Leczenie epilepsji – sprawdź, co można zrobić, by pomóc choremu!
Leczenie epilepsji zawsze ustalane jest indywidualnie. Podjęte działania mają na celu poprawić funkcjonowanie pacjenta i wyeliminować ataki padaczki. Bardzo ważną rolę w diagnostyce epilepsji odgrywają badania genetyczne. U nawet 40–60% przypadków to właśnie zaburzenia w genach stoją za atakami epilepsji!
Epilepsja – leczenie – spis treści:
- Epilepsja – leczenie wymaga poprawnej diagnozy
- Epilepsja – leczenie farmaceutyczne ma na celu wyeliminować ataki padaczki
- Leczenie epilepsji – w doborze odpowiednich leków pomoże diagnostyka genetyczna
- Leczenie epilepsji – jak zamówić badanie genetyczne?
- Leczenie epilepsji – jeśli za atakami padaczki stoi wrodzona choroba metaboliczna, pomoże dieta
- Epilepsja – leczenie neurochirurgiczne jest stosowane, gdy inne metody zawiodły
⚡ Epilepsja – leczenie wymaga poprawnej diagnozy ⚡
Padaczka, to jedno z najczęściej występujących w naszej populacji schorzeń neurologicznych [1]. Szacuje się, że u aż 1% populacji występuje epilepsja! Leczenie, a także poprzedzająca je diagnostyka, są trudne, ponieważ u każdego pacjenta za ataki padaczki mogą odpowiadać zupełnie inne czynniki.
Do epilepsji mogą doprowadzić:
- czynniki genetyczne (np. zespół Dravet);
- nowotwory mózgu;
- okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego;
- powikłania przebytej infekcji, np. zapalenia opon mózgowych;
- powypadkowe uszkodzenia mózgu.
Pierwszy krok do postawienia diagnozy to rozróżnienie padaczki od napadów drgawkowych (np. gorączkowych u małych dzieci). Następnie trzeba określić rodzaj napadów oraz częstotliwość występowania ataków epilepsji. Leczenie wymaga odpowiednich badań – EEG, obrazowych i genetycznych. Dopiero po uzyskaniu ich wyników lekarz może określić przyczynę napadów padaczki i zaproponować odpowiednie leczenie epilepsji – dietetyczne, farmaceutyczne lub neurologiczne.
⚡ Epilepsja – leczenie farmaceutyczne ma na celu wyeliminować ataki padaczki ⚡
Leczenie epilepsji za pomocą leków ma na celu ograniczenie niebezpiecznych dla pacjenta napadów padaczki. Lekarze mają obecnie do dyspozycji około 30 leków przeciwpadaczkowych. Najbardziej nowoczesne z nich to między innymi zonisamid, lamotrygina, gabapentyna, fosfenytoina, styrypentol, pregabalina, rufinamid oraz lakozamid [2].
Nie wszystkie jednak leki na padaczkę są bezpieczne. Jeśli przyczyną padaczki jest zespół Dravet (genetycznie uwarunkowana, ale niedziedziczna choroba), nie można mu podawać barbituranów, lamotryginy, karbamazepiny, okskarbazepiny ani wigabatrinu [3].
⚡ Leczenie epilepsji – w doborze odpowiednich leków pomoże diagnostyka genetyczna ⚡
Leczenie epilepsji farmaceutykami wymaga odpowiedniego doboru leków. Nie zawsze udaje się to od razu – czasami pacjent musi wypróbować, co jest w jego przypadku skuteczne. Niestety u nawet 1/3 chorych na epilepsję leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych efektów i pacjent zostaje zaszufladkowany jako przypadek padaczki lekoopornej. Zdarza się też, że pacjent miał niewykryty zespół Dravet i podane mu leki, zamiast pomóc, zaszkodziły.
Ponieważ w większości przypadków za ataki epilepsji odpowiadają zmiany w genach, diagnostykę padaczki warto rozpocząć od badań DNA. Testy genetyczne pozwolą dobrać odpowiednie produkty lecznicze, w zależności od tego, co przyczyniło się do wywołania ataków epilepsji.
⚡ Leczenie epilepsji – jak zamówić badanie genetyczne? ⚡
Genetyczne badania na padaczkę są bardzo łatwe w wykonaniu. Do niektórych wystarczy próbka – krew pacjenta, inne da się wykonać na podstawie wymazu z policzka. W dzisiejszych czasach test genetyczny można zamówić telefonicznie lub drogą online. Po zapisaniu się na badanie z pacjentem kontaktuje się konsultant, by potwierdzić termin pobrania. W trakcie rozmowy są mu przekazywane także najważniejsze informacje na temat wybranego testu DNA.
Próbkę do badania DNA można pobrać w wyspecjalizowanej placówce lub w domu pacjenta. Następnie trzeba poczekać kilka tygodni na wynik badania genetycznego. Po otrzymaniu wyniku koniecznie musi go zinterpretować specjalista – lekarz genetyk. Na szczęście niektóre laboratoria genetyczne oferują konsultację wyniku z ekspertem w cenie badania.
Warto wiedzieć, że badania genetyczne wykonuje się u wszystkich osób, a nie tylko u tych, u których w rodzinie wystąpiły przypadki chorób genetycznych. Niektóre choroby genetyczne nie dają żadnych objawów u nosicieli (posiadaczy jednego chorego genu) – w takiej sytuacji objawy wystąpią dopiero u dziecka obarczonych nieprawidłowością rodziców. Inna sytuacja to wspomniany np. wcześniej zespół Dravet — choroba genetyczna, która powstaje wskutek mutacji de novo. Oznacza to, że u pacjenta doszło do losowych zmian w genach i jego rodzice nie mają z tym nic wspólnego. Zaburzenia nie da się wykryć u pozostałych członków rodziny.
⚡ Leczenie epilepsji – jeśli za atakami padaczki stoi wrodzona choroba metaboliczna, pomoże dieta ⚡
Epilepsja może być genetyczna i stanowić objaw wrodzonej choroby metabolicznej. Co to takiego? To grupa uwarunkowanych genetycznie chorób, które zaburzają funkcjonowanie metabolizmu. Osoby z chorobami metabolicznymi powinny stosować specjalną dietę, ponieważ niektóre produkty spożywcze mogą im szkodzić i prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym. Objawy nieleczonych wrodzonych zaburzeń metabolizmu to między innymi ataki padaczki, ale też i symptomy ze spektrum autyzmu. Tymczasem można tego uniknąć poprzez odpowiednią diagnozę i następnie – leczenie dietetyczne!
Jak postawić diagnozę choroby metabolicznej? Najszybszym i najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest wykonanie szerokiego badania genetycznego, takiego jak np. test WES. To badanie, które swoim zakresem obejmuje wszystkie choroby metaboliczne (około 600 zaburzeń). Test DNA pozwala wykryć u dziecka także inne możliwe genetyczne przyczyny padaczki:
- mikrodelecje i mikroduplikacje w obrębie chromosomów;
- stwardnienie guzowate;
- zespół Dravet;
- zespół Retta.
Badanie WES jest bezpieczne i bezbolesne, w związku z czym można je wykonać nawet u małych dzieci. Raz uzyskany, wynik testu WES obowiązuje już na całe życie, ponieważ geny są niezmienne.
⚡ Epilepsja – leczenie neurochirurgiczne jest stosowane, gdy inne metody zawiodły ⚡
Jak widać, leczenie epilepsji opiera się na wynikach wielu różnych badań. W przypadku, gdy inne metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów, wdrażane są metody neurochirurgiczne. U niektórych pacjentów konieczna będzie neurostymulacja, inni otrzymają skierowanie na wycięcie ognisk napadowych w mózgu. Jedną z bardziej nowoczesnych metod leczenia epilepsji jest także DBA, czyli deep brain stimulation. Pacjentowi zostaje wszczepiony specjalny stymulator, który stale monitoruje pracę jego mózgu i wysyła odpowiednie impulsy elektryczne, gdy wyczuje, że zaraz dojdzie do napadu.
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne/138834,padaczka-u-dziecka
-
https://neurologia-praktyczna.pl/a3756/Aktualnosci-w-leczeniu-padaczki.html
-
https://www.orpha.net/data/patho/PL/EmergencyGuidelines_ZespolDravetPLPro.pdf