Orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka chorującego na autyzm czy też przy inne zaburzenia rozwoju może być potrzebne, aby ubiegać się o wsparcie materialne jak np. zasiłek opiekuńczy bądź różne ulgi, przykładowo z tytułu rehabilitacji i edukacji. Niezwykle ważne jest, żeby uzyskać przyznanie zarówno punktu 7, jak i 8, bowiem świadczą one o tym, iż dane dziecko potrzebuje nieustannej opieki, ponieważ nie jest w pełni samodzielne. Jeśli te punkty nie będą przyznane to rodzic albo opiekun prawny ma prawo odwołać się od takiej decyzji.
- Orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm
- Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — postępowanie
- Co oznacza orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm — punkt 7?
- Świadczenie pielęgnacyjne — komu przysługuje?
- Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — ubieganie się o przyznanie świadczenia
- Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — czy przyznanie tego punktu umożliwia ubieganie się o zasiłek pielęgnacyjny albo inne formy wsparcia?
- Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — czy uzyskany wynik z przeprowadzonego badania genetycznego, który stwierdzi diagnozę wrodzonej choroby może w jakimś stopniu pomóc, aby go otrzymać?
Orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm
Orzeczenie o niepełnosprawności jest podstawą do wnioskowania o różne ulgi bądź inne wsparcie finansowe. Podstawę prawną orzekającą o niepełnosprawności stanowi Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z późniejszymi zmianami.
Chcąc otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności — u dziecka z objawami autyzmu, trzeba najpierw złożyć właściwy wniosek w Powiatowym albo Miejskim Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który jest adekwatny do stałego adresu pobytu. Tuż po rozpatrzeniu wniosku rodzice i dziecko są zaproszeni na spotkanie wraz z Zespołem do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wcześniej zostają oni jednak powiadomieni specjalnym listem wysłanym pocztą w ciągu 30 dni od chwili złożenia wniosku. Do składu komisji należą: lekarz psychiatra oraz pedagog/pracownik socjalny/psycholog. Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest drugą instancją rozpatrującą odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności.
Ubiegając się o orzeczenie o niepełnosprawności (autyzm) należy przygotować:
- wniosek o wydanie oświadczenia — wzór jest udostępniony na stronie internetowej zespołu orzekającego w zależności od miasta lub jest on również dostępny w papierowej wersji w danej siedzibie,
- zgromadzone dokumenty, na podstawie których można stwierdzić niepełnosprawność — opinie lekarskie i wyniki badań,
- zaświadczenie lekarskie informujące o stanie zdrowia pacjenta, które jest wydawane przez specjalistę nie wcześniej niż 30 dni przed planowanym terminem złożenia wniosku.
O orzeczenie o niepełnosprawności — przy diagnozie autyzmu może wnioskować zarówno zainteresowana osoba, jeśli jest ona pełnoletnia bądź rodzic albo opiekun prawny dziecka, którego ten wniosek ma dotyczyć.
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — postępowanie
Najpierw trzeba przede wszystkim zapoznać się ze szczegółowymi informacjami umieszczonymi na stronie internetowej Powiatowego albo Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Następnie należy pobrać wszystkie wymagane dokumenty chcąc wypełnić wniosek albo wziąć je bezpośrednio z siedziby Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Po wypełnieniu dokumentów można już je złożyć i oczekiwać na decyzję. Wybierając się na spotkanie z komisją nie można zapomnieć o zabraniu również pełnej i oryginalnej dokumentacji medycznej. Orzeczenie można odebrać w wyznaczonym czasie, zwykle wynosi on 30–60 dni.
Co oznacza orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm — punkt 7?
Istotne jest, żeby zwrócić uwagę na punkt 7 i 8. orzeczenia o niepełnosprawności (autyzm). Jest to podstawa do możliwości otrzymania stałej albo długotrwałej opieki czy też pomocy udzielanej przez inną osobę. Kiedy w orzeczeniu jest adnotacja wskazująca na to, że nie ma konieczności do sprawowania opieki nad daną osobą to oznacza, iż świadczenie pielęgnacyjne nie zostało przyznane. W tej sytuacji można złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 — autyzm do 7 dni do instancji rozpatrującej odwołania, a więc do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Maksymalnie do kolejnych 7 dni ta sprawa musi zostać zweryfikowana.
Świadczenie pielęgnacyjne — komu przysługuje?
Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane rodzicom lub prawnym opiekunom czy też zastępczym rodzinom dziecka z występującą niepełnosprawnością i osobom, które posiadają względem dziecka obowiązek alimentacyjny, w przypadku, kiedy nie pracują oni ze względu na sprawowaną opiekę. Kiedy opiekun dziecka chce ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne to na orzeczeniu przede wszystkim musi widnieć zapis “dotyczy” albo “wymaga” znajdujący się pod punktami: 7 oraz 8.
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — ubieganie się o przyznanie świadczenia
W odwołaniu dotyczącym orzeczenia o niepełnosprawności względem punktu 7 istotne jest, żeby dokładnie przedstawić dlaczego dane dziecko zmagające się z problemem autystycznym wymaga konieczności stałej czy też długotrwałej opieki nad sobą. Zaleca się, żeby opisać jak na ogół wygląda życie codzienne tego dziecka i jaką pomoc, a dokładniej w czym, wymaga ono ze strony swoich opiekunów. Przede wszystkim należy skupić się na kwestii uwzględniającej to, na czym polega ta ograniczona możliwość do samodzielnej egzystencji dziecka, a potem trzeba skupić się na załączonej dokumentacji medycznej do wniosku, która tylko wskazuje i potwierdza, że dziecko potrzebuje stałej albo długotrwałej opieki.
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — czy przyznanie tego punktu umożliwia ubieganie się o zasiłek pielęgnacyjny albo inne formy wsparcia?
Po tym jak rodzice czy też prawni opiekunowie dziecka chorego na autyzm złożą odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7, a następnie po jego akceptacji wydanej przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ważne jest to, iż można zmienić orzeczenie o występującej niepełnosprawności. Dodatkowo, można również ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Ponadto, trzeba pamiętać, że aby opiekun dziecka miał prawo do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne to adnotacja “dotyczy” albo “wymaga” musi wystąpić nie tylko w punkcie 7, ale również w punkcie 8. To stanowi konieczność do stałego współudziału każdego dnia opiekuna danego dziecka podczas leczenia, edukacji oraz rehabilitacji.
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — czy uzyskany wynik z przeprowadzonego badania genetycznego, który stwierdzi diagnozę wrodzonej choroby może w jakimś stopniu pomóc, aby go otrzymać?
W celu przyznania orzeczenia o niepełnosprawności danego dziecka chorującego na autyzm ważne jest, żeby do wniosku załączyć dodatkowo wszystkie zgromadzone dotąd zaświadczenia lekarskie, a takie wyniki z przeprowadzonych badań mających wesprzeć leczenie autyzmu. Okazuje się, iż w 30% przypadkach związanych z autyzmem, odpowiadają za niego wszelkie nieprawidłowości występujące na poziomie genów, niezwykle pomocy do możliwości ubiegania się, a następnie przyznania orzeczenia stanowi wynik z badania genetycznego dziecka. Badania genetyczne autyzmu pozwalają na uzyskanie nie tylko szybkiej, ale przede wszystkim pewnej diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ponadto, dzięki nim można otrzymać bardzo cenną wiedzę odnośnie tego, jak powinna w prawidłowy sposób funkcjonować osoba autystyczna. Najszerszym i zalecanym dostępnym badaniem jest badanie WES.
Badanie WES jest to badanie, w którym sprawdzane są wszystkie — 23 tysiące — genów. Dzięki wykonaniu tego badania Pacjent uzyskuje pewną diagnozę odnośnie przyczyn jego zaburzeń.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: