Choroby wątroby – ich przyczyna może tkwić w genetyce!
Wątroba jest narządem, bez którego nie moglibyśmy żyć i sprawnie funkcjonować. To ona uczestniczy w procesie przemiany wielu ważnych składników odżywczych. Można powiedzieć, że pełni rolę filtra, oczyszczającego nasze ciało ze wszystkiego co szkodliwe i toksyczne. Nie przesadzimy zatem mówiąc, że o wątrobę trzeba dbać! Jak to zrobić?
Jak możesz pomóc swojej wątrobie?
Jeśli los Twojej wątroby leży Ci na sercu pamiętaj o zdrowym odżywianiu! Hektolitry alkoholu i tłusta dieta na pewno nie wpłyną na nią zbyt korzystnie. Jedź zatem mało, a często. Włącz do swojego jadłospisu produkty lekkostrawne i niskotłuszczowe, potrawy gotuj, a nie smaż. Czerwone mięso zastąp rybami i drobiem. Zwróć też uwagę na tempo swojego jedzenia. Spożywanie posiłku w pośpiechu również nie będzie jej służyło. Pracę wątroby możesz nieco wspomóc dostępnymi na rynku farmaceutycznym suplementami diety.
Równie niszczycielskie dla wątroby potrafią być niektóre leki. Jeśli więc nie musisz, nie faszeruj się zbytnio tabletkami. A jeśli musisz, to pamiętaj, aby przed zastosowaniem każdego leku skonsultować się ze specjalistą.
Dla wątroby najgroźniejsze są wirusy. Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A (HAV) uchronić się nietrudno, wystarczy po prostu dbać o higienę, myć ręce, warzywa i owoce. Na typ B (HBV) możesz się z kolei zaszczepić.
Najczęstsze choroby wątroby
Wątrobę mogą atakować różne poważne choroby, niektóre prowadzą do nieodwracalnych zmian, niektóre nawet do śmierci. Ostre wirusowe zapalenie wątroby to, jak sama nazwa wskazuje, zapalenie wątroby wywołane obecnością wirusów. W naszym kraju najczęściej występują zakażenia wirusem HAV, HBV oraz HCV, a więc typu A, B i C. Jak już wspomnieliśmy nieco wcześniej do zakażenia pierwszym z nich dochodzi zazwyczaj w skutek nieprzestrzegania higieny osobistej – nie bez powodu zakażenie wirusem HAV nazywane jest potocznie „chorobą brudnych rąk”. Wirusy typu B i C przenoszą się natomiast za pośrednictwem różnych narzędzi medycznych. Do zakażenia może więc dojść np. w trakcie zabiegu operacyjnego, robienia tatuażu, czy u kosmetyczki. Jeśli więc w najbliższej przyszłości czeka Cię coś podobnego, zastanów się, czy aby na pewno jesteś zaszczepiony.
Przykrym skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu są alkoholowe choroby wątroby. Mogą im towarzyszyć zmiany zapalne, stłuszczenie, a nawet marskość wątroby. Alkoholowe zapalenie wątroby będzie się objawiać gorączką, wodobrzuszem oraz żółtaczką. Przy stłuszczeniu chory odczuwa zwykle dyskomfort w okolicy brzucha, choć stan ten równie dobrze może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Spośród wszystkich chorób, najcięższy przebieg ma marskość wątroby. Oprócz wysokiej temperatury i żółtaczki wystąpi przy niej również wodobrzusze, obrzęki kończyn, a nawet zaburzenia świadomości oraz gospodarki hormonalnej.
Genetyczna choroba wątroby, którą wywołuje mutacja genu ATP7B
Choroba Wilsona jest poważną genetyczną chorobą metaboliczną. Polega na tym, że w organizmie chorego, głównie w wątrobie, odkłada się miedź – pierwiastek ten w normalnych warunkach powinien zostać z niego usunięty wraz z żółcią. Nadmiar miedzi gromadzi się również w nerkach, rogówkach oraz w mózgu. Za chorobę Wilsona odpowiada mutacja genu zlokalizowanego na chromosomie 13, a jest nim gen o nazwie ATP7B.
Choroba Wilsona — jakie daje objawy
U prawie 50% pacjentów z chorobą Wilsona dochodzi do upośledzenia funkcji wątroby, w tym jej zapalenia lub marskości. Do równie częstych objawów tego schorzenia zalicza się:
- zaburzenia neuropsychiatryczne
- trudności w przełykaniu (pojawia się ślinotok)
- trudności z mową
- zaburzenia równowagi
- wzmożone napięcie mięśni
- charakterystyczny pomarańczowy pierścień w rogówce oka – tzw. pierścień Kaysera i Fleischera
- drżenie rąk
- mimowolne ruchy
Rozpoznanie choroby Wilsona
Ilość miedzi w organizmie można zbadać analizując krew i mocz chorego. Dodatkowo wykonuje się badanie oczu, na obecność wspomnianego już pierścienia Kaysera i Fleischera. Ostateczną diagnozę stawia się jednak na podstawie wyników testów DNA (badań genetycznych). W ostatnim czasie w Polsce pojawił się również test przesiewowy nowej generacji, przeznaczony dla noworodków i dzieci do lat 18 — test NOVA. Charakteryzuje się on bardzo dużą dokładnością i szerokim zakresem badanych zaburzeń. Określa bowiem ryzyko wystąpienia u dziecka 87 rzadkich wad wrodzonych, w tym również choroby Wilsona.
Choroba Wilsona — jej objawy można łagodzić
Aby usunąć nadmiar miedzi z organizmu, pacjentom podaje się specjalne leki, najczęściej penicylaminę. Pozwalają one złagodzić, a nawet usunąć objawy choroby. Pomóc może też dieta uboga w miedź. Chorzy powinni więc unikać takich produktów spożywczych jak orzechy, czekolada, ryby czy pieczywo pełnoziarniste. Czasem, szczególnie w przypadku ostrej niewydolności wątroby, konieczny jest przeszczep tego narządu. W chorobie Wilsona ważna jest szybka diagnostyka, gdyż nieleczona może niestety doprowadzić do śmierci pacjenta.
Artykuł sponsorowany, aktualizacja: 14 luty 2018 r.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: © Maridav/ Depositprotos.com