Jakie badania genetyczne u dziecka można wykonać?
Badania genetyczne dziecka mogą okazać się jedyną możliwością na postawienie trafnej diagnozy genetycznej. Są szczególnie istotne, kiedy choroba nie daje jednoznacznych objawów, a jej leczenie jest utrudnione. Badanie DNA daje ostateczną odpowiedź, czy dziecko cierpi na chorobę genetyczną oraz czy wymaga specjalistycznego leczenia.
Badania genetyczne dziecka — jakie są dostępne?
Badania genetyczne dziecka — z jakiej próbki?
Badania genetyczne dziecka — ile czeka się na wynik?
Badania genetyczne dziecka — co po otrzymaniu wyniku?
Badania genetyczne dziecka — jakie są dostępne?
Na rynku jest dostępnych wiele badań genetycznych dla dziecka. Najszerszy zakres oferuje badanie WES, które analizuje budowę wszystkich genów. Wśród innych badań genetycznych warto wymienić kariotyp, panel NGS, test NOVA, FRAX. Każda analiza jest inna i charakteryzuje ją odmienny zakres badania, dlatego też lekarz powinien sugerować rodzicom, które badania DNA warto wykonać.
Badania genetyczne dziecka — z jakiej próbki?
Standardowo badania genetyczne dzieci wykonuje się na podstawie wymazu z policzka lub z niewielkiej próbki krwi żylnej. Rodzaj próbki zależy od wieku dziecka czy od tego, jakie badanie jest wykonywane. Niektóre analizy jak np. badanie WES czy badania przed szczepieniem można wykonać na podstawie dwóch typów próbek — warto dopytać o taką możliwość w wybranym laboratorium.
Badania genetyczne dziecka — ile czeka się na wynik?
Badania genetyczne wymagają przeprowadzenia skomplikowanej analizy, która wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również czasu. Zazwyczaj na wynik badania genetycznego czeka się kilka tygodni. Przykładowo wynik badania kariotypu jest dostępny po około 3 tygodniach, natomiast badania WES nawet po 10 tygodniach. Niestety, analiz DNA nie da się przyśpieszyć, należy więc cierpliwie czekać na zakończenie badania.
Badania genetyczne dziecka — co po otrzymaniu wyniku?
Wynik badań genetycznych powinien być zawsze omówiony z lekarzem genetykiem, który sprawdza obecność zmian w genach i porównuje je z objawami klinicznymi. Dzięki temu możliwe jest postawienie diagnozy — wynik zawsze musi obejrzeć specjalista, a niektóre laboratoria oferują taką konsultację w cenie analizy.