Hipotrofia płodu — jakie są przyczyny i rodzaje hipotrofii? Poznaj badania
Hipotrofia płodu to stan, w którym masa ciała dziecka jest zbyt niska w porównaniu do wieku ciąży, nazywa się hipotrofią płodu. Można wykryć ją jeszcze w trakcie trwania ciąży podczas badania USG. Dla noworodka może być ona bardzo niebezpieczna. Skąd się bierze? Czy da się jej zapobiec? Wyjaśniamy!
Przeczytaj więcej:
- Hipotrofia płodu — czym jest to schorzenie?
- Rodzaje hipotrofii– hipotrofia asymetryczna i hipotrofia symetryczna
- Hipotrofia płodu — jakie są przyczyny
- Hipotrofia w ciąży — jakie badania wykonać?
- Hipotrofia płodu — zalecenia dla ciężarnej
- Leczenie hipotrofii noworodkowej
Hipotrofia płodu — czym jest to schorzenie?
Hipotrofia płodu to ograniczenie jego wzrastania podczas ciąży. Zaburzenie to jest inaczej nazywane hipotrofią wewnątrzmaciczną. Do hipotrofii dochodzi, jeśli masa ciała dziecka nie przekracza 10 centyla według siatek centylowych dla konkretnego stopnia zaawansowania ciąży. Schorzenie to może być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Może ona skutkować niedotlenieniem płodu czy wadami rozwojowymi. Jednak to, jakie działania niepożądane wystąpią, jest zależne od momentu wykrycia hipotrofii.
Rodzaje hipotrofii – hipotrofia asymetryczna i hipotrofia symetryczna
Hipotrofia może wystąpić w dwóch formach – hipotrofii symetrycznej oraz hipotrofii asymetrycznej. Hipotrofia symetryczna występuje, jeśli zostanie rozpoznana przed 20 tygodniem ciąży. Dochodzi wtedy do zahamowania procesu wzrastania, więc dziecko nie może przekroczyć 10 centyla na siatce centylowej. Może dojść także do ciężkiej hipotrofii symetrycznej. Występuje ona, gdy masa ciała dziecka nie przekroczy 3 centyla na siatce centylowej.
Po 20 tygodniu ciąży wykrywa się hipotrofię asymetryczną. Jest to bardziej powszechny rodzaj tego zaburzenia. W tym przypadku wzrost dziecka zostaje zahamowany, ale nie równomiernie. Niektóre części jego ciała np. obwód główki mogą mieścić się w normie, a inne być zbyt małe np. obwód brzuszka.
Hipotrofia płodu — jakie są przyczyny
Hipotrofię w ciąży mogą wywoływać różne przyczyny. Wyróżnia się ich 3 główne grupy:
- Matczyne przyczyny hipotrofii płodu, czyli przyczyny genetyczne, chorobowe oraz środowiskowe. Do przyczyn tych zalicza się m.in. palenie papierosów w ciąży, picie alkoholu, nieleczona cukrzyca czy przejście w trakcie ciąży infekcji. Jej podłoże genetyczne jest powiązane z występowaniem trombofilii, czyli nadkrzepliwości oraz celiakli u kobiety w ciąży;
- Przyczyny hipotrofii płodu związane z łożyskiem np. niewydolność łożyska czy łożysko przodujące;
- Płodowe przyczyny hipotrofii płodu — naukowcy powiązują hipotrofię z występowaniem u noworodka zespołu Turnera, zespołu Silvera-Russela oraz trisomiami chromosomów 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (zespół Patau);
Hipotrofia w ciąży — jakie badania wykonać?
Hipotrofię noworodkową najczęściej wykrywa się podczas wykonywania ciężarnej badania ultrasonograficznego (USG). Wynik z badania USG jest następnie nakładany na siatkę centylową, aby sprawdzić, czy masa ciała płodu przekroczyła 10 centyl. Z wyniku badania USG nie można dowiedzieć się jednak, co jest przyczyną hipotrofii płodu. Jeśli więc hipotrofia w ciąży zostanie wykryta w tym badaniu, to następnie należy wykonać:
- Analizę stężenia hormonów;
- Badania prenatalne I trymestru;
- Badanie wolnego płodowego DNA;
Hipotrofia płodu — zalecenia dla ciężarnej
Jeśli badania potwierdziły hipotrofię płodu, to kobieta ciężarna musi zacząć jeszcze bardziej o siebie dbać. Przede wszystkim musi ona bardziej zatroszczyć się o swoją dietę. Spożywane posiłki powinny być bogate w magnez, kwas foliowy oraz witaminę C. Ciężarna nie powinna również przebywać w miejscu, w którym jest narażona na działanie szkodliwych czynników np. dymu papierosowego. Specjaliści w przypadku hipotrofii często rekomendują leżenie na lewym boku, aby przepływ krwi do łożyska był usprawniony. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący może zalecić zażywanie leków rozrzedzających krew oraz suplementację niezbędnych składników. Jeśli przypadek hipotrofii jest bardzo ciężki, to zostaje wywołany przedwczesny poród lub przeprowadza się cesarskie cięcie.
Leczenie hipotrofii noworodkowej
Noworodki z hipotrofią najczęściej monitoruje się pod kątem endokrynologicznym. Zwraca się także uwagę na to, czy nie pojawiają się objawy otyłości lub chorób układu sercowo-naczyniowego. Z hipotrofią wiążą się także inne schorzenia np. choroby metaboliczne, zaburzenia napięcia mięśniowego czy nieprawidłowa praca nerek, więc dziecko powinno być monitorowane także pod tym kątem.
Aby leczenie było najbardziej skuteczne, należy dowiedzieć się, jakie czynniki wywołały hipotrofię. Na samym początku zaleca się potwierdzenie lub wykluczenie udziału genów w powstaniu hipotrofii. W tym celu należy wykonać noworodkowi badania genetyczne dziecka, dzięki którym będzie wiadomo czy materiał genetyczny dziecka zawiera nieprawidłowości.
Specjaliści w przypadku hipotrofii rekomendują przeprowadzenie kompleksowego badania genetycznego WES. Jest to badanie genetyczne, podczas którego sprawdzany jest cały materiał genetyczny dziecka. Może więc ono wykryć takie zaburzenia jak np. zaburzenia powodujące objawy ze spektrum autyzmu, rzadkie choroby metaboliczne, czy trisomie. Badanie WES wykonywane jest za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Test jest nieinwazyjny i bezbolesny. Na jego wynik oczekuje się do 7 tygodni.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: