Pokój dla dziecka z autyzmem – jak najlepiej go urządzić?
Każde dziecko w swoim pokoju powinno czuć się dobrze i bezpiecznie. Powinien być on więc tak urządzony, żeby dziecko chciało do niego wracać. Urządzenie pokoju jest bardzo ważne dla każdego dziecka, a szczególnie dla dziecka autystycznego. Dla dziecka z autyzmem własny pokój powinien być stałym miejscem. Wyjaśniamy, jak urządzić go tak, żeby autystyk czuł się w nim dobrze.
- Pokój dla dziecka z autyzmem – umiejscowienie w domu
- Pokój dziecka autystycznego – okna, drzwi, ściany, podłoga i oświetlenie
- Sfery pokoju dziecka z autyzmem
- Jakie zabawki do pokoju dziecka z autyzmem?
- Co zrobić, gdy podejrzewam u mojego dziecka autyzm?
Pokój dla dziecka z autyzmem – umiejscowienie w domu
Pokój dziecka autystycznego powinien znajdować się bardzo blisko sypialni jego rodziców. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy będzie znajdował się zaraz za ścianą. Dziecko będzie czuło się wtedy bezpiecznie, ponieważ rodzice będą obok. Da to również uczucie spokoju rodzicom autystka.
Dziecko z autyzmem powinno ze swojego pokoju mieć także blisko do łazienki. Powinna ona się znajdować na tym samym piętrze, co pokój autystyka. Łazienka nie powinna jednak znajdować się zaraz za ścianą, ponieważ dobiega z niej wiele hałasów.
Pokój dziecka autystycznego – okna, drzwi, ściany, podłoga i oświetlenie
Okna w pokoju dziecka z objawami autyzmu nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, ponieważ hałas uliczny będzie negatywnie wpływał na dziecko. Najlepiej będzie, jeśli okna będą wychodziły na spokojną okolicę, która nie dostarczy dziecku z autyzmem zbyt wielu bodźców. Jeśli nie jest to możliwe, to w pokoju autystyka powinny zostać zamontowane dźwiękoszczelne okna lub szyby o podwyższonej akustyczności. W oknach lepiej nie wieszać żadnych firan czy zasłon. Dobrym rozwiązaniem będą przepuszczające światło rolety w jasnych, stonowanych kolorach.
Drzwi w pokoju dziecka autystycznego powinny być wytłumione, aby do dziecka nie docierało zbyt wiele hałasów. Lepiej wybrać drzwi, które nie są przeszklone, ponieważ ograniczy to dopływ światła z innych pomieszczeń. Klamka w drzwiach powinna być tak umiejscowiona, aby dziecko nie miało problemów z ich otwieraniem i zamykaniem. Nie powinny mieć one jednak zamka z kluczem.
Kolor ścian najlepiej jest uzgodnić z dzieckiem, ponieważ często jest to dla nich ważne. Powinny być one jednak w jasnych, stonowanych barwach. Dla autystyka właściwe będą ściany np. w kolorze stonowanej zieleni, błękitu, beżu, ciepłego różu czy brzoskwini. Kolor ścian najlepiej będzie ograniczyć do dwóch barw. Należy zrezygnować z różnego rodzaju kolorowych, wzorzystych tapet, ponieważ dostarczają one dziecku z autyzmem zbyt wielu bodźców.
Dziecko z diagnozą autyzmu powinno możliwie dużo chodzić boso, więc warto rozważyć założenie ogrzewania podłogowego, aby mogło to robić także w chłodniejsze dni. Na podłodze w pokoju dziecka z autyzmem można zastosować równe faktury np. podłogę gładką, dywan z krótkim włosiem i dywan z długim włosiem. Takie rozwiązanie bardzo dobrze wpłynie na rozwój dziecka.
Bardzo ważne w pokoju autystyka jest zabezpieczenie niebezpiecznych punktów. Zabezpieczone powinny być przede wszystkim gniazdka elektryczne. Ponadto powinny zostać założone blokady na drzwi, okna i balkon.
Oświetlenie w pokoju dziecka z autyzmem również powinno być dobrze dobrane. Dobrym zastosowaniem będzie jedno główne źródło światła oraz kilka punktowych np. żyrandol na środku sufitu i kilka małych lampek w różnych częściach pokoju. Oświetlenie należy dobrać tak, aby światło było stonowane. Każde źródło światła powinno mieć regulację jasności, którą dziecko może swobodnie sterować.
Sfery pokoju dziecka z autyzmem
Pokój dziecka z autyzmem powinien być podzielony na strefę nauki, strefę zabawy oraz strefę odpoczynku. Strefa zabawy powinna zostać wyznaczona dywanem lub matą. Powinny znajdować się w niej zabawki dostosowane do potrzeb i zainteresowań autystyka. W strefie nauki powinno znajdować się biurko i krzesło. Należy dopasować je do dziecka tak, aby nie powstały wady postawy. Ściana nad biurkiem powinna pozostać pusta. Może zawisnąć na niej jedynie tablica sukcesów autystyka. Strefa odpoczynku powinna zostać wyznaczona przez łóżko lub namiot. Dla dziecka ma to być najbardziej komfortowe miejsce w domu, w którym może się zrelaksować. Pościel w łóżku powinna także być stonowana.
Dowiedz się więcej na temat badań genetycznych dziecka z autyzmem.
Jakie zabawki do pokoju dziecka z autyzmem?
Do pokoju dziecka z autyzmem trzeba także dobrać odpowiednie zabawki. Powinny być one przede wszystkim zgodne z zainteresowaniami dziecka, ale przy tym nie dostarczać mu zbyt wielu bodźców. Nie powinny więc znaleźć się w pokoju zabawki, które są kolorowe, grają i do tego błyszczą. Warto postawić na klocki, układanki, domki dla lalek, książeczki czy piłeczki sensoryczne. Dobrym wyborem będzie też dobranie zabawek, które dziecko może sortować i dzielić według różnych kryteriów.
Co zrobić, gdy podejrzewam u mojego dziecka autyzm?
Jeśli zauważasz u swojego dziecka jakiekolwiek objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, to jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem. Cenne dla procesu diagnostycznego będą badania genetyczne na autyzm. Polecane jest nowoczesne badanie WES. Wykonuje się je za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Jest to wiarygodne, dokładne i czułe badanie genetyczne dziecka z autyzmem.
Badanie WES sprawdza jednocześnie 23 tysiące genów, w tym ogromną ilość genów które odpowiedzialne są za zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Masz pytania odnośnie badań na autyzm?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: