Rzadkie choroby metaboliczne
Do grupy chorób metabolicznych zalicza się kilkaset chorób. W wielu przypadkach mają one utajony przebieg, ponieważ dotyczą niewielkich cząsteczek produkowanych w procesie metabolizmu. Choroby metaboliczne przeważnie wywołane są czynnikami genetycznymi. Zaburzają one pracę organizmu, przez co mogą być dla dzieci bardzo niebezpieczne. Jakie badania zrobić i jak pomóc dziecku? Wyjaśniamy!
- Choroby metaboliczne u dzieci – czym są?
- Choroby metaboliczne u dzieci — fenyloketonuria
- Rzadkie choroby metaboliczne u dzieci – objawy
- Rzadkie choroby metaboliczne u dzieci – badania genetyczne
Choroby metaboliczne u dzieci – czym są?
Istnieją dwa rodzaje chorób metabolicznych – choroby metaboliczne nabyte np. cukrzyca oraz choroby wrodzone wywołane czynnikami genetycznymi np. fenyloketonuria.
Choroby z gruby chorób metabolicznych powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Dzieciom, które borykają się z takimi chorobami, brakuje prawidłowo działających enzymów, przez co substancje pokarmowe nie mogą być przetwarzane prawidłowo. Skutkiem tego jest odkładanie się w tkankach nieprzetworzonych substancji, co uniemożliwia im prawidłowe działanie. Może to prowadzić nawet do zaburzenia działania mózgu oraz układu nerwowego.
Choroby metaboliczne są bardzo niebezpieczne, ponieważ często rozwijają się po cichu. Nie objawiają się one w żaden charakterystyczny sposób. Dziecko wydaje się być zdrowe, a w jego organizmie trwa uszkadzanie narządów. Diagnoza choroby metabolicznej jest trudna.
Choroby metaboliczne u dzieci — fenyloketonuria
Jedną z chorób metabolicznych jest fenyloketonuria, która powoduje zaburzenie przetwarzania fenyloalaniny. Fenyloalanina jest aminokwasem, który dostarczany jest przez mięso, ryby oraz nabiał. Jest to aminokwas potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli fenyloalanina nie zostanie przetworzona, to jej nadmiar odłoży się w mózgu dziecka, co jest bardzo niebezpieczne. Dziecko z fenyloketonurią nie rozwija się prawidłowo fizycznie ani intelektualnie. Pojawiają się u nich także zaburzenia zachowania.
Fenyloketonuria powinna zostać jak najszybciej rozpoznana, ponieważ dla dziecka groźne jest nawet karmienie piersią. Dziecko powinno stosować się do specjalnie ułożonej diety, która będzie uboga w fenyloalaninę, ale będzie zawierała jej ilości potrzebne do prawidłowego rozwoju. Noworodek dodatkowo powinien być dokarmiany mieszankami o niskiej zawartości fenyloalaniny.
Inne choroby metaboliczne występujące u dzieci to np. fruktozemia, czyli zaburzenia przetwarzania fruktozy, cukrzyca, czyli zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi oraz choroba Gauchera, czyli odkładanie glukozyloceramidu w komórkach.
Rzadkie choroby metaboliczne u dzieci – objawy
Choroby metaboliczne mogą mieć bardzo podstępny przebieg. Często nie objawiają się w żaden sposób lub objawy są mało charakterystyczne. Najczęstsze niespecyficzne objawy to:
- Wymioty
- Drgawki
- Zaburzenia napięcia mięśniowego
- Nadmierna senność, a nawet śpiączka
- Zaburzenia rozwoju intelektualnego — opóźnione osiąganie tzw. kamieni milowych
Diagnostyka choroby metabolicznej w wieku noworodkowym daje możliwość zahamowania jej objawów, a nawet cofnięcia choroby. Jednak często objawy pojawiają się nawet po kilku latach i dopiero wtedy choroba zostaje zdiagnozowana. Późniejsze objawy chorób metabolicznych to:
- Zaburzenia poruszania — osłabienie lub zanik mięśni
- Zaburzenia rozwoju intelektualnego, a w tym objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Problemy żołądkowo-jelitowe
- Utrudnione leczenie chorób metabolicznych.
Rzadkie choroby metaboliczne u dzieci – badania genetyczne
W przypadku chorób metabolicznych u dzieci bardzo ważne jest ich wczesne rozpoznanie. W takiej sytuacji można szybko wdrożyć leczenie, które zahamuje rozwój choroby. Szansę na szybkie wykrycie choroby dają badania genetyczne dziecka. Są one zalecane:
- Zdrowym noworodkom jako badanie profilaktyczne
- Dzieciom, u których podejrzewa się choroby metaboliczne
- Noworodkom, których wynik badań przesiewowych jest nieprawidłowy
- Dzieciom, w których bliskiej rodzinie zdiagnozowana została choroba metaboliczna
Choroby metaboliczne mogą być wywołane różnymi nieprawidłowościami w budowie genów. Warto więc wykonać kompleksowe badanie metaboliczne, w którym analizie poddany zostanie cały materiał genetyczny. Takim badaniem jest eksomowy test WES, w którym sprawdza się aż 23 000 genów. Jest to nowoczesne i wiarygodne badanie. Test WES wykonuje się za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Zalecana jest także rozszerzona wersja badania WES – test WES premium. W tym badaniu oprócz eksomów analizie poddaje się także wszystkie poznane przez medycynę introny. Nie analizuje się tych słabiej poznanych, ponieważ mogłoby to wywołać błędy diagnostyczne. W badaniu WES premium można także poddać analizie wrażliwość pacjenta na leki. Sprawdzane jest 89 substancji, które znajdują się w 550 lekach np. przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych.
Obie wersje testu WES można wykonać z dwóch rodzajów próbek — próbki pobranej z krwi lub wymazu z policzka. Obie próbki mogą zostać pobrane w przychodni oraz w domu. Wymaz możemy pobrać samodzielnie za pomocą zestawu pobraniowego, a do pobrania krwi potrzebne jest skorzystanie z usługi pielęgniarki mobilnej. Pobranie próbki jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na wynik badania oczekuje się około 6–7 tygodni.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: