Test Panorama – cena, opinie i zakres badania
Test Panorama jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które można wykonać już po 9 tygodniu ciąży. Dzięki niemu można ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Jest to badanie, które ma wysoką czułość i jest bezpieczne. Kiedy powinno się wykonać test Panorama? Ile kosztuje jego wykonanie? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Test Panorama – co to za badanie?
- Test Panorama – zakres badanych chorób
- Wskazania do wykonania badania Panorama
- Test Panorama – cena badania
- Test Panorama – opinie o badaniu
- Test Panorama a NIFTY pro i inne badania prenatalne
Test Panorama – co to za badanie?
Test Panorama jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym wykonywane z krwi matki. Podczas badania sprawdzane jest wolne pozakomórkowe DNA płodu (cffDNA) pod kątem wad genetycznych różnego typu. Podczas wykonywania badania analizuje się:
- nieprawidłowości w liczbie chromosomów;
- mikrodelecje i mikroduplikacje;
- triploidę, czyli dodatkowy zestaw chromosomów;
- płeć dziecka na życzenie rodziców;
Test Panorama może zostać wykonany już w 9 tygodniu ciąży. Wykonuje się go z próbki krwi matki dziecka, jest więc nieinwazyjny. Na jego wynik oczekuje się 14 dni roboczych.
Podczas wykonywania testu Panorama używa się metody opartej na SNP, czyli polimorfizmach pojedynczych nukleotydów. Test wykonywany jest w Stanach Zjednoczonych. Jego producent to Natera. Test Panorama został wykonany na całym świecie ponad 2 000 000 razy.
Test Panorama – zakres badanych chorób
Test Panorama można wykonać w jednej z trzech wybranej opcji: Basic (Podstawowej), Advanced (Rozszerzonej) oraz Extended (Pełnej). Od wyboru wersji badania zależny jest jego zakres. Najszersza wersja testu Panorama zawiera analizę materiału genetycznego pod kątem:
- Nieprawidłowej liczby chromosomów, czyli wystąpienia m.in. trisomii chromosomu 21 (zespołu Downa), trisomii zespołu 13 (zespołu Patau) oraz trisomii chromosomu 18 (zespołu Edwardsa);
- Nieprawidłowości chromosomów płci, czyli wystąpienia m.in. zespołu Turnera, zespołu Klinefeltera, trisomii chromosomu X czy zespołu Jacobsa (trisomia chromosomu Y);
- Mikrodelecji, czyli wystąpienia m.in. zespołu DiGeoreg’a, zespołu Cri du Chat czy zespołu Angelmana;
- Triplodii, zygotyczności (w przypadku ciąży bliżniaczej) oraz zespołu znikającego bliźniaka.
Dzięki przeprowadzeniu testu Panorama oszacowane zostanie ryzyko wystąpienia u dziecka wyżej wymienionych chorób.
Wskazania do wykonania badania Panorama
Wykonanie prenatalnych badań przesiewowych np. testu Panorama jest wskazane każdej kobiecie w ciąży. Chociaż najwięcej dzieci z wadami genetycznymi rodzą kobiety, które ukończyły 35 lat, to nie jest to warunek konieczny do wystąpienia wad. Zaburzenia genetyczne mogą pojawić się u dziecka niezależnie od wieku kobiety ciężarnej. Test Panorama warto więc wykonać niezależnie od wieku matki dziecka. Dzięki temu przyszli rodzice zyskają wiedzę, że ich dziecko jest z dużym prawdopodobieństwem zdrowe.
Test Panorama – cena badania
Cena testu Panorama jest zależna od wybranego przez przyszłych rodziców wariantu badania. Waha się ona od 2 200 zł do 2 800 zł. Im szerszy zakres ma badanie, tym cena testu Panorama jest wyższa. W przypadku testu Panorama cena może zależeć też od placówki, w której badanie to jest zlecane.
Test Panorama – opinie o badaniu
Test Panorama jest badaniem, które cieszy się zwykle dobrymi opiniami podobnie jak inne testy NIPT w Polsce. Pacjentki doceniają je głównie ze względu na ich nieinwazyjność i wysoką czułość.
Polecamy: Grupa na Facebooku serwisu badaniaprenatalne.pl — Badania prenatalne
Test Panorama a test NIFTY pro i inne badania prenatalne
Test Panorama może wydawać się bardzo podobny do testu NIFTY pro. Różnią się one jednak metodą badania oraz miejscem wykonywania analiz, zakresem badanych chorób i ubezpieczeniem. Zobacz więcej w porównaniu: Test Panorama a NIFTY pro — porównanie
Zastanawiasz się jak wybrać prenatalny test NIPT? Zobacz artykuł: Porównanie testów NIPT
Autor: genetyczne.pl