Epilepsja u dzieci – przyczyny epilepsji warto poszukać w genach
Skąd bierze się epilepsja u dzieci? Przyczyny epilepsji mogą być bardzo różne, w większości przypadków jednak wina leży po stronie… genów. Z tego też powodu rodzice dzieci, u których wystąpiły ataki padaczki lub inne zaburzenia neurologiczne, coraz częściej sięgają po nowoczesne badania genetyczne w kierunku przyczyn epilepsji.
- Przyczyny epilepsji mogą się różnić w zależności od pacjenta
- Epilepsja u dzieci. Przyczyny epilepsji mogą być zapisane w genach
- Epilepsja u dzieci – przyczyny genetyczne – jak je poznać?
- Epilepsja – czy badanie DNA w kierunku przyczyny epilepsji jest wiarygodne?
- Epilepsja u dzieci – przyczyny genetyczne – jak wykonywane są badania DNA?
⚡ Przyczyny epilepsji mogą się różnić w zależności od pacjenta
Skąd bierze się epilepsja u dzieci? Przyczyny epilepsji mogą być bardzo różnorodne. Najważniejsze przyczyny padaczki to:
- choroba genetyczna – znane genetyczne przyczyny epilepsji to np. wrodzone choroby metaboliczne, zespół Dravet, zespół Retta lub stwardnienie guzowate;
- choroba nowotworowa – np. nowotwór mózgu;
- czynniki ciążowe i okołoporodowe, np. uszkodzenie układu nerwowego wskutek niedotlenienia lub w wyniku powikłań po infekcji;
- powypadkowe uszkodzenia mózgu.
Jak sprawdzić, co wywołało epilepsję? Przyczyny zaburzeń można odkryć dzięki specjalistycznym badaniom: psychiatrycznym, neurologicznym, obrazowym oraz genetycznym. Dopiero gdy lekarz rozróżni typ padaczki, będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże choremu.
⚡ Epilepsja u dzieci. Przyczyny epilepsji mogą być zapisane w genach
Ponieważ w większości przypadków za epilepsji u dzieci odpowiadają czynniki genetyczne [1], by odkryć przyczyny epilepsji, warto w pierwszej kolejności wykonać u chorego badanie genetyczne. Testy DNA w kierunku padaczki są zalecane w szczególności, gdy w rodzinie wystąpiły przypadki padaczki, a także wtedy, gdy dotychczasowe leczenie napadów padaczki jest nieskuteczne. Wykonuje się także, gdy pacjent nie reaguje na podawane leki przeciwpadaczkowe.
⚡ Epilepsja u dzieci – przyczyny genetyczne – jak je poznać?
Na rynku jest dostępnych obecnie wiele różnych badań genetycznych, zalecanych w sytuacji, gdy u dziecka jest podejrzewana epilepsja. Przyczyny epilepsji pomogą odkryć takie badania jak:
- panele padaczkowe NGS – są to badania DNA, które analizują ponad setkę genów powiązanych z zaburzeniami neurologicznymi i padaczką. Wykonuje się je między innymi w diagnostyce zespołu Dravet, stwardnienia guzowatego i dziecięcej padaczki napadów nieświadomości (CAE);
- test WES – jest to najszersze i najdokładniejsze badanie DNA dostępne na rynku, zalecane nie tylko dla pacjentów z padaczką, ale i też osób z innymi niepokojącymi objawami chorób genetycznych. Test WES analizuje cały ludzki egzom, pod kątem wszystkich nieprawidłowości, które w nim wystąpiły. Z jego pomocą można zlokalizować wszystkie możliwe genetyczne przyczyny epilepsji, a także poznać źródło innych problemów ze zdrowiem. Wykonanie badania WES w pakiecie razem z badaniem FRAX i badaniem mikromacierzy pozwala wykryć np. genetyczne przyczyny autyzmu u dziecka.
Warto wiedzieć, że testy DNA wykonuje się nie tylko u tych osób, u których wystąpiły niepokojące objawy. Badania DNA służą także profilaktyce – wczesnemu wykrywaniu chorób i wad wrodzonych, gdy jeszcze nie doszło do ujawnienia się ich oznak. Realizuje się je także przed szczepieniami, by poznać genetyczne przeciwwskazania do szczepienia.
Jeśli chodzi o poszukiwanie przyczyny epilepsji, badanie DNA warto wykonać w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy w rodzinie wystąpiły wcześniej objawy padaczki, czy nie. Może się bowiem zdarzyć tak, że mutacja odpowiedzialna za chorobę i ataki, powstała w sposób losowy i niedziedziczny. Tak się dzieje np. w zespole Dravet – mimo że jest to choroba genetyczna, do jej powstania może dojść w sposób spontaniczny, niezależnie od tego, czy rodzice chorowali na epilepsję [2].
Inna sytuacja, w której rodzice nie przejawiają objawów epilepsji, a mimo to ich dziecko może być chore to tzw. bezobjawowe nosicielstwo. Oboje rodziców może być nosicielami wadliwych genów, ale ponieważ posiadają oni tylko po jednym niekorzystnym genie, nie mają żadnych objawów. Dopiero kumulacja nieprawidłowości u dziecka (które otrzymało po jednym genie od każdego z rodziców) powoduje wystąpienie choroby i daje objawy w postaci ataków epilepsji.
⚡ Epilepsja – czy badanie DNA w kierunku przyczyny epilepsji jest wiarygodne?
Badania genetyczne polegają na analizie genów oraz chromosomów pod kątem różnych nieprawidłowości. Wyróżnia je bardzo wysoka czułość oraz pewny i rzetelny wynik, stąd też rezultaty badań DNA mogą posłużyć jako dowód w sądzie.
Badanie DNA w kierunku przyczyn epilepsji jest tak samo wiarygodne, jak i inne badania DNA. Jego wynik jest ważny na całe życie. Jeśli test DNA został zrealizowany w renomowanym laboratorium genetycznym, pacjent ma pewność, że badanie zostało rzetelnie przeprowadzone.
⚡ Epilepsja u dzieci – przyczyny genetyczne – jak wykonywane są badania DNA?
Wybierając test DNA, warto zwrócić uwagę na stosowane metody analizy. Jedną z najnowszych i najdokładniejszych technik w genetyce jest NGS (Next-Gen Sequencing). Metoda ta polega na analizowaniu za jednym razem wszystkich zmian w genach, które mogły doprowadzić do wywołania danej choroby, a nie tylko tych, które występują w populacji najczęściej. Dodatkowo testy DNA mogą być potwierdzane metodą Sangera, co jeszcze bardziej zwiększa ich wiarygodność.
Przed wyborem odpowiedniego badania w kierunku przyczyn epilepsji warto dopytać, jaki zakres ma dany test DNA. Im będzie on szerszy, tym większa jest szansa, że uda się namierzyć źródło problemów i zakończyć szybko postępowanie diagnostyczne. Dla pacjenta oznacza to możliwość wdrożenia skutecznego leczenia, które mu pomoże normalnie funkcjonować.
Po wykonaniu badania genetycznego może się okazać, że leczenie epilepsji nie jest trudne. Jeśli test DNA wykaże, że ataki padaczki wynikają z wrodzonej choroby metabolicznej, wystarczy, by chory wdrożył specjalną dietę (eliminacyjną lub suplementacyjną) i to powinno mu pomóc. Jeśli z kolei przyczyny epilepsji leżą w innych schorzeniach, np. genetycznym zespole Dravet, konieczne jest leczenie farmakologiczne. Aby dopasować dobrze leki, także konieczne są wcześniejsze badania genetyczne, zespołu Dravet nie można bowiem leczyć wszystkimi dostępnymi na rynku lekami przeciwdrgawkowymi [3] [4].
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Hoffman-Zacharska D., Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
-
https://badamydzieci.pl/czym-jest-test-nova/opis-badanych-chorob/zespol-dravet/
-
https://www.orpha.net/data/patho/PL/EmergencyGuidelines_ZespolDravetPLPro.pdf
-
http://neuropsychologia.org/zespol-dravet