Badania genetyczne przed ciążą – cena jest niewielka, biorąc pod uwagę korzyści
Wielu nowoczesnych i świadomych rodziców decyduje się, by wykonać badania genetyczne przed zajściem w ciążę. Czy słusznie? Okazuje się, że tak! Badania genetyczne przed ciążą mogą właściwie przygotować rodziców do poczęcia. Warto dowiedzieć się o nich więcej i poza zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia rozważyć wykonanie także testów DNA.
- Badania genetyczne przed ciążą – w jakim celu się je wykonuje?
- Badania genetyczne przed zajściem w ciążę – korzyści dla przyszłych rodziców
- Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą?
- Czy warto wykonać badanie genetyczne przed ciążą, gdy rodzice są zdrowi?
- Jakie zrobić badania przed zajściem w ciążę?
🖤 Badania genetyczne przed ciążą – w jakim celu się je wykonuje? 🖤
Coraz więcej par planujących ciążę rozważa wykonanie badań genetycznych przed zajściem w ciążę. I słusznie! Diagnoza genetyczna rodziców może pomóc w świadomym planowaniu potomstwa.
Materiał genetyczny dziecka pochodzi od matki i ojca – połowa informacji genetycznej jest zawarta w komórce jajowej, a druga połowa – w plemniku. Odziedziczone geny wpływają nie tylko na cechy wyglądu, ale i także wrodzone predyspozycje oraz choroby genetyczne. Na szczęście ich układ można odczytać. Właśnie temu służą badania genetyczne przed ciążą.
Testy genetyczne przed ciążą polegają na skanowaniu genów pary, po to, by można było ocenić ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u ich potomstwa. Z ich pomocą można zidentyfikować choroby genetyczne i przewidzieć ich przebieg. Tym samym dają one szansę na odpowiednie przygotowanie się do ciąży.
Testy genetyczne przed ciążą są w stanie wykryć wiele ciężkich chorób, które nie dają objawów od razu. Wiele z nich rozwija się w ukryciu, by nagle zaatakować. Konsekwencje są niezwykle przykre – choroba genetyczna może się przyczynić do niepełnosprawności psychoruchowej i intelektualnej lub nawet – wywołać przedwczesną śmierć. Aby temu zapobiec, trzeba je jak najwcześniej wykryć!
🖤 Badania genetyczne przed zajściem w ciążę – korzyści dla przyszłych rodziców 🖤
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne przed ciążą? Korzyści jest co najmniej kilka:
- rodzice zyskują cenną poradę na temat swojego zdrowia, np. jeśli kobieta otrzymała informację o zapisanej w genach trombofilii wrodzonej, przed planowaną ciążą może ona zacząć przyjmować leki przeciwzakrzepowe – w ten sposób zwiększą się szanse na poczęcie dziecka oraz szczęśliwe doniesienie ciąży do końca [1];
- jeśli w genach któregoś z rodziców została wykryta niebezpieczna wada genetyczna zagrażająca życiu dziecka, para może podjąć decyzję, by skorzystać z innych metod zapłodnienia – np. in vitro;
- gdy badania genetyczne przed ciążą nic nie wykażą, para zyskuje cenny spokój psychiczny – potomstwo ma mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na dziedziczne choroby wrodzone. [2].
🖤 Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą? 🖤
Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą? Cena może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Badania genetyczne przed ciążą – cena różni się, w zależności od rodzaju badania
Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą? Koszt jest zależny od rodzaju badania – zakresu analizowanych genów oraz raportowanych chorób. W przypadku pojedynczego testu na trombofilię wrodzoną koszt wynosi około 400 złotych.
Jeśli chodzi o badania panelowe, np. w kierunku chorób metabolicznych, kosztują one około 4000 złotych, natomiast cena za najdokładniejsze i najszersze badanie genetyczne dla par – test WES to 10 000 złotych [3]. Zastosowana w tych badaniach technologia NGS (Next-Gen Sequencing) jest kosztowna, wymaga także zaawansowanej aparatury. Cena jest więc dobrym wyznacznikiem ilości pracy i środków włożonych w wykonanie tak nowoczesnego badania DNA. Jednak należy pamiętać, że takie badanie zrealizowane u rodziców można także traktować jako badania genetyczne dziecka.
🖤 Czy warto wykonać badanie genetyczne przed ciążą, gdy rodzice są zdrowi? 🖤
Czy badania genetyczne przed zajściem w ciążę należy wykonać tylko w sytuacji, gdy któryś z przyszłych rodziców jest chore? Nic bardziej mylnego. Test DNA warto wykonać także wtedy, gdy nikt z pary nie przejawia niepokojących objawów. Choroby genetyczne mogą być bardzo przebiegłe i rozwijać się długo bezobjawowo – nawet pomiędzy pokoleniami. Dobrym przykładem jest zespół FRAX [4] czy też objawy padaczek [5]. Mimo że u ojca lub matki dana choroba nie wystąpiła, rodzic może być jej nosicielem, w związku z czym dziecko, które otrzyma od niego wadliwy gen, zachoruje na dane schorzenie. Badania genetyczne przed ciążą pozwalają sprawdzić status nosicielstwa i oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u potomstwa.
🖤 Jakie zrobić badania przed zajściem w ciążę? 🖤
Jakie badania genetyczne przed ciążą warto wykonać, by dowiedzieć się jak najwięcej o zdrowiu? Obecnie najszerszym i najdokładniejszym badaniem genetycznym na rynku jest test WES (badanie WES), czyli analiza całego eksomu (23 000 genów) rodziców.
Badanie WES wykonywane jest na podstawie wymazu z policzka lub suchej kropli krwi. Pobranie można zorganizować w autoryzowanej placówce medycznej lub w domu pacjenta. Czas oczekiwania na wynik badania genetycznego wynosi 10 tygodni. Po tym czasie rodzice otrzymują informację o wszystkich wykrytych mutacjach patogennych, zmianach liczby kopii genów (mikrodelecjach i mikroduplikacjach), a także genetycznych skłonnościach – np. podatności na choroby nowotworowe. Wynik dotyczy obojga rodziców. Dzięki niemu rodzice zyskują wiedzę na temat swojego zdrowia, ale także na temat chorób jakie mogą przekazać przyszłemu potomostwu.
Test WES jest pomocny w wykrywaniu genetycznych przyczyn padaczek, pierwotnych niedoborów odporności, genetycznych przyczyn objawów ze spektrum autyzmu oraz wrodzonych chorób metabolicznych. Każde takie badanie powinno być zakończone zagwarantowaną wizytą u lekarza genetyka, który omawia taki wynik i wskazuje dalsze postępowanie. Przykładem takiego badania jest badanie WES PREKONCEPCJA. Badanie wykonuje się tylko raz, jego wynik jest ważny potem przez całe życie. Biorąc uwagę korzyści, jakie dają badania genetyczne przed ciążą, cena za wykonanie testu DNA wcale nie jest taka wysoka. Dzięki nim można świadomie zaplanować ciążę i wydać na świat zdrowe potomstwo.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania przesiewowe noworodków powtórne
Źródła:
-
Wrodzone trombofilie w okresie ciąży – wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów. 2010. Ginekologia po dyplomie.
-
https://www.testdna.pl/badania-nieplodnosci/?gclid=CjwKCAiA7939BRBMEiwA-hX5J36_366274YBcqpPE9iFghoLDBM9osQNObB5zfbNrxkMBvx5QRjTERoCDwwQAvD_BwE
-
https://www.testdna.pl/badanie-wes-cena/
-
Lisik M., Sieroń A., 2010. Postępy w leczeniu zespołu łamliwego chromosomu X. Neurologia i Neurochirurgia Polska; 44, 5: 504–510.
-
https://badamydzieci.pl/porady/padaczka-porady/padaczka-i-drgawki-u-dzieci-mozliwe-przyczyny/