Niedojrzałość układu nerwowego u dziecka — na czym polega?
W pierwszym roku życia dziecka dochodzi o wszelkich przemian w rozwoju układu nerwowego. Wtedy uczy się ono m.in. podnosić główkę, chwytać zabawki, raczkować, a wreszcie mówić. Niedojrzałość układu nerwowego u dziecka – czym jest? Jak należy ją zdiagnozować? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami.
- Niedojrzały układ u niemowląt – objawy
- Niedojrzały układ nerwowy u przedszkolaka – charakterystyczne przyczyny
- Niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka – jak się zachować?
- Niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka – jakie badania wykonać?
- Niedojrzałość układu nerwowego u dziecka – badanie WES
- Niedojrzałość układu nerwowego u niemowląt – badanie WES PREMIUM
Niedojrzały układ u niemowląt – objawy
Niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka jest normalną sytuacją dopóty, dopóki dziecko nie osiągnie kilku miesięcy, kiedy nie będzie umiało jeszcze samodzielnie chwytać przedmiotów. Można wtedy bowiem dostrzec u niego dziwne prężenie ciała.
Niedojrzałość układu nerwowego u niemowląt – objawy, które są najbardziej charakterystyczne to:
- odruch MORO,
- drżenie kończyn,
- ślinienie się,
- wkładanie rączek do buzi.
Te symptomy znikają podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Kiedy maluch podrośnie, a rodzice dalej będą dostrzegać pewne niepokojące sygnały to może wskazywać na niedojrzałość układu nerwowego bądź o jego uszkodzeniu. Niedojrzały układ nerwowy u przedszkolaka może skutkować poważnym zaburzeniem jego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. W tej sytuacji trzeba niezwłocznie udać się do pediatry.
Niedojrzały układ nerwowy u niemowląt – objawy wzbudzające niepokój:
- częste drżenie kończyn i ataki drgawek,
- brak typowych odruchów, jak np. odruch ssania,
- nietypowe prężenie się oraz wyginanie ciała,
- nadmierna nerwowość albo senność,
- trudności podczas karmienia,
- opóźniony rozwój psychomotoryczny,
- zaburzenia w rozwoju mowy.
Niedojrzały układ nerwowy u przedszkolaka – charakterystyczne przyczyny
Niedojrzały układ nerwowy u przedszkolaka może wynikać z kilku przyczyn. Spośród najpopularniejszych można wskazać na:
- czynniki ciążowe – kiedy mama przeszła poważną infekcję w trakcie ciąży, gdyż to może poskutkować zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego dziecka,
- czynniki chorobowe – kiedy dziecko zmaga się z nowotworem mózgu, choroba nowotworowa może przyczyniać się do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego oraz mózgu,
- czynniki okołoporodowe – kiedy w trakcie akcji porodowej powstały komplikacje, jak np. doszło do niedotlenieniem czego efektem może być uszkodzony układ nerwowy i mózg,
- czynniki genetyczne – przykładem są choroby metaboliczne, z którymi dziecko rodzi się.
Niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka – jak się zachować?
Kiedy lekarz zdiagnozuje niedojrzały układ nerwowy u przedszkolaka bądź niemowlaka to najpierw trzeba wykonać przede wszystkim badania obrazowe. Rezonans magnetyczny potwierdzi obecność nieprawidłowości występujące w obrębie struktur układu nerwowego.
Na niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka mogą wpływać takie choroby genetyczne, jak:
- wrodzone choroby metaboliczne u dzieci – ponad tysiąc chorób wywołują uszkodzenie układu nerwowego,
- stwardnienie guzowate – choroba przyczynia się do licznych uszkodzeń w układzie nerwowym, a jej objawy to m.in. ataki padaczki,
- zespół łamliwego chromosomu X – zespół FRAX – jedna z ważnych genetycznych przyczyn autyzmu,
- zespół Sotosa – charakterystycznymi symptomami tej choroby genetycznej są m.in. ataki drgawek lub objawy ze spektrum autyzmu,
- zmiany submikroskopowe na chromosomach – pewne mikrodelecje oraz mikroduplikacje mogą przyczyniać się do powstania zaburzeń w rozwoju układu nerwowego, a tym samym wpływać na opóźnienie intelektualne.
Chcąc wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości w szybkim czasie, zaleca się wykonanie badań genetycznych. Dzięki nim specjalista będzie mógł postawić właściwą diagnozę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Testy DNA potrafią wykryć genetyczne przyczyny niedojrzałości wynikające z układu nerwowego już u niemowlaka.
Niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka – jakie badania wykonać?
Zachęcamy do przeprowadzenia badania WES, czyli badania eskomowego. Jest ono najdokładniejsze i przede wszystkim najbardziej szczegółowe zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego.
Niedojrzałość układu nerwowego u dziecka – badanie WES
Badanie WES jest testem DNA sprawdzającym już tylko w trakcie jednej analizy wszystkie poznane ludzkie geny, których jest aż ponad 23 000. Ten test wykorzystuje z najnowszej technologii NGS, polegającej na sekwencjonowaniu najnowszej generacji. Badanie WES jest przede wszystkim zalecane do wykonania u dzieci:
- zmagających się z charakterystycznymi objawami ataków padaczki o niejasnym pochodzeniu,
- z występującymi objawami ze spektrum autyzmu,
- z zaburzeniami pochodzącymi z układu nerwowego,
- z innymi jak dotąd niezdiagnozowanymi jeszcze objawami.
Badanie WES można wykonać w dowolnym momencie – nie tylko po zaobserwowaniu pewnych niepokojących objawów, które mogą wskazywać przykładowo na niedojrzały układ nerwowy u niemowlaka, ale również profilaktycznie. Obecnie wielu rodziców decyduje się na przeprowadzenie testu WES u dziecka w formie badania przed szczepieniem albo wtedy, gdy wcześniej w rodzinie zdiagnozowano już jakiekolwiek choroby genetyczne.
Wczesne wykrycie wrodzonej choroby wpływa na zadbanie w odpowiedni sposób o zdrowie maleństwa. Pomimo tego, ze dotąd dziecko wydawało się zdrowe to w jego genach może być zapisana tzw. „tykająca bomba”. Prędzej czy później rozwinie się ona przybierając postać nawet ciężkiej choroby genetycznej.
Niedojrzałość układu nerwowego u niemowląt – badanie WES COMPLEX
Badanie WES można wykonać wybierając jedną z trzech wersji. Dostępne jest badanie WES STANDARD. Analizuje ono wyłącznie najlepiej poznany już element DNA, czyli sekwencje kodujące – eksony. Istotne jest, iż mutacje eksonowe odpowiadają za blisko 89% poznanych chorób wrodzonych. Za rozwój pozostałych występujących nieprawidłowości trzeba winić tylko sekwencje niekodujące, tzw. introny.
Czy jest możliwe wcześniejsze sprawdzenie, czy w genach dziecka są zapisane mutacje intronowe? Na szczęście odpowiedź brzmi – tak! Wystarczy bowiem wykonać badanie WES PREMIUM lub badanie WES COMPLEX. Są to także testy WES, ale o rozszerzonym zakresie. Charakteryzują się on tym, iż identyfikują wszystkie znane jak do tej pory zmiany zachodzące w genach, czyli nie tylko eksonowe, ale także intronowe.
WES COMPLEX to innowacja na rynku badań genetycznych. Jest to badanie, które łączy w sobie zalety badania WES o najszerszym możliwym zakresie, a także badanie biochemiczne. Takie badanie przeprowadzane jest w sytuacji, kiedy podczas badania genetycznego zostanie wykryta mutacja odpowiedzialna za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną. Wtedy sprawdzany jest konkretny enzym lub biomarker i na podstawie jego poziomu można stwierdzić czy dana choroba rozwinęła się już w organizmie pacjenta, a także jaki jest jej stopień zaawansowania.
Dzięki przeprowadzeniu badania WES COMPLEX pacjent zyskuje szanse na uzyskanie prawidłowej diagnozy przyczyny występujących u niego objawów, na wprowadzenie celowanego, indywidualnie dopasowanego leczenia w maksymalnie krótkim czasie. Wynik wydawany jest już w czasie 7 tygodni. W ramach badania WES COMPLEX pacjent ma zagwarantowane dwie konsultacje z lekarzem genetykiem — przed oraz po badaniu.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka — co można wykonać?