Czym różni się test NIFTY pro od testu PAPP‑a?
Testy NIFTY pro oraz PAPP‑a mają na celu określenie ryzyka wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau oraz zespołu Edwardsa. Oba też należą do badań nieinwazyjnych. Mimo podobieństw, testy te różnią się metodą badania, czułością i zakresem badanych chorób.
Spis treści:
- Test NIFTY pro a nieprawidłowy wynik testu PAPP‑a
- Test NIFTY pro a test PAPP‑a — pozostałe różnice
- Czy można zrezygnować z testu PAPP‑a jeśli zamierza się wykonać test NIFTY pro?
- Badanie PAPP‑a a NIFTY pro — na czym polegają?
Test NIFTY pro a nieprawidłowy wynik testu PAPP‑a
Test NIFTY pro jest często wykonywany, gdy test PAPP‑a wykaże podwyższone ryzyko trisomii 21., 13. czy 18. Może pomóc odzyskać spokój i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji. Z czego to wynika? Test NIFTY pro ma wyższą czułość od testu PAPP‑a i dla trisomii 21.wynosi ona na ponad 99%, a w teście PAPP‑a ok. 90%. Test NIFTY pro ma też mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego — poniżej 0,05%.
Test NIFTY pro a test PAPP‑a — pozostałe różnice
- Test NIFTY pro oprócz wystąpienia zespołu Downa, zespołu Patau oraz zespołu Edwardsa, analizuje jeszcze ponad 90 innych nieprawidłowości (w sumie 94 choroby).
- Badanie NIFTY pro bada DNA płodu, a test PAPP‑a czynniki, które mogą świadczyć o wystąpieniu trisomii. Oba badania polegają na pobraniu kilku mililitrów krwi kobiety ciężarnej, która następnie jest poddana analizie. Przebieg badania przypomina zwyczajną morfologię.
- Testy te różnią się także dostępnością. Test PAPP‑a jest dostępny do 14 tygodnia ciąży, a badanie NIFTY pro może być wykonane od 10 tygodnia ciąży i nie ma górnej granicy.
- Badanie NIFTY pro pozwala określić płeć dziecka (na życzenie rodziców).
- Wynik testu NIFTY pro jest ubezpieczony (w sytuacji uzyskania wyniku pozytywnego oraz fałszywie negatywnego).
- Test PAPP‑a może być refundowany przez NFZ jeśli istnieją wskazania, z kolei test NIFTY pro jest badaniem prywatnym.
Czy można zrezygnować z testu PAPP‑a jeśli zamierza się wykonać test NIFTY pro?
Badania wolnego, pozakomórkowego DNA płodu nie są zamiennikiem badań przesiewowych w I trymestrze ciąży i zaleca się wykonanie testu PAPP‑a niezależnie od badań dodatkowych.
Badanie PAPP‑a a NIFTY pro — na czym polegają?
W teście PAPP‑a, pobrana krew od kobiety w ciąży jest poddana analizie biochemicznej. To pozwala określić stężenie ciążowego białka osoczowego A, a także wolnej beta hCG. Badanie PAPP‑a połączone z badaniem USG jest nazwane testem złożonym lub połączonym. Składa się ono ze szczegółowego wywiadu lekarskiego, biochemicznej analizy krwi, badania przezierności karkowej (USG). Na tej podstawie wyliczane jest ryzyko trisomii.
Do badania NIFTY pro pobiera się niewielką próbkę krwi matki. W NIFTY pro analizowane jest wolne, pozakomórkowe DNA płodu, które w krwi matki pojawia się po pierwszym miesiącu ciąży. Wykorzystuje się przy tym NGS i zaawansowane metody bioinformatyczne. Oba badania są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem poronienia.
Czytaj więcej:
- Test NIFTY pro — nowa, rozszerzona wersja jest już dostępna w Polsce
- Gdzie zrobić test NIFTY pro?
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie: pixabay.com