Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Wada serca u dziecka — przebieg

Wrod­zona wada ser­ca u dziec­ka doty­czy nawet 1 na 1000 pol­s­kich niemowląt. Jeśli zostanie ona szy­bko wykry­ta to jest więk­sze praw­dopodobieńst­wo na wylecze­nie jej, dzię­ki czemu maluch będzie mógł cieszyć się nor­mal­nym życiem. Warto wiedzieć jakie są najbardziej charak­terysty­czne objawy chorób ser­ca u dzieci. Czy moż­na je wykryć już jed­nym badaniem?wada serca u dziecka

  1. Dziecko z wadą ser­ca — na czym pole­ga problem?
  2. Wada ser­ca u noworod­ka — charak­terysty­czne objawy
  3. Objawy chorób ser­ca u dzieci starszych
  4. Choro­by ser­ca u młodzieży — przy­czyny środowiskowe
  5. Choro­by ser­ca u dzieci oraz młodzieży — przy­czyny genetyczne
  6. Wada ser­ca u dziec­ka — jak moż­na ją wykryć?
  7. Wada ser­ca u dziec­ka — szyb­sze wykrycie to szyb­sza szansa na lep­sze życie
  8. Objawy chorób ser­ca u dzieci a badanie WES
  9. Diag­nos­ty­ka chorób ser­ca u dzieci — jakie geny najlepiej sprawdzić?

Dziecko z wadą serca — na czym polega problem?

Wrod­zona wada ser­ca u dziec­ka stanowi wszelkie niepraw­idłowoś­ci, które wiążą się z budową czy też funkcjonowaniem ser­ca. To nie są choro­by nabyte, bowiem dziecko rodzi się już z nimi. Prob­le­my z sercem dziec­ka to:

  • tetralo­gia Fallota,
  • wady zastaw­ki tęt­ni­cy płucnej,
  • wady zastaw­ki aortalnej,
  • ubyt­ki w prze­grodzie międzykomórkowej bądź międzyprzedsionkowej,
  • zwęże­nie dro­gi odpły­wu prawej komory serca,
  • zwęże­nie cieśni aorty.

Wada serca u noworodka — charakterystyczne objawy

Wada ser­ca u dziec­ka nieste­ty nie daje jed­noz­nacznych objawów. Nieste­ty, ale nie zawsze moż­na je trafnie zdi­ag­no­zować tuż po urodze­niu siędziecko z wadą serca maleńst­wa. Wada ser­ca u noworod­ka może objaw­iać się:

  • brakiem przy­ros­tu masy ciała,
  • brakiem apety­tu,
  • szy­bkim męcze­niem się,
  • przyspies­zonym oddechem,
  • nad­miernym poce­niem się,
  • sinie­niem ciała,
  • niepraw­idłowoś­ci wys­tępu­jące pod­czas osłuchi­wa­nia, w tym aryt­mia albo szmery w sercu.

Objawy chorób serca u dzieci starszych

Objawy chorób ser­ca u dzieci, które są starsze moż­na w łatwy sposób przeoczyć. Rodz­ice mogą nie być świado­mi, iż ich dziecko jest chore.

Prob­le­my z sercem u dziec­ka — objawy:

  • ból w klatce piersiowej,
  • omdle­nia,
  • nad­mierne poce­nie się,
  • szyb­sze męcze­nie się,
  • zasłab­nię­cia.

Po dostrzeże­niu które­gokol­wiek z objawów należy jak najszy­b­ciej skon­sul­tować z lekarzem.

Choroby serca u młodzieży — przyczyny środowiskowe

Choro­by ser­ca u dzieci oraz młodzieży mogą być związane z roz­wo­jem już w życiu płodowym. Jed­nym z czyn­ników ryzy­ka roz­wo­ju wrod­zonej wady ser­ca malucha może być przykład­owo cukrzy­ca mat­ki. Dodatkowo ryzyko urodzenia dziec­ka z wys­tępu­jącą wadą ser­ca także wzras­ta wtedy, kiedy w pier­wszym trymestrze ciąży mat­ka zacho­ru­je na róży­czkę. To jed­na z niebez­piecznych w tym cza­sie chorób.

Choroby serca u dzieci oraz młodzieży — przyczyny genetyczne

Istotne jest, iż choro­by ser­ca u młodzieży mogą również wynikać z różnych przy­czyn gene­ty­cznych. Do prob­lemów, które wiążą się z sercem u dziec­ka mogą prowadz­ić też konkretne mutac­je zna­j­du­jące się w genach, niedziedz­iczne, a także dziedziczne.wada serca u noworodka

Wrod­zone wady ser­ca u noworod­ków i dzieci mogą wskazy­wać na poważniejsze schorze­nie o podłożu gene­ty­cznym. Zwyk­le mogą one też stanow­ić pier­wszy z charak­terysty­cznych objawów choro­by jak np. zespół Dow­na bądź zespół Mar­fana.

Spośród znanych gene­ty­cznie uwarunk­ować chorób ser­ca u dzieci moż­na wskazać na:

  • kar­diomopatię,
  • dziedz­iczną arytmię,
  • rodzinne tęt­ni­a­ki oraz rozwarst­wienia aorty.

Fakt, że u rodz­iców nie wys­tąpiła żad­na choro­ba, nie oznacza, iż ich potomst­wo wcale również na nie może nie zachorować. Warto wiedzieć, że mogą oni być nawet bezob­ja­wowy­mi nosi­ciela­mi uszkod­zonych już genów. Chcąc postaw­ić diag­nozę gene­ty­czną danej wady ser­ca zale­ca się przeprowadze­nie u dziec­ka badań gene­ty­cznych, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Wada serca u dziecka — jak można ją wykryć?

Choro­by ser­ca u dzieci bard­zo częs­to są niezwyk­le trudne do wykrycia. Niekiedy maluch nie potrafi praw­idłowo ocenić włas­nego samopoczu­cia, nato­mi­ast rodz­ice nie dostrze­ga­ją jakichkol­wiek niepoko­ją­cych oraz charak­terysty­cznych objawów. Zwyk­le objawy chorób ser­ca wśród dzieci właś­ci­wie umie dostrzec spec­jal­ista po osłucha­niu go. W pier­wszym etapie pedi­atra może skierować malucha do porad­ni kardiologicznej.

Jak moż­na wykryć choro­by związane z sercem wśród dzieci? Zalece­niem kar­di­olo­ga będzie przeprowadze­nie najpierw pod­sta­wowej diag­nos­ty­ki. Należy do niej wyko­nanie przede wszys­tkim bada­nia EKG i tzw. echo ser­ca. Kiedy pode­jrze­niem spec­jal­isty będzie, iż przy­czyną wady ser­ca u dziec­ka są wys­tępu­jące zaburzenia  w genach to zle­ci on dodatkowo wyko­nanie badań gene­ty­cznych dziec­ka.

Wada serca u dziecka — szybsze wykrycie to szybsza szansa na lepsze życie

Wada ser­ca u dziec­ka jest możli­wa do szyb­szego wyleczenia, kiedy zostanie ona możli­wie szy­bko wykry­ta. Wada ser­ca u noworod­ka, kiedy będzie niemal naty­ch­mi­ast wykry­ta to moż­na szy­bko i efek­town­ie wdrożyć właś­ci­we lecze­nie, dzię­ki czemu jest szansa na poprawę jakoś­ci życia malucha. Ryzyko roz­wo­ju gene­ty­cznej choro­by ser­ca jest możli­we do osza­cow­a­nia, nim pojaw­ią się pier­wsze charak­terysty­czne klin­iczne objawy. To jest realne wykonu­ją bada­nia genetyczne.

Objawy chorób serca u dzieci a badanie WES

Po zdi­ag­no­zowa­niu wrod­zonej choro­by ser­ca u które­gokol­wiek człon­ka rodziny, najlepiej, żeby dodatkowo przeprowadz­ić diag­nos­tykę gene­ty­czną wśród najbliższych krewnych. Badanie WES jest najsz­er­szym badaniem, dzię­ki które­mu moż­na sprawdz­ić wszys­tkie geny związane z daną chorobą ser­ca zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. Ten test pole­ga na sek­wencjonowa­niu całego egzomu.problemy z sercem u dziecka

Badanie WES stanowi kom­plek­sowe badanie DNA. Wyko­rzys­tu­je ono tech­nologię NGS — sek­wencjonowanie nowej gen­er­acji. Na pod­staw­ie jed­nej anal­izy moż­na sprawdz­ić aż set­ki genów danego pac­jen­ta adek­wat­nie pod kątem dostrzeżonych objawów. Dzię­ki temu będzie moż­na dokon­ać znacznie szyb­szej diag­nozy, nim pojaw­ią się pier­wsze charak­terysty­czne ozna­ki wrod­zonej choroby.

Badanie WES pozwala na wykrycie zachodzą­cych zmi­an w genach, czyli punk­towe mutac­je uznane za pato­genne. Wyko­nanie tes­tu pomoże w iden­ty­fikacji mutacji, które zgod­nie z dany­mi lit­er­atur­owy­mi, mogą doprowadz­ić do dal­szego roz­wo­ju choro­by gene­ty­cznej. Badanie WES może uchronić przed charak­terysty­czny­mi objawa­mi dla choro­by wrod­zonej. Pomi­mo różnych nieko­rzyst­nych zmi­an zachodzą­cych w genach, dziecko z wys­tępu­jącą u niego wadą ser­ca może wciąż rozwi­jać się tak samo jak jego rówieśnicy.

Badanie WES przeprowadza się na pod­staw­ie pobranej prób­ki krwi bądź wymazu z policz­ka badanej oso­by. Ta prób­ka później jest odpowied­nio zabez­pieczana, a następ­nie wysyłana do cer­ty­fikowanego lab­o­ra­to­ri­um gene­ty­cznego, po czym jest anal­i­zowana wyłącznie przez spec­jal­istów. Test DNA jest niezwyk­le pre­cyzyjny, bowiem każdy gen jest sprawdzany aż pon­ad 100 razy. Uzyskany wynik jest wartoś­ciowy dla spec­jal­isty. Wynik moż­na otrzy­mać maksy­mal­nie do 10 tygodni.

Diagnostyka chorób serca u dzieci — jakie geny najlepiej sprawdzić?

Nowoczesne bada­nia gene­ty­czne, w tym przede wszys­tkim test WES pozwala­ją na poz­nanie budowy wszys­t­kich genów odpowiada­ją­cych za pow­stanie różnych chorób wrodzonych.

Choro­by ser­ca u dzieci wiążą się głównie z wyko­naniem anal­izy genów, które są związane z:problemy z sercem u dziecka objawy

  • rodzin­nym mig­otaniem przed­sionków – KCNH2, KCNQ1, PRKAG2, LMNA, RYR2, SCN5A,
  • rodzin­nym postępu­ją­cym blok­iem ser­ca – SCN5A,
  • rodzin­ny­mi kar­diomiopa­ti­a­mi – ACTC1, DSG2, MYBPC3, MYH7, LMNA, MYL2, PRKAG2, SCN5A, MYL3, TNNI3,TPM1,  TNNT2,
  • rodzin­nym tęt­ni­akiem aorty pier­siowej oraz rozwarst­wie­niem aorty – FBN1, ACTA2, MYH11, TGFBR1, SMAD3, TGFBR2,
  • nieza­gęszczaniem lewej komory ser­ca – ACTC1,
  • aryt­mo­gen­ną kar­diomiopatią prawej komory – DSG2, DSC2, DSP, PKP2, RYR2, LMNA, TMEM43,
  • zespołem krótkiego QT (SQT) – KCNQ1, KCNH2, 
  • zespołem Bru­gadów – SCN5A,
  • zespołem Romano-War­da – KCNQ1, SCN5A, KCNH2,
  • zespołem długiego QT (LQTS) – SCN5A,
  • śmiertel­ną wrod­zoną chorobą spichrzeniową gliko­genu w ser­cu – PRKAG2.

Badanie WES sprawdza wszys­tkie powyższe geny. Warto go wykonać.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań gene­ty­cznych dla dzieci?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz również:

Jakie bada­nia przed szczepieniem?

Badanie FRAX

Badanie WES — cena

Padacz­ka u dzieci

Bada­nia na autyzm

Oceń
mail