Diagnostyka chorób metabolicznych — badania metaboliczne
Wrodzone choroby metaboliczne to choroby genetyczne. Są to choroby, które dotyczą różnych nieprawidłowości związanych z metabolizmem. Mogą one objawiać się w mało charakterystyczny sposób lub nie objawiać się wcale przez kilka miesięcy lub lat. Choroba może się objawić dopiero w kontakcie z jakimś czynnikiem np. produktem spożywczym. Przebieg chorób metabolicznych jest bardzo podstępny. Chociaż jest to choroba wrodzona, to dziecko po narodzinach może nie wyglądać na chore. Jeśli niepokojących objawów nie widać od razu po porodzie, to mogą one się pojawić kilka godzin, miesięcy czy lat po nim. Jeśli już pojawią się objawy chorobowe, to często są mylone z objawami innego schorzenia. Diagnostyka chorób metabolicznych jest bardzo problematyczna.
- Diagnostyka chorób metabolicznych- dlaczego wczesne postawienie poprawnej diagnozy jest takie ważne?
- Choroby metaboliczne- badania
- Diagnostyka metaboliczna- badania genetyczne
- Jakie objawy wskazują na konieczność diagnostyki metabolicznej?
- Choroby metaboliczne a szczepienia
Diagnostyka chorób metabolicznych- dlaczego wczesne postawienie poprawnej diagnozy jest takie ważne?
Świat nauki poznał już około 600 chorób metabolicznych. W wielu przypadkach są one ze sobą mylone. Powoduje to brak poprawnej diagnostyki chorób metabolicznych, a w konsekwencji brak właściwego leczenia. Jest to bardzo duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka. Nieleczone choroby metaboliczne prowadzą do bardzo poważnych skutków np. uszkodzeń neurologicznych czy upośledzenia umysłowego lub fizycznego.
Choroby metaboliczne mogą objawiać się w różny sposób. Niektóre z nich dają objawy gastryczne, inne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, a jeszcze inne dają objawy padaczkowe u dzieci. W przypadku niektórych chorób pojawia się nawet śpiączka. Oczywiście wymienione objawy mogą się pojawić wszystkie razem. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka metaboliczna określi chorobę, która powoduje objawy u dziecka i pozwoli na wybór najbardziej odpowiedniego leczenia. Jeśli diagnostyka rozpocznie się odpowiednio wcześnie, to jest duża szansa na normalny rozwój dziecka i uratowanie jego życia.
Podstawą leczenia chorób metabolicznych jest dieta eliminacyjna lub suplementacyjna. To, jakie składniki będą z niej wykluczone oraz jakie suplementy będą wprowadzone, zależy od rodzaju schorzenia, na które cierpi pacjent. Dla przykładu, osoby cierpiące na fruktozemię muszą wykluczyć ze swojej diety frutkozę, czyli rodzaj cukru. W praktyce oznacza to, że z ich diety muszą być wykluczone owoce i niektóre warzywa. Z kolei pacjent borykający się z fenyloketonurią, musi wyeliminować z diety produkty, które zawierają fenyloalaniny. W wielu chorobach metabolicznych pacjenci muszą z diety wykluczać białko zwierzęce.
Leczenie niektórych pacjentów wymaga wprowadzenia suplementacji np. pacjenci, którzy mają niedobór karnityny, muszą ją suplementować, a pacjenci, którzy mają niedobór biotynidazy, muszą suplementować biotynę. Odpowiednio wcześnie wprowadzona suplementacja może uchronić dziecko przed upośledzeniem intelektualnym lub fizycznym.
Bardzo ważne jest, aby nie eliminować składników czy wprowadzać suplementacji samodzielnie. Zawsze powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza.
Choroby metaboliczne- badania
W diagnostyce metabolicznej jako pierwsze z badań wykonuje się badanie z krwi i moczu. W niektórych przypadkach chorób metabolicznych wykonuje się również badania z potu i płynu rdzeniowego. Są to badania refundowane przez NFZ. Nazywa się je badaniami biochemicznymi. Są one bardzo pomocne, ponieważ sprawdzają ilość niebezpiecznej substancji w organizmie małego pacjenta. Sprawdza się również wtedy ilość innych substancji, które mogą okazać się niebezpieczne. W wielu przypadkach trzeba te badania kilkukrotnie powtórzyć, aby wykluczyć jak najwięcej chorób. Badania te nie są w stanie sprawdzić wszystkich chorób metabolicznych. Nie zawsze też są wymierne, ponieważ poziom konkretnej substancji może się wahać w zależności od wielu czynników np. temperatury ciała. Badania te nie są w stanie wskazać, jakie czynniki wywołują schorzenie. To mogą zrobić tylko badania genetyczne dziecka.
Każdy noworodek w Polsce jest objęty programem badań przesiewowych. Są to badania wykonywane z próbki krwi w pierwszych dniach życia dziecka. Analizuje się w nich, czy dziecko cierpi na jedną z 29 sprawdzanych chorób. Wielu rodziców błędnie uważa, że jeśli wynik tego badania jest prawidłowy, to dziecko jest zdrowe. Oczywiście może tak być, ale nie musi, ponieważ program badań przesiewowych sprawdza jedynie 5% chorób metabolicznych. Jest to bardzo ograniczony zakres.
Diagnostyka metaboliczna- badania genetyczne
Przyczyną wrodzonych chorób metabolicznych są mutacje w genach. Istnieją już badania genetyczne, które analizują, czy u konkretnego pacjenta rozwija się dana choroba metaboliczna. Badania te można wykonywać nawet u dzieci. Analiza wykonywana z jednej próbki sprawdza ryzyko rozwoju 600 chorób metabolicznych. Jest to możliwe dzięki nowej technologii- sekwencjonowaniu nowej generacji (NGS). Badania te potrafią zidentyfikować nawet najbardziej rzadkie mutacje w genach, które mogą być przyczyną rozwoju danego schorzenia.
Najbardziej precyzyjnym i wiarygodnym badaniem NGS jest test WES. W tym teście analizowane są eksomy (fragmenty naszych genów). Badanie to wykryje wszystkie niepokojące mutacje, nawet te, które nie są związane z chorobami metabolicznymi. Można je wykonać z próbki krwi lub wymazu z policzka. Drugi typ próbki możemy nawet pobrać samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego. Istnieje kilka wersji badania WES np. badanie WES trio, w którym materiał genetyczny dziecka zostanie porównany z materiałem rodziców lub badanie WES premium, gdzie oprócz eksomów analizie poddane zostaną wszystkie znane introny (świat nauki nie zbadał jeszcze wszystkich). Mamy więc szansę wybrać badanie najkorzystniejsze dla nas. W wyborze badania pomoże nam konsultacja z lekarzem genetykiem.
Jakie objawy wskazują na konieczność diagnostyki metabolicznej?
Choroby metaboliczne mogą objawiać się w bardzo różny sposób- mogą dawać czytelne objawy, mało charakterystyczne lub nie objawiać się wcale. Często występujące objawy to:
- napady drgawek
- zaburzenia napięcia mięśniowego
- nadmierna senność
- ciągłe zmęczenie
- zaburzenia rozwoju intelektualnego
Diagnozując choroby metaboliczne, lekarze nie mają prostego zadania, ponieważ są to objawy, które występują przy wielu schorzeniach. Jednak wprowadzenie diagnostyki odpowiednio wcześnie, da dziecku szansę na normalne życie.
Choroby metaboliczne a szczepienia
Objawy chorób metabolicznych ujawniają się dopiero po wejściu w interakcję z jakimś czynnikiem. Dochodzi wtedy do stanu dekompensacji metabolicznej. Czynnikiem, który wywoła ten stan, może być produkt spożywczy, infekcja, gorączka lub bodziec, który wpływa na działania układu odpornościowego np. znieczulenie czy szczepionka. Informacje o istniejącym ryzyku zachorowania na chorobę metaboliczną są bardzo cenne przed szczepieniami. Pozwala to rodzicom i personelowi medycznemu na odpowiednie przygotowanie dziecka i zapewnienie mu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jest to pomocne w zaplanowaniu indywidualnego programu szczepień dla dziecka oraz w uniknięciu ciężkich objawów, których nie powinno się mylić z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP).
Masz pytania odnośnie badań metabolicznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj: