej:
- MTLE – jest to częściej występująca forma epilepsji skroniowej. Boryka się z nią 80% chorych na ten rodzaj padaczki. Padaczka skroniowa MTLE często łączy się z padaczką lekkooporną. Ta forma padaczki swój ma początek w przyśrodkowej części płata skroniowego. Padaczka MTLE u wielu pacjentów skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem tkanki mózgowej;
- LTLE –swoje źródło ma ona w przedniej części powierzchni bocznej płata skroniowego. W przypadku padaczki skroniowej LTLE pojawiają się drgawki toniczno-kloniczne na całym ciele chorego.
Przyczyny padaczki skroniowej
Padaczka skroniowa może być wywołana przez różne czynniki. Najczęstsze jej przyczyny to:
- Nieprawidłowości w genach
- Urazy głowy w okolicy płata skroniowego
- Przebycie udaru
- Zbyt częste picie alkoholu
- Zażywanie narkotyków
Objawy padaczki skroniowej
Symptomy padaczki skroniowej mogą być bardzo różne. Są one inne w zależności od tego, której półkuli mózgu epilepsja skroniowa dotyczy. Jednak najczęściej występującym objawem jest wystąpienie aury padaczkowej przed napadem. Aura padaczkowa to inaczej zwiastun ataku. W jej trakcie pojawić się może:
- Rozdrażnienie
- Zmęczenie
- Problemy z koncentracją
- Zaburzenia snu np. problem z zasypianiem
- Ból głowy
- Problemy żołądkowo-jelitowe np. ból żołądka, wymioty, biegunka
- Ogólne poczucie, że “coś jest nie tak”
Jeśli epilepsja skroniowa dotyczy lewej półkuli mózgu, to najczęściej pojawiają się symptomy ruchowe, czyli np. drobne ruchy twarzy lub dłoni. W przypadku prawej półkuli mózgu chorzy najczęściej mówią o objawach wegetatywnych np. bólu w nadbrzuszu czy ucisku klatki piersiowej lub gardła.
Epileptycy skroniowi często skarżą się także na poniższe dolegliwości:
- Zaburzenia zmysłów (wzroku, słuchu, smaku, węchu)
- Zaburzenia mowy
- Objawy psychiczne np. alienację czy uczucie odrealnienia
- Objawy trzewne (uczucie dławienia się, nudności, szybkie bicie serca czy rozszerzone źrenice)
- Zaburzenia ruchowe (np. mimowolne ruchy dłoni czy pocieranie palcami)
- Zaburzenia świadomości lub jej utrata
- Mimowolne skurcze
- Zaburzenia zachowania (np. nieuzasadniona agresja, strach czy podniecenie).
- Pod koniec ataku ból głowy oraz uczucie splątania, czyli chaotyczny sposób myślenia i mówienia, który jest zupełnie nieadekwatny do rzeczywistości
Epilepsja skroniowa u dzieci
W przypadku dzieci padaczka skroniowa często staje się padaczką Rolanda. Powstaje ona w konsekwencji niewłaściwego działania okolicy skroniowo-czołowej mózgu, ale wpływa na nią także proces dojrzewania mózgu oraz czynniki genetyczne. Najczęściej ma to miejsce między 4 a 13 rokiem życia.
Padaczkę Rolanda charakteryzują napady padaczkowe występujące najczęściej, gdy dziecko śpi. Podczas napadów występują drgawki toniczno-kloniczne, które obejmują całe ciało. Ataki pojawiające się w dzień obejmują tylko pół twarzy chorego. Przed atakiem dziecko przeważnie odczuwa aurę padaczkową, która inaczej jest nazywana aurą somatosensoryczną. Pojawia się wtedy mrowienie i drętwienie okolicy ust, problemy żołądkowo-jelitowe oraz uczucie dławienia się. Zdarza się, że w trakcie napadów dziecko traci przytomność, ale nie występuje to zbyt często. Podczas ataków pojawiają się również:
- Zaburzenia mowy
- Zaburzenia świadomości
- Ślinotok
- Samoistne ruchy kończyn
- Drętwienie połowy ciała
- Objawy psychiczne – problemy z rozumieniem mowy, koncentracją, trudności w utrzymaniu równowagi oraz zaburzenia pamięci
- Wymioty i uczucie otępienia po napadzie
Diagnoza genetyczna w przypadku padaczki skroniowej
Podczas procesu diagnostycznego padaczki skroniowej nie można pominąć diagnozy genetycznej. Jest to bardzo ważna część procesu rozpoznania choroby, ponieważ około 40–60% padaczek jest wywołanych czynnikami genetycznymi. Badanie genetyczne na padaczkę jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy epilepsję.
Wybór badań genetycznych na rynku jest spory. Można zdecydować się na panel padaczkowy, w którym analizie poddane zostanie jedynie kilka genów powiązanych z objawami padaczkowymi. Lepszym wyborem będzie wykonywanie badania kompleksowego np. testu WES lub testu WES premium. Jest to badanie, w którym sprawdzany jest cały materiał genetyczny człowieka, czyli 23 000 genów. Wykonuje się je za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji), dzięki czemu może ono wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości w genach. Jest to czułe, dokładne i wiarygodne badanie na padaczkę.