Genetyczne badania na padaczkę – co to takiego panele NGS?
Genetyczne badania na padaczkę to testy DNA przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych z objawami padaczki. Umożliwiają one wykrycie chorób, które dają objawy w postaci ataków padaczki, takich jak zespół Dravet, stwardnienie guzowate czy zespół Retta. Jakie genetyczne badania na padaczkę warto wykonać u chorego? Czym są panele NGS? Podpowiadamy!
Genetyczne badania na padaczkę – spis treści:
- Genetyczne badania na padaczkę – dlaczego diagnostyka genetyczna jest tak istotna?
- Genetyczne badania na padaczkę – jakie badania warto wykonać przy objawach padaczki?
- Genetyczne badania na padaczkę – co to takiego badanie WES?
- Genetyczne badania na padaczkę – czym są panele NGS?
- Genetyczne badanie na padaczkę – czym panele NGS różnią się od badania WES?
- Genetyczne badanie na padaczkę – co jeszcze warto wiedzieć?
🔷 Genetyczne badania na padaczkę – dlaczego diagnostyka genetyczna jest tak istotna?
Genetyczne badania na padaczkę mają na celu odkrycie genetycznej przyczyny napadów padaczkowych. Z zaburzeniami neurologicznymi w postaci ataków epilepsji boryka się nawet 50 milionów ludzi na całym świecie [1]. Badania DNA mają na celu zdiagnozowanie schorzeń wywołujących przykre objawy i zapewnienie jak najlepszej pomocy dla tych osób.
Udział czynników genetycznych w powstawaniu padaczek jest bardzo duży. Szacuje się, że zaburzenia genetyczne odpowiadają za nawet 40 – 60% przypadków padaczki u dzieci i dorosłych [2]. Oznacza to, że genetyczne badania na padaczkę mogą pomóc odkryć przyczynę choroby u ponad połowy osób.
Dzięki badaniom genetycznym na padaczkę możliwe jest:
- postawienie konkretnej diagnozy,
- indywidualne dobranie leczenia farmaceutycznego,
- wprowadzenie indywidualnej diety eliminacyjnej lub suplementacji, która uratuje dalszy rozwój chorego (w przypadku padaczek spowodowanych chorobą metaboliczną),
- przewidzenie, w jakim kierunku potoczy się dalszy rozwój chorego,
- oszacowanie, czy zaburzenie jest dziedziczne i czy może dotyczyć rodzeństwa oraz planowanego potomstwa pacjenta.
🔷 Genetyczne badania na padaczkę – jakie badania warto wykonać przy objawach padaczki?
Jakie genetyczne badania na padaczkę warto wykonać u osoby, która choruje na epilepsję? Przede wszystkim trzeba wybierać testy DNA, które korzystają z najnowszej technologii NGS. Sekwencjonowanie najnowszej generacji to gwarancja, że w badaniu zostaną wykryte wszystkie mutacje w danym genie, a nie tylko te, które są najczęstsze dla danej populacji.
Spośród dostępnych na rynku genetycznych badań na padaczkę, warto rozważyć wykonanie:
- paneli padaczkowych NGS,
- badania WES.
🔷 Genetyczne badania na padaczkę – co to takiego badanie WES
Test WES to badanie całego egzomu. W trakcie badania genetycznego analizowane są wszystkie znane geny człowieka, w liczbie ok. 23 000 genów. Badanie pozwala za pomocą jednej analizy sprawdzić setki genetycznych przyczyn padaczki i zyskać pewność, czy zaobserwowane u pacjenta objawy są związane ze zmianami w genach.
Badanie WES sprawdza m.in. takie genetyczne przyczyny padaczki jak:
- choroby metaboliczne, które w swoim przebiegu mogą wywoływać drgawki,
- stwardnienie guzowate
- zespół Retta,
- zespół Dravet.
🔷 Genetyczne badania na padaczkę – czym są panele NGS?
Genetyczne badania na padaczkę – panele NGS to badania pod kątem wybranych genów, które według najnowszych doniesień naukowych mogą odpowiadać za objawy padaczek i drgawki. Badanie te, podobnie jak test WES, są wykonywane z wykorzystaniem technologii NGS (sekwencjonowania najnowszej generacji).
W dotychczasowych badaniach (np. testów DNA wykonywanych techniką Sangera) sprawdzane były tylko pojedyncze, najczęstsze w naszej populacji mutacje w danym genie. Technologia NGS daje szansę na sprawdzenie wszystkich mutacji, które mogą być odpowiedzialne za występowanie niepokojących objawów u pacjenta.
Panele padaczkowe NGS potrafią wykryć setki schorzeń genetycznych, które mogą powodować objawy w postaci ataków padaczki. Testy DNA mogą zidentyfikować między innymi:
- zespół Dravet,
- stwardnienie guzowate,
- zespół Retta.
Czas oczekiwania na wynik badań panelowych wynosi około 10 tygodni, próbkę do badań stanowi 1 ml krwi żylnej.
🔷 Genetyczne badanie na padaczkę – jaka jest różnica między panelem NGS a badaniem całego eksomu (WES)?
Czym różnią się od siebie panele padaczkowe NGS i badanie WES? Oba typy badań genetycznych dzieci są wykonywane z użyciem technologii NGS, na podstawie próbki krwi. Na ich wynik oczekuje się do około 10 tygodni.
Najważniejsze różnice dotyczą:
- ceny – badania panelowe to wydatek rzędu około 3 900 złotych, test WES kosztuje około 5 500 złotych,
- liczby analizowanych genów – w panelu NGS analizowane są jedynie wybrane geny. Tymczasem test WES sprawdza aż 23 000 sekwencji kodujących, a więc wszystkie znane geny człowieka. Tym samym, badanie WES sprawdza więcej możliwych genetycznych przyczyn padaczki i może zamknąć postępowanie diagnostyczne,
- rodzaju badanych genów – panele padaczkowe NGS badają jedynie geny związane z padaczką, jeśli u dziecka występują inne objawy, tego typu testy DNA nie wskażą ich przyczyny. Natomiast w przypadku badania WES analiza dotyczy wszystkich genów i może dostarczyć odpowiedzi na pytanie, co spowodowało inne objawy, niezwiązane z padaczką,
- raportowanych zmian – badanie WES charakteryzuje wysoka czułość, może ono raportować także o zmianach CNV, co jest szczególnie ważne w diagnostyce przyczyn zaburzeń intelektualnych i padaczki,
- możliwości ponownego przeanalizowania uzyskanych danych – oba badania genetyczne wykonuje się raz w życiu. Test WES jest jednak bardziej obszerny i pozwala uzyskać surowe dane, które mogą być analizowane wielokrotnie w przyszłości, bez konieczności ponownego pobierania próbki. To rozwiązanie pozwala zdiagnozować poprawnie chorego w sytuacji, gdy pojawią się u niego nowe objawy lub naukowcy odkryją nowe mutacje, odpowiedzialne za dane nieprawidłowości.
Jak widać, warto przemyśleć, w jakim kierunku poprowadzić diagnostykę osoby chorującej na padaczkę. Im szersze badanie genetyczne zostanie wykonane, tym większe są szanse na to, że zaburzenie da się szybko poprawnie zidentyfikować.
🔷 Genetyczne badanie na padaczkę – co jeszcze warto wiedzieć?
Nowoczesne genetyczne badanie na padaczkę można zamówić w bardzo łatwy sposób – wystarczy skontaktować się z odpowiednim laboratorium genetycznym – drogą telefoniczną bądź też online. W wielu przypadkach pobranie próbki można zorganizować nawet w domu pacjenta. Alternatywną metodą jest wykonanie badania WES na podstawie wymazu z policzka – w tej sytuacji jednak nie jest możliwe przeanalizowanie zmian typu CNV, czyli mikrodelecji i mikroduplikacji w obrębie chromosomów.
Zobacz też:
Autyzm badanie dziecka — jakie możesz wykonać?
Badania immunologiczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Jędrzejczak J., 2012. Padaczka — stare i nowe wyzwania, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 1, s. 46.
-
Steinborn B., 2008. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 10, 1: 107–115.