Moje dziecko nie mówi – jakie mogą być przyczyny? Co robić?
Gdy dziecko nie mówi lub rozwój mowy przebiega u niego wolniej niż u rówieśników, rodzice mają powody do niepokoju. Opanowanie mowy to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. W sytuacji, gdy czteroletnie dziecko nie mówi, może to świadczyć o poważnych zaburzeniach w jego rozwoju. Jeśli przyczyny takiego stanu rzeczy zostaną odkryte zawczasu, maluchowi będzie można jeszcze pomóc.
Moje dziecko nie mówi – oto co można zrobić w takiej sytuacji:
- Jeśli 2 lub 3‑letnie dziecko mało mówi, może to wskazywać na zaburzenia w rozwoju
- Dlaczego dziecko nie chce mówić? Kiedy dziecko nie mówi? Przyczyny
- Moje dziecko nie mówi – jeśli ten problem dotyczy Twojej pociechy, warto przebadać geny malucha
- Gdy dziecko nie mówi, warto zwrócić uwagę także na inne niepokojące objawy
- Dziecko nie chce mówić? Warto wykonać u niego badanie WES
- Dziecko rozumie, ale nie mówi – to nie jedyne wskazanie do wykonania badania genetycznego WES
🤎 Jeśli 2 lub 3‑letnie dziecko mało mówi, może to wskazywać na zaburzenia w rozwoju
Opanowanie mowy to jeden z najważniejszych „kamieni milowych” w rozwoju człowieka. Przygoda z językiem mówionym zaczyna się w wieku od 12 do 18 miesięcy. Wtedy maluszek zaczyna wymawiać swoje pierwsze wyrazy. Jeśli w wieku 2 lub 3 lat dziecko nie chce mówić, lub mówi mało, może to świadczyć o zaburzeniach w rozwoju. Ich przyczyny mogą być bardzo różnorodne.
🤎 Dlaczego dziecko nie chce mówić? Kiedy dziecko nie mówi? Przyczyny
Dlaczego dziecko nie chce mówić? Rozwój mowy zależy od wielu czynników. Gdy dziecko mało mówi lub nie mówi wcale, może to świadczyć o tym, że maluch ma niedosłuch lub jego ośrodkowy układ nerwowy nie dojrzewa prawidłowo.
Znane są przypadki, kiedy dziecko nie mówi, ponieważ jego rozwój intelektualny jest opóźniony. Gdy dziecko rozumie, ale nie mówi, może to świadczyć także o uszkodzeniach układu nerwowego i mózgu, np. w wyniku:
- powikłań ciążowych i okołoporodowych (np. wskutek nieprawidłowo przeprowadzonego porodu kleszczowego lub w wyniku powikłań po przebytej w czasie ciąży infekcji);
- urazów powypadkowych – jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego układu nerwowego malucha, konsekwencją może być opóźniony rozwój mowy;
- choroby nowotworowej, np. nowotworu mózgu;
- choroby genetycznej, np. wrodzonej choroby metabolicznej.
🤎 Moje dziecko nie mówi – jeśli ten problem dotyczy Twojej pociechy, warto przebadać geny malucha
Kiedy dziecko nie mówi, warto przebadać jego geny. Dlaczego? Ponieważ zmiany w genach, z którymi się rodzimy, mogą wpływać w dużym stopniu na rozwój psychoruchowy. Niektóre z nich są łagodne, inne mogą prowadzić do uszkodzeń w układzie nerwowym na tyle poważnych, że chory będzie do końca życia niepełnosprawny umysłowo.
„Moje dziecko nie mówi” – jeśli ten problem dotyczy Twojej pociechy, może to świadczyć o tym, że dziecko ma zapisaną w genach [1]:
- chorobę jednogenową, np. zespół Retta lub zespół łamliwego chromosomu X;
- aberrację chromosomową liczbową, np. słynną trisomię – zespół Downa;
- aberrację chromosomową strukturalną, np. zespół Cri du chat, zespół Pradera-Willego lub zespół Angelmana.
Gdy dziecko nie mówi lub mówi mało, taki objaw może wskazywać także na wrodzoną chorobę metaboliczną, np. fenyloketonurię. To choroba, która powoduje, że metabolizm białka fenyloalaniny jest zaburzony. W wyniku schorzenia każdorazowo po spożyciu posiłków zawierających fenyloalaninę w komórkach chorego może dochodzić do magazynowania szkodliwych substancji. Takie nieprzetworzone metabolity mogą uszkadzać różne narządy oraz układ nerwowy i tym samym, powodować zaburzenia w rozwoju intelektualnym oraz fizycznym [2].
🤎 Gdy dziecko nie mówi, warto zwrócić uwagę także na inne niepokojące objawy
Gdy czteroletnie dziecko nie mówi, często nie jest to jedyny objaw świadczący o zaburzeniach w jego rozwoju. Poza tym, że dziecko nie chce mówić, warto zwrócić uwagę także na inne niepokojące symptomy, takie jak:
- ataki padaczki lub napady drgawek;
- liczne dolegliwości gastryczne – biegunki, kolki, wzdęcia;
- zaburzenia napięcia mięśniowego – wiotkość mięśni lub nadmierne napięcie mięśniowe;
- objawy ze spektrum autyzmu – brak zainteresowania najbliższym otoczeniem, nieprawidłowości w porozumiewaniu się, powtarzalne, stereotypowe wzorce zachowania [3];
- opóźnione uzyskiwanie innych kamieni milowych, np. brak raczkowania;
- trudności w karmieniu, ulewanie się.
Jeżeli rodzice zaobserwowali u malucha tego typu objawy, może to świadczyć o tym, że za opóźniony rozwój mowy odpowiadają zaburzenia genetyczne. Wtedy nie należy zwlekać, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry.
🤎 Dziecko nie chce mówić? Warto wykonać u niego badanie WES
Co zrobić, gdy dziecko nie mówi, mimo że osiągnęło już wiek, w którym powinien nastąpić rozwój mowy? Na polskim rynku są dostępne nowoczesne badania genetyczne, dzięki którym można przebadać malucha pod kątem różnych zaburzeń genetycznych. Wśród nich wyróżnia się test genetyczny WES (z języka angielskiego Whole Exome Sequencing). To badanie, które polega na analizie całego egzomu w liczbie aż 23 000 różnych genów. Dzięki temu można sprawdzić za jednym razem zmiany we wszystkich genach, które mogą odpowiadać za niepokojące objawy.
🤎 Dziecko rozumie, ale nie mówi – to nie jedyne wskazanie do wykonania badania genetycznego WES
Badanie WES jest rekomendowane w szczególności, gdy u pacjenta stwierdzono:
- objawy padaczki,
- objawy ze spektrum autyzmu,
- podejrzenie choroby metabolicznej,
- zaburzenia odporności,
- zmiany w wyglądzie zewnętrznym (tzw. cechy dysmorfii).
Warto zdecydować się na test WES także wtedy, gdy w rodzinie dziecka, które nie mówi, występowały choroby genetyczne. Jeżeli w rodzinie jest już jedno chore dziecko, badanie wykonuje się u niego i u obojga rodziców, jeśli jednak para dotąd była bezdzietna, wtedy warto przebadać oboje pod kątem najczęstszych patogenicznych zmian w genach.
Test WES można wykonać również profilaktycznie, np. u noworodka, u którego nie zaobserwowano jeszcze żadnych niepokojących symptomów lub u małego dziecka przed szczepieniem. Dzięki badaniu możliwe jest sprawdzenie, czy maluch ma genetyczne wskazania do indywidualnego kalendarza szczepień lub przeciwwskazania do niektórych rodzajów szczepionek profilaktycznych.
Choroby genetyczne są bardzo podstępne i mogą długo rozwijać się bezobjawowo. Niepokojące symptomy mogą się ujawnić dopiero w wieku kilku lat lub pod wpływem określonych czynników (np. infekcji, diety lub po podaniu szczepienia). Im wcześniej rodzice dowiedzą się o ryzyku zachorowania lub konkretnych predyspozycjach genetycznych dziecka, tym większe są szanse na postępowanie profilaktyczne, które w wielu przypadkach uratuje rozwój dziecka, pomimo zapisanych w genach nieprawidłowości.
Źródła:
-
https://forumpediatrii.pl/artykul/zaburzenia-rozwoju-mowy-u-dzieci
-
https://www.testdna.pl/choroby-metaboliczne-testdna/
-
https://forumpediatrii.pl/artykul/zaburzenie-ze-spektrum-autyzmu