Badanie Rh płodu — najważniejsze informacje
Badanie Rh płodu jest zalecane do wykonania zwłaszcza dla tych rodziców, którzy nie wiedzą, czy są oni Rh-dodatni czy też Rh-ujemni. Genotypowanie RhD płodu pomaga ocenić jakie występuje ryzyko konfliktu serologicznego. Być może okaże się, iż profilaktyka śródciążowa nie jest potrzebna. Warto dowiedzieć się z poniższego artykułu na czym dokładnie polega badanie Rh płodu i z czym się ono wiąże.
Spis treści:
- RhD płodu — czym jest?
- Rh płodu i konflikt serologiczny
- Badanie Rh płodu — na czym polega?
- Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki
- Genotypowanie RhD płodu i profilaktyka śródciążowa konfliktu serologicznego
Każdy ma pewną grupę krwi. Wiążą się z nią m.in. antygeny występujące na krwinkach czerwonych. Posiadanie konkretnej grupy krwi jest niezmienną cechą. Spośród podstawowych grup krwi można wskazać na: 0‑brak antygenu na krwinkach, A‑antygen A znajdujący się na krwinkach i tak samo w przypadku B, AB-antygeny zarówno A i B na krwinkach.
Czym jest RhD płodu?
Zasadniczą role odgrywa antygen D, gdyż jest on bowiem obecny w krwi, zatem osoba jest Rh-dodatnia, a kiedy nie ma go w ogóle to tj. osoba Rh-ujemna. Istotne jest, iż obecność czy też jej brak (antygenu D) nie jest zależna od grupy krwi układu AB0. Prawie 85% populacji to osoby Rh-dodatnie, a reszta to Rh-ujemne.
Rh płodu i konflikt serologiczny
Poznanie czynnika RhD płodu jest podstawą, jeśli para stara się o dziecko. Badanie Rh płodu pozwala na ocenienie ryzyka pojawienia się konfliktu serologicznego.
Konflikt serologiczny występuje wtedy, gdy dziecko odziedziczy po swoim tacie krew Rh+, a mama posiada czynnik Rh-. W tej sytuacji organizm matki wytwarza przeciwciała przeciw krwi maleństwa. W związku z tym mogą one przenikać poprzez łożysko, a następnie uszkadzać krwinki płodu. Kiedy wartość przeciwciał będzie wysoka to specjalista musi zdecydować co dalej, ponieważ może wystąpić konieczność, aby wykonać transfuzję wewnątrzmaciczną.
Badanie Rh płodu — na czym polega?
Badanie Rh płodu przeprowadza się, żeby nie dopuścić do wystąpienia konfliktu serologicznego. Profilaktyka wtedy polega na oznaczeniu grupy krwi w układzie Rh. Kiedy u przyszłej matki wykryje się Rh- to należy przeanalizować poziom przeciwciał anty-Rh, a potem podaje się jej immunoglobulinę anty D. Celem zastrzyku jest zniszczenie przeciwciał, które ewentualnie mogłyby nawet zaszkodzić dziecku.
Profilaktyka śródciążowa konfliktu serologicznego swoim zakresem obejmuje oznaczenie grupy krwi i badanie ukierunkowane na obecność przeciwciał odpornościowych, czyli Rh+ i Rh-. Budżet państwa finansuje też podanie immunoglobuliny anty-RhD podczas trwania ciąży.
Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki
Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki może zwolnić z profilaktyki śródciążowej. Ten nieinwazyjny test prenatalny bazuje na metodzie badania wolnego płodowego DNA — analizie materiału genetycznego dziecka, które krąży w krwi matki. Obecnie w Polsce genotypowanie RhD płodu przez badania wolnego płodowego DNA nie są jeszcze popularne.
Genotypowanie RhD płodu i profilaktyka śródciążowa konfliktu serologicznego
Badanie antygenu RhD płodu z krwi ciężarnej może znaleźć swoje zastosowanie w badaniach masowych. Metoda analizy czynnika Rh płodu może pomóc też kobietom, wśród których wcześniej już pojawił się konflikt serologiczny.
Zalecenia Narodowego Centrum Krwi wskazują na to, iż analiza wolnokrążącego DNA płodu znajdującego się w osoczu przyszłej matki pozwala na zwolnienie z wykonania profilaktyki śródciążowej kobiet, u których płody RhD są ujemne, więc nie trzeba podawać leku. Ta sytuacja występuje u ok. 38% ciężarnych.
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie: pixabay.com