Jak przygotować dziecko z autyzmem do zmian?
Dziecko z autyzmem lubi codzienną rutynę i nie toleruje od niej żadnych odstępstw. Daje mu ona poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Czasem jednak zmiany są nieuniknione, co może być trudnym doświadczeniem dla autystyka i jego rodziców. Jak przygotować go do zmian? Odpowiedź poniżej.
- Zmiany w życiu a sztywność zachowań dziecka autystycznego
- Zmiany w życiu dziecka autystycznego- co powodują?
- Zmiany w życiu dziecka autystycznego- przeprowadzka
- Dziecko nie lubi zmian- czy to autyzm?
Zmiany w życiu a sztywność zachowań dziecka autystycznego
Dzieci autystyczne bardzo nie lubią żadnych zmian w codziennej rutynie. Wynika to z tego, że ich zachowania są ograniczone i powtarzające się. Autystycy bardzo dbają o przestrzeganie codziennych rytuałów np. zawsze chodzą spać codzienne o tej samej godzinie, we wtorki na śniadanie jedzą tosty, a do szkoły czy przedszkola chodzą jedną drogą. Nawet najmniejsze zmiany w tych rytuałach są dla nich nieakceptowalne.
Sztywność zachowań wynika z tego, że dzieci z objawami autyzmu czują się pewne i bezpieczne, jeśli wiedzą, co się za chwilę wydarzy.
Zmiany w życiu dziecka autystycznego- co powodują?
Zbyt szybko wprowadzane zmiany są dla autystyka niezrozumiałe i burzą jego poczucie bezpieczeństwa. Dziecko autystyczne może na nie zareagować w przeróżny sposób. Najczęściej dzieci z autyzmem na zmiany reagują lękiem i niepokojem, płaczem oraz zachowaniami agresywnymi. Reakcja dziecka w dużej mierze zależy od postawy rodzica. Jeśli rodzic będzie wprowadzał zmianę stopniowo, a dziecko będzie czas by się z nią oswoić i ją zaakceptować, to reakcja dziecka będzie łagodniejsza.
Zmiany w życiu dziecka autystycznego- przeprowadzka
Przeprowadzka to poważna zmiana w życiu dla każdej osoby, a tym bardziej dla autystyka. W jej przypadku świat dziecka autystycznego wywraca się do góry nogami, ponieważ zabierane jest mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
Przeprowadzkę należy przeprowadzać więc długofalowo. Trzeba na nią przeznaczyć sporo czasu, wprowadzać zmianę krok po kroku. Jednak najważniejsze jest to, żeby rodzic zdawał sobie sprawę z problemu i go nie bagatelizował. Odpowiednie rozplanowanie przeprowadzki pomoże dziecku zaakceptować zmianę i nie zareagować na nią zbyt gwałtownie.
Przygotowanie do przeprowadzki należy zacząć od rozmowy z autystykiem. Dziecku trzeba wytłumaczyć, dlaczego dochodzi do takiej zmiany w jego życiu. O przeprowadzce trzeba też mówić w samych pozytywach. Można także podkreślać, że nie wszystko się zmieni np. poprzez obietnicę takiego samego urządzenia pokoju dziecka jak w obecnym domu.
Przed przeprowadzką dziecko powinno dobrze poznać jego nowy dom. Rodzic po wcześniejszym zaplanowaniu powinien zabrać kilka razy dziecko autystyczne do nowego miejsca zamieszkania. Trzeba jednak pokazywać dziecku nowe miejsce stopniowo np. na pierwszej wizycie pokazać mu mieszkanie, a dopiero na kolejnej okolicę. Nową rzecz powinno się wprowadzić dopiero po zaakceptowaniu uprzednio poznanej.
Zaangażowanie dziecka w urządzenie nowego miejsca również może pomóc w zaakceptowaniu zmiany. Można pozwolić dziecku np. wybrać kolor ścian w jednym pokoju. Jeśli dziecko będzie zaangażowane w aranżację, to mimowolnie zbliży się do nowego domu.
Pomocne będzie też potraktowanie pakowania jako zabawy. Można np. segregować rzeczy kolorami i pakować je do kartonów tego samego koloru. Rodzic powinien przy pakowaniu uszanować także to, że dziecko chce zabrać ze sobą nawet najdrobniejsze przedmioty. Są one dla autystyka ważne, ponieważ dają mu poczucie stabilizacji. Wszytskie te drobne rzeczy pomogą dziecku poczuć się jak w starym domu.
Niezwykle istotne jest to, żeby w trakcie przeprowadzki nie stresować dziecka autystycznego. Rodzice nie powinni więc przy dziecku rozmawiać o problemach związanych z przeprowadzką oraz kłócić się.
Dziecko nie lubi zmian- czy to autyzm?
Jeśli Twoje dziecko jest przywiązane do rutyny i bardzo nie lubi zmian, to może cierpieć na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Oczywiście nie musi tak być, ale może, więc warto to sprawdzić.
W procesie diagnostycznym przeprowadza się wywiad z rodzicami dziecka oraz obserwację całościową dziecka przez psychologa, psychiatrę lub pedagoga. Często jednak proces diagnostyczny nie potwierdza ani nie wyklucza zaburzeń ze spektrum autyzmu. W takiej sytuacji warto wykonać genetyczny test na autyzm, który wykaże, czy w materiale genetyczny, dziecka znajdują się nieprawidłowości prowadzące do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania genetyczne na autyzm mają nieocenioną wartość w procesie diagnostycznym.
Rekomenduje się wykonanie panelowego badania genetycznego w kierunku autyzmu. Analizie poddaje się w nim wszystkie geny, które są powiązane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest ono wykorzystywane za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). W wielu przypadkach pozwala to poznać przyczynę autyzmu.
Zalecane jest także wykonanie kompleksowego badania WES. Sprawdzany jest w nim cały materiał genetyczny człowieka (23 000 genów). Jest to bardzo nowoczesny, dokładny i wiarygodny test. Badanie to także wykonywane jest za pomocą technologii NGS. Można je wykonać z próbki pobranej z krwi lub z wymazu z policzka. Badanie WES PREMIUM jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na wynik oczekuje się około 6–7 tygodni.
Dzięki badaniu genetycznemu na autyzm lekarze mogą dobrać indywidualnie dopasowaną terapię i wspomóc rozwój dziecka.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj też: