Anemia sierpowata — co trzeba o niej wiedzieć?
Anemia sierpowata jest rodzajem niedokrwistości, której przyczyna leży w genetyce. W wyniku nieprawidłowej budowy oraz słabego utlenienia hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, krwinki czerwone przybierają charakterystyczny, sierpowaty kształt. Choroba jest wynikiem mutacji w genie kodującym jeden z łańcuchów hemoglobiny β (HBB). Na tę postać wrodzonej niedokrwistości cierpią przeważnie mulaci oraz przedstawiciele rasy czarnej, zamieszkującej tereny kontynentu afrykańskiego. Częstotliwość występowania anemii sierpowatej u rasy czarnej jest dość wysoka i wynosi 1/625.
Spis treści:
Jak dziedziczy się anemię sierpowatą?
Jak objawia się anemia sierpowata?
Jak leczy się anemię sierpowatą?
Jak dziedziczy się anemię sierpowatą?
Anemię sierpowatą dziedziczy się niezależnie od płci (autosomalnie), w związku z tym są na nią narażeni zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Aby dziecko mogło jednak zachorować, musi odziedziczyć po dwie kopie uszkodzonego genu od każdego z rodziców. Taki sposób dziedziczenia nazywa się dziedziczeniem recesywnym. Potomek, który otrzyma tylko jeden „chory” gen staje się natomiast nosicielem, a więc osobą, u której nie dojdzie do wystąpienia objawów choroby.
Osoby z anemią sierpowatą nie zapadają na malarię. Specyficzne właściwości krwinek czerwonych hamują bowiem rozwój pasożyta, który powoduje powstanie choroby.
Jak objawia się anemia sierpowata?
Anemii sierpowatej towarzyszą objawy występujące również w klasycznej postaci niedokrwistości. U chorego może się pojawić zmęczenie, bóle brzucha, gorączka, bóle i opuchlizna kończyn oraz inne dolegliwości o nieznanym pochodzeniu. Pacjent jest też znacznie bardziej podatny na infekcje bakteryjne oraz zapalenie stawów.
Anemia sierpowata jest chorobą bardzo niebezpieczną. Nieprawidłowo ukształtowane erytrocyty są dużo słabsze i szybko obumierają, mają też skłonność do zlepiania się ze sobą i zatykania naczyń krwionośnych, uniemożliwiając tym samym swobodny przepływ krwi.
Postępowanie diagnostyczne opiera w tym przypadku się obserwacji chorego oraz badaniach krwi – zmienione erytrocyty są bardzo dobrze widoczne pod mikroskopem.
Jak leczy się anemię sierpowatą?
Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze żadnego leku na anemię sierpowatą, obecnie można jedynie łagodzić jej objawy. Chorym podaje się środki przeciwbólowe oraz antybiotyki, zapobiegające rozwojowi infekcji bakteryjnych. Wykonuje się również transfuzje krwi, aby ograniczyć ryzyko niedokrwistości.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: © Pexels.com
Aktualizacja: 11.02.2019