Badania genetyczne padaczki — co warto o nich wiedzieć?
Jeśli odpowiednio szybko dowiemy się o przyczynach padaczki, możemy odpowiednio zareagować na symptomy. W Polsce na padaczkę choruje 400 tys. osób. To więcej niż na stwardnienie rozsiane.
Jak można zrobić badania genetyczne padaczki?
Kto powinien zrobić badania genetyczne padaczki?
Dlaczego warto zrobić badania genetyczne padaczki?
Jak rozpoznać badania genetyczne padaczki?
Jak można zrobić badania genetyczne padaczki?
Diagnostyka padaczki u dzieci może odbyć się w laboratorium genetycznym po pobraniu odpowiedniego materiału. Próbką może być krew żylna lub ślina potencjalnego chorego. Pobranie może odbyć się w domu przez zamówioną pielęgniarkę lub w stacji poboru krwi. Umówić na badanie na padaczkę można się internetowo przez wysłanie formularza lub telefonicznie. Wynik dociera do nas po paru tygodniach od badania. Ceny badań genetycznych na padaczkę oscylują w granicach 2 tys. — 4 tys. złotych, w zależności od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy.
Kto powinien zrobić badania genetyczne padaczki?
Powinny je zrobić osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano wcześniej padaczkę. Rekomendowane jest to także osobom, które obserwują u siebie wczesne objawy padaczki. Może ona objawiać się jedynie omdleniami, skurczami mięśni, nagłą utratą przytomności, zastyganiem w bezruchu. Może zostać również zaobserwowany napad duży, w wyniku którego mięśnie chorego napinają się, przestaje on oddychać, traci przytomność i ma drgawki.
Dlaczego warto zrobić badania genetyczne padaczki?
Jeśli podejrzewamy u siebie padaczkę, warto dowiedzieć się, czy naprawdę na nią chorujemy. Wtedy podanie odpowiednich leków i wdrożenie leczenia może nastąpić, zanim trafimy pod specjalistyczną opiekę w trakcie ostrego ataku. Minimalizuje to ryzyko urazów ciała, stłuczeń. Niedotlenienie mózgu w przypadku ataku może prowadzić nawet do śmierci.
Jak rozpoznać badania genetyczne padaczki?
Badania genetyczne padaczki odbywają się w profesjonalnym ośrodku badawczym. Analiza 132 genów pozwala na dowiedzenie się, czy badany choruje, ma predyspozycje, czy nie. Oferowane są też badania WES opierające się na wszystkich 23 000 genów występujących w organizmie człowieka. Mogą w trakcie ich wykonywania zostać wykryte inne choroby, takie jak zakrzepica żył, epilepsja.
Zobacz też:
Autyzm badanie dziecka — jakie możesz wykonać?