Likwidacja barier architektonicznych
Wiele obiektów architektonicznych nie jest dostosowanych do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. Nazywa się to barierami architektonicznymi. Dla osób z niepełnosprawnością barierą może być nawet jeden stopień. Aktualnie w obiektach architektonicznych stosuje się coraz więcej rozwiązań, które nie utrudniałyby funkcjonowania ludziom niepełnosprawnym. Jak pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu? Jakie rozwiązania wdrożyć? Odpowiedź poniżej.
- Czym są bariery architektoniczne?
- Na czym polega likwidacja barier architektonicznych
- Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie mieszkania
- Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie łazienki
- Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie kuchni
- Likwidacja barier architektonicznych- dofinansowanie
- Niepełnosprawność a badania genetyczne
Czym są bariery architektoniczne?
Bariery architektoniczne utrudniają osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w budynkach i ich okolicy. Przez zastosowane rozwiązania architektoniczne osoby niepełnosprawne nie mogą się swobodnie poruszać. Przykładem takiej bariery są najzwyklejsze schody.
Na czym polega likwidacja barier architektonicznych
Likwidacja barier architektonicznych to modernizacja obiektów architektonicznych w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne mogły z nich swobodnie korzystać. Przykładem likwidacji bariery architektonicznej może być modernizacja toalety tak, aby była ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie mieszkania
Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnoprawnej jest najprostsze na etapie projektu. Czasem jednak konieczne jest przeprowadzenie remontu.
Przede wszystkim mieszkanie musi zostać odpowiednio rozplanowane. Pierwszym etapem zmian powinna być wymiana drzwi wejściowych. Muszą one mieć szerokość przynajmniej 100 cm. Drzwi powinny zostać także zdemontowane w miejscach, w których nie są niezbędne. Jeśli jednak są to można zdecydować się na drzwi przesuwne.
Obowiązkowa jest likwidacja progów i różnych nierówności w podłodze. Powinno się także zlikwidować chodniki czy dywany. Zbędne meble powinny zostać odpowiednio przesunięte lub usunięte. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że osoba na wózku inwalidzkim potrzebuje około 1,5 m przestrzeni, aby móc nim swobodnie manewrować. W poruszaniu się osobie niepełnosprawnej pomoże także zdemontowanie zbędnych ścian działowych.
Przydatne osobie niepełnosprawnej będą także pewne urządzenia np. poręcz czy specjalne siedzisko pod prysznicem.
Największą barierą architektoniczną dla osoby niepełnosprawnej są schody. Pomocne w tym przypadku będzie zainstalowanie windy schodowej.
Problemem dla osób z niepełnosprawnością może być także wysokie umieszczenie włączników, do których nie mogą oni dosięgnąć. Sterowanie różnymi sprzętami powinno być więc możliwe za pomocą pilota lub telefonu. Dobrym pomysłem będzie też założenie oświetlenia, które reaguje na ruch.
Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie łazienki
Do zlikwidowania barier architektonicznych w łazience potrzebny jest remont. Wanna lub prysznic powinny być dostosowane do konkretnej niepełnosprawności. Powinny być one wyłożone materiałem antypoślizgowym. Umywalka powinna być zawieszona na takiej wysokości, aby osoba niepełnosprawna mogła jej swobodnie użyć. Zalecana wysokość to 70–80 cm. Sedes powinien być umieszczony na wysokości 40–50 cm, a spłuczka około 120 cm. W toalecie należy także zamontować uchwyty wspomagające.
Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie kuchni
Centralna część kuchni powinna pozostać pusta, aby przemieszczanie się nie było ograniczone. Szerokość szafek kuchennych nie powinna przekraczać 60 cm. Powinny być one zawieszone na wysokości 70–80 cm. Pod blatem oraz zlewem powinny znajdować się wnęki. Rekomenduje się także zastosowanie płyty indukcyjnej zamiast gazowej dla większego bezpieczeństwa.
Likwidacja barier architektonicznych- dofinansowanie
Likwidacja barier architektonicznych najczęściej kosztuje dość sporo. Często może to przekraczać domowy budżet. W takiej sytuacji warto przemyśleć skorzystanie z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Takie dofinansowanie może otrzymać osoba, która me lekki, umiarkowany lub znaczy stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności i ma trudności w poruszaniu się. Dofinansowanie z PFRON‑u może być udzielone raz w roku. Maksymalnie można otrzymać kwotę w wysokości 95% kosztów. Nie może wynosić jednak więcej niż przeciętne wynagrodzenie pomnożone razy 15. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi ponieść przynajmniej 5% kosztów likwidacji barier architektonicznych.
Niepełnosprawność a badania genetyczne
Wiele form niepełnosprawności można leczyć różnymi sposobami. Jednak, aby leczenie było w 100% skuteczne, to należy znać podłoże niepełnosprawności. Przyczyną niektórych jej form mogą być nieprawidłowości w genach.
Aby dowiedzieć się czy niepełnosprawność ma podłoże genetyczne, należy wykonać dziecku badania DNA (dostępne są takie badania genetyczne dziecka). Analiza genów pozwoli ocenić, czy znajdują się w nich patogenne mutacje. Pozwoli to na wdrożenie najbardziej efektywnej formy leczenia. Najlepiej jest wykonać kompleksowe badanie, które sprawdzi wszystkie geny dziecka. Przykładem takiego badania jest test WES i jego rozszerzona wersja- test WES premium.
Badanie WES sprawdza jednocześnie 23 tysiące genów co pozwala na szybkie postawienie diagnozy genetycznej.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci