Leki na depresję- co musisz wiedzieć zanim zaczniesz je brać?
Depresja jest coraz powszechniejszym schorzeniem. Boryka się z nią wiele osób w różnym wieku- nawet dzieci. Jej główne symptomy to pogorszenie nastroju, brak zainteresowań, zmniejszenie ilości energii, niska samoocena, ciągłe poczucie winy, czarne wizje przyszłości. Pojawiają się także dolegliwości somatyczne- ból karku i pleców, zaburzenia snu, problemy w życiu seksualnym, zmniejszony apetyt, zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet i wiele innych. Objawy te nie powinny być nigdy lekceważone. Jak najszybciej choremu powinna być udzielona pomoc w formie psychoterapii lub leczenia farmakologicznego. Forma leczenia jest zależna od specyfiki konkretnego przypadku.
W przypadku leczenia farmakologicznego pacjenci często zadają pytania o skuteczność i bezpieczeństwo leków. Podawany lek i dawka są przez lekarza dobierane indywidualnie. Nie zawsze jednak lekarz podoła zadaniu i dobierze skuteczne leki. Skutkuje to często różnymi działaniami niepożądanymi, dlatego przed wprowadzeniem farmakologii warto sprawdzić, jaka jest zależność między materiałem genetycznym pacjenta a substancjami, które znajdują się w lekach. Aby sprawdzić tę zależność, należy wykonać badanie farmakogenetyczne. Oceni ono skuteczność i bezpieczeństwo konkretnego leku.
- Który lek na depresję powinien być podany w pierwszej kolejności?
- Leki na depresję a bezpieczeństwo- czy wszystkie są bezpieczne?
- Jakie leki na depresję powinienem zażywać chory?
- Badanie WES Premium a odpowiednie leki przeciwdepresyjne
Który lek na depresję powinien być podany w pierwszej kolejności?
Jedną z dwóch opcji leczenia choroby afektywnej jednobiegunowej (depresji) jest podawanie leków. Powinny one zostać pacjentowi dobrane indywidualnie przez lekarza psychiatrę. Leki te powinny być efektywne i nie powinny wywoływać skutków ubocznych. Najczęściej przepisuje się pacjentom najmniejszą skuteczną dawkę leku, ponieważ jest to bezpieczne rozwiązanie. W pierwszej kolejności pacjentom są zalecane leki z substancjami z grupy selektywnych inhibitorów wychwyty zwrotnego serotoniny (SSRI). Serotonina jest hormonem szczęścia, więc potocznie mówi się, że leki te zatrzymują je w organizmie. Do grupy tych leków należą:
- citalopram
- escitalopram
- fluoksetyna
- fluwoksamina
- paroksetyna
- sertralina
Leki te powinny blokować transport serotoniny do komórek układu nerwowego. Dzięki temu poziom serotoniny w mózgu wzrasta. Leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny działają także przeciwlękowo, dzięki czemu są pomocne w zwalczaniu objawów, które często występują wraz z depresją- zaburzeń lękowych i ataków paniki.
Leki na depresję a bezpieczeństwo- czy wszystkie są bezpieczne?
Każde leczenie farmakologiczne może wywoływać pewne skutki uboczne. Dotyczy to także leczenia farmakologicznego depresji. W tym przypadku najczęstsze działania niepożądane to:
- zaburzenia snu
- brak apetytu
- nudności
- zaburzenia w życiu seksualnym
- zmniejszone stężenie sodu we krwi
- zmniejszona skłonność do krwawień
W przypadku stosowania leków na depresję z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny często pojawia się zespół serotoninowy. Jest to bardzo groźny skutek uboczny, który objawia się skurczami mięśniowymi, omami czy śpiączką. Zespół serotoninowy jest zagrożeniem życia i zdrowia, więc leczyć powinno się go w szpitalu.
Jakie leki na depresję powinienem zażywać chory?
Dla każdej osoby, która boryka się z depresją, najlepszy może być inny lek. Nie ma takiej substancji, która jednakowo dobrze działałaby na każdego. W znalezieniu leku, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni, pomocna będzie farmakogenetyka. Dzięki badaniom farmakogenetycznym można przewidzieć reakcję organizmu na konkretny lek. Badania te pomogą również w dobraniu odpowiedniej dawki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Wiele osób zastanawia się, co wspólnego ma leczenie depresji z genami człowieka. To właśnie od naszych genów zależy, jak w naszym organizmie przebiegają szlaki metaboliczne, którymi do organizmu będą dostarczane różne substancje, a w tym leki. Warto więc przed rozpoczęciem farmakoterapii sprawdzić za pomocą badania, na które leki nasz organizm może zareagować niezbyt dobrze. Można to sprawdzić np. za pomocą badania WES premium.
Badanie WES Premium a odpowiednie leki przeciwdepresyjne
Spośród badań genetycznych dostępnych na rynku to właśnie badanie WES premium jest najbardziej nowoczesne oraz najbardziej precyzyjne. Ma ono także najszerszy zakres. Istnieje możliwość wykonania go w Polsce. Dzięki niemu dowiemy się, jakie leki i ich dawkowanie będzie dla nas skuteczne, a przy tym nie będzie wywoływało działań niepożądanych. Badanie to wykonuje się za pomocą NGS- Sekwencjonowania Nowej Generacji. Analizie poddaje się w nim wszystkie geny człowieka.
Test WES premium możemy wykonać z próbki pobranej z krwi lub z wymazu z policzka. Nie jest więc ono inwazyjne i nie boli. Próbki możemy pobrać we własnym domu. Krew możemy pobrać po zamówieniu usługi pielęgniarki mobilnej, a wymaz z policzka pobierzemy samodzielnie za pomocą zestawu pobraniowego. Do badania pacjent nie musi się przygotowywać w żaden sposób.
Inne dostępne na rynku testy genetyczne poddają analizie jedynie eksony. W teście WES premium analizie poddaje się także wszystkie introny, które medycyna zdążyła już dobrze poznać. Nie analizuje się pozostałych intronów, ponieważ mogłoby to spowodować błędy w diagnozie.
Dzięki badaniu WES premium można wykryć podłoże chorób wrodzonych, które do tej pory nie było znane. Najczęściej zaleca się je pacjentom, u których pojawiły się objawy padaczki, chorób metabolicznych czy pierwotnych niedoborów odporności. Dzięki wykryciu nieprawidłowości w budowie genu można zdiagnozować objawy pacjenta, a następnie wprowadzić odpowiednie leczenie. W większości przypadków prowadzi to do zahamowania symptomów choroby.
W badaniu WES premium poddawana jest analizie wrażliwość na 89 różnych substancji, które znajdują się w ponad 550 lekach. Znajdują się wśród nich różne rodzaje leków- leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe i wiele innych. Poniżej znajdują się przykłady leków, które w badaniu są poddawane analizie:
- Leków Przeciwpadaczkowych np. Tegretol (Karbamazepina), Frisium (Klobazam), Epanutin Parenteral (Fenytoina) czy Rispolept (Risperidon).
- Leków Psychiatrycznych np. Abilify (Arypiprazol), Citabax (Citalopram), Imipramina czy Asentra (Setralina).
- Leków Przeciwbólowych np. Ibum, Ibuprom (Ibuprofen), Strespsils Intensive (Flurbiprofen), Diclac (Diklofenak) czy Tramal (Tramadol).
- Leków Kardiologicznych i hematologicznych np. Betaloc (Metorpolol), Rytmonorm (Propafenon) czy Warfin (Warfaryna).
- Leków Stosowanych w znieczuleniu np. Propofol, Sewofluran
- Leków Gastrologicznych np. Tropisetron, Dexilant (Dekslanzoprazol) czy Gastrocaps (Omeprazol)
- Leków Hepatologicznych np. Pegasys (Peginterferon alfa- 2a)
- Leków Immunologicznych np. Ziagen (Abakawir) czy Reyataz (Ataznawir)
- Leków nefrologicznych np. Karbagen (Okskarbazepina), Tetmodis (Tetrabenazyna) czy Amizepin (Karbamazepina)
- Leków onkologicznych np. Mercaptopurinum VIS (Merkaptouryna), Xeloda (Kapecytabina) czy Tamoxifen- Ebewe (Tamoksyfen)
Lista leków sprawdzanych w badaniu WES premium jest dużo dłuższa.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: