Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka lub noworodka – co robić?
Wzmożone napięcie mięśniowe to problem, którego nie należy lekceważyć. Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka może bowiem świadczyć o groźnej, zapisanej w genach wrodzonej chorobie metabolicznej. Jak można pomóc maluchowi? Jakie badania wykonać, by poznać przyczynę zwiększonego napięcia mięśniowego u niemowlaka? Podpowiadamy!
- Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – objawy
- Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – objawy
- Zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka – aby można było wdrożyć leczenie, trzeba poznać przyczynę zaburzeń
- Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – przyczyny
- Wzmożone napięcie mięśniowe – niemowlę może mieć wrodzoną chorobę metaboliczną
- Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – badania genetyczne pomogą zdiagnozować problem
- Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – sprawdź, jak przygotować malucha do badań DNA
▶ Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – objawy
Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka da się wyleczyć, o ile rodzice zauważą zawczasu niepokojące objawy. Jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka? Charakterystyczne symptomy to [1] [2]:
- częsty płacz i uczucie niepokoju;
- przyjmowanie nienaturalnych pozycji ciała;
- silne skurcze kończyn, utrudniające przewijanie i przebieranie;
- trudności w karmieniu malucha.
▶ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – objawy
Charakterystyczne objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka to [3]:
- mocne zaciskanie rączek w piąstki;
- nienaturalne odginanie głowy do tyłu podczas snu;
- problemy z chwytaniem piersi lub butelki podczas karmienia;
- ściąganie paluszków u nóg w dół;
- trzęsienie się rąk podczas wybudzania ze snu.
▶ Zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka – aby można było wdrożyć leczenie, trzeba poznać przyczynę zaburzeń
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt to problem, którego nie można ignorować. Jeśli rodzice zauważyli u swojej pociechy niepokojące objawy, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza pediatry i następnie – neurologa dziecięcego. W przeciwnym razie stan zdrowia malucha może być poważnie zagrożony. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka lub noworodka da się wyleczyć, jednak wcześniej trzeba zidentyfikować chorobę, która się do tego przyczyniła.
▶ Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – przyczyny
Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka lub niemowlaka wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Mogą się do tego przyczynić różnorodne czynniki, zarówno anatomiczne, jak i ciążowe oraz okołoporodowe, a także genetyczne.
Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka lub niemowlaka może wynikać z:
- nieprawidłowego ukształtowania układu nerwowego w czasie życia płodowego;
- powikłań ciążowych – np. infekcji przebytej w czasie ciąży;
- powikłań okołoporodowych – np. mechanicznego uszkodzenia układu nerwowego w wyniku niedotlenienia;
- chorób genetycznych – wzmożone napięcie mięśniowe stanowi jeden z ważnych objawów wrodzonej choroby metabolicznej.
▶ Wzmożone napięcie mięśniowe – niemowlę może mieć wrodzoną chorobę metaboliczną
Zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka może świadczyć o wrodzonej chorobie metabolicznej. Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, które powoduje, że organizm chorego nie potrafi przetwarzać niektórych składników dostarczanych z pożywieniem. Mimo że osoba z wrodzoną chorobą metaboliczną odżywia się prawidłowo, może cierpieć na niedobory niektórych składników. Dodatkowo, w jej w komórkach może dochodzić do gromadzenia się nieprzetworzonych i w rezultacie toksycznych substancji.
Toksyczne substancje, takie jak np. amoniak, kumulowane w organizmie, doprowadzają do licznych uszkodzeń. Jednym z układów, który cierpi na tym najbardziej, jest układ nerwowy. Dlatego też istotne objawy choroby metabolicznej to upośledzony rozwój intelektualny i/lub psychoruchowy oraz zaburzenia napięcia mięśniowego.
Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka może wskazywać np. na chorobę Krabbego (leukodystrofię globoidalną). Jest to choroba genetyczna dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, wynikająca z mutacji w genie GALC [4]. W jej wyniku dziecko cierpi z powodu nieprawidłowego napięcia mięśniowego – jego ciało może na przemian sztywnieć i wiotczeć [5]. Inne objawy choroby Krabbego to gorączka niejasnego pochodzenia, pobudliwość, drgawki, trudności w karmieniu, wymioty oraz upośledzony rozwój umysłowy i motoryczny [6].
▶ Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – badania genetyczne pomogą zdiagnozować problem
Choroba Krabbego wyniszcza organizm do tego stopnia, że jej niemowlęca postać jest śmiertelna. Na szczęście informację o występowaniu tej choroby genetycznej, a także innych wrodzonych chorób metabolicznych, które powodują wzmożone napięcie mięśniowe, można uzyskać w bardzo prosty sposób. Jest to możliwe dzięki badaniom genetycznym.
Gdy rodzice zauważyli nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka lub niemowlaka, bardzo istotny jest czas reakcji. Warto wtedy zgłosić się po pomoc do poradni genetycznej i wykonać u dziecka test DNA. To najszybsza metoda na zidentyfikowanie przyczyny problemów ze zdrowiem i postawienie trafnej diagnozy.
Jakie badanie wybrać, by zdiagnozować jak najszybciej zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka lub noworodka? Najdokładniejszym i najszerszym dostępnym na rynku badaniem genetycznym jest test WES (z języka angielskiego Whole Exome Sequencing). Badanie korzysta z najnowszej technologii NGS (Next-Generation Sequencing). Analizuje ono około 23 000 genów, zarówno pod kątem wszystkich znanych wrodzonych chorób metabolicznych, jak i wielu innych nieprawidłowości genetycznych, które przyczyniają się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Badanie WES jest bardzo istotne dla diagnostyki napadów padaczkowych, a także objawów ze spektrum autyzmu. Test DNA, jakim jest badanie WES potrafi także wykryć wszystkie znane pierwotne niedobory odporności. To nieocenione narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu dziś można uratować rozwój maluchów, w których genach została zapisana groźna choroba.
▶ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – sprawdź, jak przygotować malucha do badań DNA
Testy DNA nie wymagają specjalnych przygotowań – wystarczy skontaktować się z wybranym laboratorium genetycznym i ustalić szczegóły związane z pobraniem próbki do badań. Próbkę do badań genetycznych może stanowić odrobina krwi dziecka lub nawet wymaz z jego policzka. Pobranie jest organizowane zazwyczaj na terenie najbliższej placówki medycznej lub – niektóre laboratoria dopuszczają taką możliwość – w ramach wizyty domowej u małego pacjenta.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
https://pulsmedycyny.pl/placz-sygnalem-wzmozonego-napiecia-miesni-877035
-
https://psychomedic.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe-badanie-u-neurologa-dzieciecego/
-
https://osteopatia-warszawa.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/
-
Jastrzębski J., Klimek A., 2008. Leukodystrofia globoidalna Krabbego – choroba o wielu twarzach? Aktualności Neurologiczne, 8 (1), 62–65.
-
https://www.testdna.pl/nieprawidlowe-napiecie-miesniowe-u-niemowlaka/
-
https://chorobyrzadkie.pl/?s=6&p=ch7