Choroby metaboliczne u dzieci – badania metaboliczne noworodka mogą je szybko wykryć!
Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci są bardzo podstępne, zaburzenia te często rozwijają się w ukryciu, by po kilku miesiącach lub latach dać niepokojące objawy. Zaburzenia metaboliczne u dzieci dają bardzo groźne powikłania. Wśród objawów nieleczonych chorób metabolicznych u dzieci wyróżnia się między innymi opóźnienie rozwoju intelektualnego. Jak do tego nie dopuścić? Dzięki badaniom metabolicznym noworodka można wykryć chorobę zawczasu i zapobiec jej rozwojowi, gdy jeszcze nie jest na to za późno.
Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci – co warto wiedzieć:
- Choroba metaboliczna u dzieci może się rozwijać latami niezauważona
- Choroby metaboliczne u dzieci — objawy
- Zaburzenia metaboliczne u dzieci dają groźne powikłania
- Zaburzenia metaboliczne u niemowląt a bezpieczeństwo szczepień
- Choroba metaboliczna u noworodka a autyzm
- Jak wykryć wrodzone choroby metaboliczne u dzieci?
- Badania metaboliczne u dzieci – warto wybrać badania metaboliczne noworodka DNA
- Wrodzone choroby metaboliczne u noworodka może wykryć test WES
- Diagnostyka metaboliczna – dlaczego warto?
- Badania metaboliczne u dzieci — cena
Choroba metaboliczna u dzieci może się rozwijać latami niezauważona
Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci to uwarunkowane genetycznie schorzenia, w wyniku których dochodzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów. Wskutek zaburzeń metabolicznych u dzieci organizm nie potrafi przetwarzać prawidłowo dostarczanych z pożywieniem składników. W efekcie każdorazowo po spożyciu posiłku może u niego dochodzić do gromadzenia się szkodliwych nieprzetworzonych produktów materii, co prowadzi do uszkodzeń na poziomie komórkowym.
Zaburzenia metaboliczne u niemowląt mogą prowadzić do szkód w obrębie takich narządów jak nerki, serce czy wątroba. Często jednak choroby metaboliczne u dzieci rozwijają się w ukryciu. Do pojawienia się objawów wskazujących na zaburzenia metaboliczne może dojść dopiero po kilku latach od urodzenia, gdy już jest za późno na leczenie.
Choroby metaboliczne u dzieci — objawy
Co może świadczyć o obecności choroby metabolicznej u dziecka? Zaburzenia metaboliczne u niemowląt mogą się ujawniać poprzez zaburzenia napięcia mięśniowego oraz nagłe zgięcia i wyprosty ciała. O obecności choroby metabolicznej u noworodka lub niemowlaka mogą świadczyć także trudności w karmieniu, np. nadmierne ulewanie.
W przypadku dzieci starszych zaburzenia metaboliczne mogą się ujawniać poprzez liczne dolegliwości gastryczne. Zaburzenia metaboliczne u dzieci starszych mogą być przyczyną padaczki, a także przyczyniać się do opóźnienia rozwoju intelektualnego i fizycznego.
Zaburzenia metaboliczne u dzieci dają groźne powikłania
Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci należy leczyć, ponieważ, nieleczone, schorzenia te dają groźne powikłania. Wśród powikłań nieleczonych zaburzeń metabolicznych u niemowląt i dzieci wymienia się ciężką niepełnosprawność umysłową i fizyczną. Choroby te mogą doprowadzić do niewydolności narządów, wywołać ataki padaczki, a także przyczynić się do przedwczesnej śmierci malucha.
Zaburzenia metaboliczne u niemowląt a bezpieczeństwo szczepień
Wrodzone choroby metaboliczne u noworodka, niemowląt oraz dzieci są wskazaniem do zastosowania indywidualnego kalendarza szczepień i mogą być przeciwwskazaniem do szczepień. Ponieważ podanie szczepienia może być zbyt silnym bodźcem dla organizmu chorego i doprowadzić do tzw. dekompensacji metabolicznej. Jak bezpiecznie szczepić dziecko z chorobą metaboliczną? Aby uniknąć Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego, maluch powinien zostać odpowiednio przygotowany przed podaniem szczepionki. Tak się dzieje chociażby w przypadku choroby metabolicznej – deficytu MCAD.
Choroba metaboliczna u noworodka a autyzm
Choroba metaboliczna u noworodka może się przyczynić do wywołania u malucha objawów ze spektrum autyzmu. Choroby metaboliczne u dzieci powodują nagromadzenie się toksycznych substancji w komórkach, co prowadzi do różnorodnych uszkodzeń – najbardziej narażony na uszkodzenia jest układ nerwowy. Stąd też jednym z pierwszych objawów zaburzeń metabolicznych u dzieci jest opóźniony rozwój intelektualny.
Jak wykryć wrodzone choroby metaboliczne u dzieci?
Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci można wykryć za pomocą badań przesiewowych noworodków, które są realizowane u każdego dziecka. Zakres refundowanych badań jest jednak niewielki – potrafią one wykryć jedynie 29 najczęstszych chorób genetycznych. Badania te mają swoje ograniczenia – ponieważ są to testy biochemiczne, nie analizują one głównej przyczyny choroby, czyli wadliwych genów. Na szczęście w Polsce są już dostępne płatne, nierefundowane badania genetyczne dzieci w kierunku chorób metabolicznych u noworodka. Jedynie genetyczna diagnostyka metaboliczna jest w stanie szybko wykryć nieprawidłowości w genach, które doprowadziły do wystąpienia choroby metabolicznej.
Badania metaboliczne u dzieci – warto wybrać badania metaboliczne noworodka DNA
Genetyczna diagnostyka chorób metabolicznych pozwala wykryć choroby metaboliczne u dzieci starszych, a także u dzieci w młodszym wieku. Niektóre z badań genetycznych noworodków i dzieci w kierunku zaburzeń metabolicznych można wykonać, nawet w 2 – 3 dobie od urodzenia. Wszystkie one mają na celu zapobiec skutkom wrodzonych chorób metabolicznych. Jeśli uda się wykryć zaburzenia zawczasu, w wielu przypadkach wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety lub suplementacja, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Wrodzone choroby metaboliczne u noworodka może wykryć test WES
Choroby metaboliczne u niemowląt, a także choroby metaboliczne u dzieci starszych i dorosłych może wykryć badanie eksomu WES. To najszersze z dostępnych testów DNA, analizujące wszystkie znane geny człowieka. Test WES może także zaraportować o innych wykrytych nieprawidłowościach genetycznych, np. pierwotnym niedoborze odporności. Chorobom tym można przeciwdziałać, o ile zostaną one wykryte zawczasu.
Wśród badań WES warto wyróżnić jedno, które dzięki swojemu zakresowi stało się innowacją na rynku. Jest to badanie WES COMPLEX. Łączy ono w sobie zakres najszerszego możliwego badania WES, także badania biochemicznego.
Diagnostyka metaboliczna – dlaczego warto?
Badania metaboliczne u noworodka oraz badania metaboliczne u dzieci starszych dają możliwość postawienia pewnej diagnozy genetycznej. To niezbędne narzędzie współczesnej diagnostyki metabolicznej. Dzięki badaniom DNA można nie tylko poprawić funkcjonowanie małego pacjenta, ale i także przewidzieć dalszy przebieg choroby oraz oszacować, jak wysokie jest ryzyko, że zaburzenia metaboliczne pojawią się u rodzeństwa lub potomstwa chorego. Wynik badań DNA jest ważny na całe życie — wystarczy je wykonać raz, by dowiedzieć się jak najwięcej o swoim zdrowiu.
🔷 Badania metaboliczne u dzieci – cena
Ile kosztują badania metaboliczne u dzieci? Cena testów DNA takich jak test WES wynosi około 5300 złotych. Cena ta zawiera już koszty wykonania analizy DNA, koszty pobrania próbki, a także powinna zawierać w sobie konsultację z lekarzem genetykiem, który omawia uzyskane rezultaty.
Zobacz też:
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.