Fundacja dla dzieci z autyzmem
Obecnie jest coraz więcej organizacji pozarządowych, fundacji. Ich misją jest udzielanie wsparcia rodzicom podczas zdobywania środków finansowych, które następnie są przeznaczone na badania, specjalistyczne leczenia, rehabilitację lub ewentualną operację dla dziecka. Fundacje swój dochód uzyskują przede wszystkim z 1% podatku, darowizn oraz indywidualnych wpłat. Rodzice posiadający dziecko z objawami ze spektrum autyzmu mogą również skorzystać z ofert fundacji. Jak można uzyskać takie wsparcie? Jak należy zgłosić dziecko do danej fundacji? Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami.
- Fundacja dzieci z autyzmem — działalność
- Fundacja dla dzieci z autyzmem — oferowane wsparcie
- Fundacja dla dzieci z autyzmem — jak należy zgłosić dziecko do wybranej fundacji?
- Fundacja dla dzieci autystycznych — diagnozowanie autyzmu
- Do jakiej fundacji zapisać dziecko autystyczne?
Fundacja dzieci z autyzmem — działalność
Fundacja to organizacja, która nie działa dla osiągnięcia zysku tylko prowadzi działalność skierowaną przede wszystkim na rzecz danego interesu publicznego. Wiele z nich swoim działaniem otacza opieką niepełnosprawne oraz chore dzieci. Ich celem jest sprzyjanie głównie placówkom opiekuńczym, afiliacyjnym, leczniczym, wychowawczym bądź hospicyjnym.
Najważniejszym priorytetem fundacji jest oferowanie i niesienie pomocy. Finansowym wsparciem można ratować zagrożone życie dzieci. Poza tym można wspierać ich edukację. Wiele rodzin nie stać na opłacenie badań (w tym badań genetycznych dziecka) leczenia, terapii, operacji i rehabilitacji, kiedy ich dziecko zmaga się z różnymi zaburzeniami. Wtedy warto zapisać je do fundacji.
Fundacja dla dzieci z autyzmem — oferowane wsparcie
Fundacja dla dzieci autystycznych nieustannie kształtuje swoje założone cele. Autyzm jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Stanowo ono wyzwanie nie tylko pod względem edukacyjnym i medycznym, ale również społecznym. Poprzez systematyczne wsparcie terapeutyczne, dziecko może stać się bardziej samodzielne i cieszyć się lepszym komfortem życia niż dotychczas. Autyzm to schorzenie, które najlepiej możliwie najwcześniej zdiagnozować. To wpłynie na podjęcie właściwej terapii, a także rehabilitacji.
Obecnie jest dostępnych wiele fundacji dla dzieci z objawami autyzmu. Zwykle oferują one nieodpłatne formy pomocy w postaci: zabezpieczenia potrzeb diagnostycznych, terapii indywidualnej/grupowej dzieci i rodziców, podejmowania działań w sferze edukacji albo prowadzenia warsztatów przeznaczonych dla dzieci z autyzmem. Organizowane dodatkowo konsultacje terapeutyczne dla rodziców wynikają z potrzeb diagnostycznych. Dokładniej chodzi o konieczność obserwacji dalszego rozwoju dziecka, uzyskania dokumentów potwierdzających orzecznictwo i dostosowania kierunków oddziaływania.
Fundacja dzieci z autyzmem oferuje pomoc dzięki zatrudnionym tam psychologom, psychoterapeutom, analitykom zachowania, pedagogom specjalnym, fizjoterapeutom oraz psychiatrom i logopedom. Celem prowadzonych przez nich zajęć jest nauczenie dzieci wszelkich potrzebnych umiejętności do funkcjonowania w życiu. Zajęcia są prowadzone indywidualne albo w mniejszych grupkach, natomiast zadaniem terapii jest wsparcie dzieci oraz ich rodziców. Każdy program nauki należy dopasowywać w indywidualny sposób. Jakakolwiek droga kształcenia zależy od poziomu zaawansowania zaburzeń, ponieważ właściwie prowadzona edukacja oraz odpowiedni przebieg zajęć dydaktycznych może umożliwić małemu pacjentowi rozwój wraz ze zdobywanymi nowymi umiejętnościami.
Fundacja dla dzieci z autyzmem — jak należy zgłosić dziecko do wybranej fundacji?
Proces zgłoszenia dziecka do wybranej fundacji zmienia się wraz z upływem czasu. Jakiś czas temu wymogiem było wysłanie listu do fundacji. Rodzice musieli w nim uwzględnić dokładny opis choroby albo zaburzenie dziecka, a w formie załączników dołączyć kopię dokumentów orzecznictwa, o ile zostało ono wcześniej wystawione. Kolejnym wymogiem było omówienie kosztów związanych z leczeniem oraz rehabilitacją, a następnie uzasadnienie, dlaczego przekraczają one możliwości finansowe danej rodziny.
Obecnie fundacja dla dzieci z autyzmem zwykle przyjmuje zgłoszenia online. Wystarczy bowiem wypełnić formularz zgłoszeniowy, drogą telefoniczną, e‑mailową albo osobiście w placówce. Już po pierwszym kontakcie rodzice otrzymują wszelkie informacje odnośnie procesu objęcia dziecka oferowanym nieodpłatnym wsparciem. Wszystko zależy od rodzaju fundacji, jednakże rodzice dziecka mogą utworzyć specjalne subkonto, na które można bezpośrednio przesyłać środki finansowe przeznaczone na późniejsze leczenie i rehabilitację.
Bardzo często jest tak, iż diagnozę autyzmu prowadzi fundacja. Może się zdarzyć, że wcześniej rodzice jeszcze jej nie rozpoczęli. Kiedy dziecko zostało zbadane w podobnych placówkach to przez część danej fundacji postawiona diagnoza może być honorowana, a w wybranych przypadkach można przeprowadzić ją od początku. Istotne jest, żeby przedstawić dokumentację medyczną, psychologiczną, pedagogiczną dziecka oraz jego książeczkę zdrowia.
Fundacja dla dzieci autystycznych — diagnozowanie autyzmu
Coraz częściej diagnozuje się zaburzenie rozwojowe, którym jest autyzm. Kluczowym czynnikiem jest początkowe właściwe rozpoznanie jego objawów. Bardzo ważne jest, aby diagnozę przeprowadzać kompleksowo.
Po analizie, rodzice otrzymują informacje odnoście charakterystycznych cech autyzmu ich dziecka. Później dowiadują się oni jaką terapię najlepiej podjąć, aby była ona adekwatna i odpowiednia do stopnia zaburzenia. Kolejną istotną informacją są dokumenty, które trzeba złożyć chcąc starać się o dotację na terapię swojego dziecka. Zaraz po zakończonej diagnozie, specjalista wystawia zaświadczenie lekarskie, które uprawnia do uzyskania dotacji.
Każda fundacja dzieci z autyzmem posiada własne procedury diagnostyczne. Zwykle identycznymi są: przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z rodzicem/prawnym opiekunem dziecka, analiza dokumentacji psychologiczno-pedagogicznej i medycznej pacjenta, badanie lekarskie dziecka, obserwacja dziecka kierowana, czyli psychologiczno-pedagogiczna, przekazanie diagnozy wraz z omówieniem wyniku, opracowanie oraz przekazanie pisemnej formy wyniku — wystawienie niezbędnych zaświadczeń do otrzymania orzeczenia.
Należy jednak pamiętać, że autyzm to jedynie nazwanie objawów. Ogromne znaczenie ma poznanie przyczyny zaburzeń. Zwykłe badania diagnostyczne mogą w takiej sytuacji nie wystarczyć. W tej sytuacji zaleca się przeprowadzenie badań genetycznych dziecka, czyli badanie WES i badanie WES PREMIUM. Szukają one przyczyn autyzmu w dostrzeżonych nieprawidłowych zmianach w genach. Właściwie postawiona diagnoza, która jest oparta na precyzyjnych badaniach umożliwia szansę na efektywne leczenie.
Do jakiej fundacji zapisać dziecko autystyczne?
Obecnie rodzice mogą wybierać spośród wielu fundacji dla dzieci autystycznych. Na każdej stronie internetowej można uzyskać szczegółowe informacje odnośnie możliwości uzyskania oferowanej pomocy, formy wsparcia i przebiegu tego procesu. Wiele fundacji od lat wspiera i pomaga dzieciom autystycznym oraz ich rodzicom.
Przykładowymi fundacjami dzieci autystycznych są:
- Fundacja SYNAPSIS – Warszawa,
- Fundacja Scolar – Warszawa,
- Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu – Wrocław, Fundacja „Dziecko w Centrum” Poznań,
- Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem „MADA” – Nowy Sącz,
- Fundacja JiM – Łódź,
- Fundacja Autyzm Up – Kraków,
- Autyzm Bez Tabu. Fundacja – Gdańsk.
Warto zwrócić uwagę, iż niektóre z nich mają także swoje oddziały nawet w kilku miastach w Polsce.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania genetyczne padaczka
💜Badania profilaktyczne u dzieci
💜Padaczka u dzieci — przyczyny genetyczne